Wyciskarka do owoców. Jaką wybrać? Jaka wyciskarka do soków jest najlepsza?
Ekologia.pl Zdrowie Medycyna rodzinna Wyciskarki do soków: pionowa czy pozioma – jaką wybrać? Dylematy konsumenta

Wyciskarki do soków: pionowa czy pozioma – jaką wybrać? Dylematy konsumenta

Współczesny konsument nie ma lekkiego życia. Znamy to wszyscy dobrze. Półki sklepowe uginają się pod ciężarem produktów, których jakość często trudno sprawdzić, jeśli nie dysponuje się specjalistyczną wiedzą. Jeśli w dodatku dbamy o zdrowie, robi się nawet trudniej. W kupowanej w sklepach żywności niełatwo uniknąć całej listy chemicznych substancji – konserwantów, wzmacniaczy smaku czy stabilizatorów – które szeroko stosowane są w przemyśle. Wiemy, że zdrowe jest zazwyczaj to, co naturalne, i jak najmniej przetworzone. Soki owocowe i warzywne są tego dobrym przykładem, stanowiąc zarazem esencję tego, co w naturze najlepsze.

Wyciskarki do soków: pionowa czy pozioma – jaką wybrać? Dylematy konsumenta


Świeżo wyciśnięty sok pełen jest witamin i składników odżywczych oraz „żywych” enzymów, dobroczynnych dla naszego zdrowia. Niektóre z tych substancji są dosyć nietrwałe i ulegają rozpadowi na przykład w kontakcie z tlenem. Niezbędna będzie nam wyciskarka do soków, dzięki której bez trudu przygotujemy taki najzdrowszy sok, z samodzielnie wybranych przez nas świeżych owoców i warzyw.

 
Kiedy już jednak decydujemy się w końcu na to, by wziąć sprawy w swoje ręce, stajemy przed kolejnym trudnym wyborem. Na rynku dostępnych jest wiele różnych marek wyciskarek, każda z nich oferuje różne modele urządzeń. W jaki sposób, nie dysponując specjalistyczną wiedzą, wybrać właśnie tę wyciskarkę soków, która będzie odpowiadała nie tylko naszym potrzebom, ale również możliwościom – w tym finansowym?


W dalszej części artykułu opiszemy kilka rodzajów wyciskarek do soków. Każdy z nich ma jedną podstawową zaletę – pozwala nam przygotować zdrowy, świeży wyciśnięty sok z owoców i warzyw – każdy z nich ma również swoje specyficzne atuty i słabe strony. Wybór będzie zależał od ciebie.

Najpierw kilka słów wstępnych. Każda wyciskarka soków, niezależnie od przyjętych rozwiązań technicznych, działa na podobnej zasadzie. Surowiec (zwykle owoce lub warzywa, ale też na przykład zioła – o nich wspomnimy jeszcze) miażdżone są przez wytrzymały wałek ślimakowy, którego siła i konstrukcja umożliwiają wyciśnięcie soku z komórek rośliny i przestrzeni pomiędzy nimi.

Dzięki takie konstrukcji wyciskarki zapewniamy sobie wysoką wydajność (tj. dokładność wyciskania). Łatwo sprawdzić to na przykład porównując miąższ (odpady) pozostały po pracy wyciskarki i sokowirówki. Ten pierwszy będzie znacznie suchszy: sok trafił do naszej szklanki, a nie wraz z odpadami do śmieci. Po drugie i dla wielu nawet ważniejsze: wyciskarka zaprojektowana jest tak, by jej silnik – również w przeciwieństwie do sokowirówki – działał na niskich obrotach. Dzięki temu sok wyciskany jest „na zimno”, to zaś oznacza, że nie tracimy składników odżywczych, w tym witamin, ulegających rozpadowi pod wpływem temperatury. Wolne obroty silnika i wałka nie natleniają także soku, i to również pozwala zachować jego najwyższe wartości odżywcze i smakowe, ale i przedłuża jego okres przydatności do spożycia.

Nawet jeśli metoda pracy pozostaje podobna, różne wyciskarki soków nie są oczywiście tym samym urządzeniem. Warto zapoznać się z tymi różnicami, by wybrać to właśnie urządzenie, które najlepiej odpowiada naszym potrzebom.

Wyciskarki do soków oferowane są generalnie w dwóch wariantach odnoszących się do położenia wałka ślimakowego względem podłoża (wyciskarki pionowe i poziome) oraz w zależności od ilości wałków, w jakie są wyposażone (wyciskarki jedno- i dwuślimakowe). Podstawowym rozróżnieniem jest to pierwsze – i na nim się skupimy.

Nas konsumentów, mniej interesują jednak szczegóły techniczne, ale to, w jaki sposób konstrukcja wpływa na codzienne użytkowanie urządzenia.

Czytaj: praktyczne wady i zalety różnych modeli wyciskarek do soków

Wśród wyciskarek poziomych warto zwrócić uwagę na przykład na modele Sana EUJ-707, Omega 8006 i Oscar DA-1200.

 Umieszczenie wałka ślimakowego poziomo jest standardowym rozwiązaniem konstrukcyjnym – wyciskarki pionowe powstały później. Przez lata obecności na rynku producenci wyciskarek poziomych dopracowali je w najwyższym stopniu. Są to zwykle urządzenia bardzo wytrzymałe (na które zazwyczaj oferowana jest zresztą długa gwarancja), pracujące cicho i z wysoką wydajnością. Zajmują one nieco więcej kuchennej powierzchni, niż ich bardziej kompaktowe, pionowe „kuzynki”. Tym bardziej warto zwrócić uwagę, że producenci niektórych z nich szczególnie zadbali o estetykę, przez co urządzenia te bardziej zdobią kuchnię swoim nieoczywistym designem, niż sprawiają wrażenie „kolejnego sprzętu AGD” na blacie.

Wyciskarki poziome świetnie radzą sobie z każdym surowcem. Nie robi im różnicy, czy będą to miękkie owoce (miękkie odmiany jabłek, maliny, jagody), twarde warzywa korzeniowe (marchew, burak), warzywa liściowe (szpinak, jarmuż), czy rośliny liściowe i zioła. Ich użytkownicy mogą więc komponować świeże soki z tego wszystko, na co tylko mają ochotę, tworząc przy okazji smaczne i niezwykle zdrowe mieszanki soków pochodzących z różnych owoców lub warzyw.

Wyciskarki poziome są zwykle również nieco łatwiejsze do utrzymania w czystości. Są one po prostu nieco mniej skomplikowane konstrukcyjnie od urządzeń z wałkiem ślimakowym w pionie, dzięki czemu ich mycie nie jest wymagające, a ilość trudnodostępnych miejsc – mniejsza. Jeśli kupujemy wyciskarkę z zamiarem używania jej na co dzień – lub przynajmniej często – to powinno mieć to dla nas niemałe znaczenie. Jeśli pozwolimy bowiem, by w zakamarkach zalegały resztki owoców lub warzyw, to w ten sposób sami organizujemy pożywkę dla drobnoustrojów, które chcielibyśmy trzymać jak najdalej od naszego pożywienia. Wyciskarka pozioma nie powinna sprawić nam problemów w myciu: po każdym użyciu należy doprowadzić do czystości stosunkowo niewiele jej części eksploatacyjnych, co zajmuje niewiele czasu.

Jeszcze jedno może przekonać nas do zakupu wyciskarki poziomej. Polecamy sprawdzić, czy urządzenie, którym jesteśmy zainteresowani, ma również dodatkowe funkcje. Liczne wyciskarki tego typu posiadają dodatkowe funkcjonalności, które sprawiają, że wyciskarka staje się w istocie wielofunkcyjnym urządzeniem kuchennym. Wiele modeli pozwala wytwarzać musy, przeciery owocowe i sorbety, mielić suchy surowiec (np. kawę, siemię lniane), a niektóre oferują także na przykład specjalne nakładki do wyrabiania domowego makaronu. Jeśli te dodatkowe funkcjonalności są dla nas ważne, warto zwrócić uwagę np. na wyciskarki Sana EUJ-707 czy Omega 8006.

 Podsumowując: wyciskarki poziome są dobrym i praktycznym rozwiązaniem dla każdej osoby dbającej o zdrowie swoje i swojej rodziny. Wyciskarka taka posłuży nam zapewne przez lata, przysługując się zdrowiu naszemu i naszych rodzin. Jednocześnie, pozwalają również często na więcej niż samo wyciskanie soku: przy pomocy wielu modeli z tej grupy można przygotowywać musy, przeciery, sorbety, pastę tahini, hummus a nawet domowy makaron.

Wyciskarki pionowe (na przykład Omega VSJ843RS, Omega VRT352F, Omega VRT 402 lub Kuvings B6000) powstały przede wszystkim z myślą o osobach, dla których gabaryty urządzenia mogą być decydującym czynnikiem. Ze względu na umiejscowienie wałka wyciskarki tego typu zajmują zazwyczaj mniej powierzchni, niż wyciskarki poziome, choć oczywiście są nieco wyższe. Polecić je można zatem głównie osobom z niewielkimi kuchniami, dla których ustawienie na blacie wyciskarki poziomej może nie być tak łatwe.

 
Jeśli chodzi o owoce i warzywa, nie powinno być różnicy w jakości soku przygotowywanego w wyciskarce poziomej i pionowej. I w jednym, i w drugim wypadku sok będzie aromatyczny, smaczny i pełen składników odżywczych. Ogólnie wyciskarki pionowe mogą jedynie być nieco mniej skuteczne w wyciskaniu soku z ziół i warzyw liściowych. Jeśli zależy nam głównie na soku z pokrzywy, kiełków, czy trawy pszenicznej, może być to zniechęcające.

Również mycie wyciskarek pionowych jest bardziej kłopotliwe, niż w przypadku wyciskarek poziomych. Ich konstrukcja jest bardziej skomplikowana, stąd jest więcej części (i więcej zakamarków) mających styczność  z surowcem lub sokiem, o których należy pamiętać podczas mycia.

I na koniec istotna uwaga dla tych, którzy liczyli na to, że kupując wyciskarkę, kupią wielofunkcyjne urządzenie kuchenne: wyciskarki pionowe nie są wyposażane w dodatkowe funkcje (ich konstrukcja na to nie pozwala), np. służące do mielenia, robienia masła orzechowego, musów, przecierów, makaronu itp. Tym osobom polecamy zainteresowanie się ofertą wyciskarek poziomych różnych marek.

Zobacz jeszcze: polecane wyciskarki do soków

Podsumowanie – poniżej zamieszczamy najważniejsze zalety wyciskarek pionowych i poziomych:

Poziome wyciskarki do soków np.  Sana EUJ-707, Sana EUJ-606, Omega 8006, Oscar DA-1200.

  • Bardzo wysoka jakość wyciskanego soku, zarówno pod względem jego wartości odżywczych, jak i smakowych
  • Łatwość obsługi
  • Łatwość utrzymania w czystości – prosta konstrukcja, niewiele zakamarków
  • Świetnie radzi sobie nie tylko z surowcem miękkim i twardym, ale również z warzywami liściowymi i ziołami
  • Wielofunkcyjność – oprócz wyciskania soku także możliwość mielenia, robienia musów, przecierów, puree, past, masła orzechowego, makaronu itp.

Pionowe wyciskarki do soków np. Omega VSJ, VRT352F, VRT 402, Sana EUJ-808, lub Kuvings B6000.

  • Bardzo wysoka jakość wyciskanego soku, zarówno pod względem jego wartości odżywczych, jak i smakowych
  • Łatwość obsługi
  • Pionowa konstrukcja zapewnia nieco szybsze wyciskanie soku
  • Nieco mniejsze rozmiary – szczególnie ważne w przypadku niewielkich kuchni

Artykuł powstał na bazie materiałów ze strony www.eujuicers.pl.

Artykuł sponsorowany
4.7/5 - (6 votes)
Subscribe
Powiadom o
60 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Mam stojącą Ariete 177. Niesamowite jak te soki z wyciskarki potrafią być smaczne. Zupełnie inny poziom, polecam spróbować a jestem przekonana, że kupicie wyciskarkę :) Ja polecam z buraka, jabłek, pomarańczy. Pychota :)

Bardzo dobry, wysokiej jakości materiał. Ja się zdecydowałem na Ariete 177. Jestem w szoku jak wyciskarka i soki które można przyrządzić potrafią wpłynąć na samopoczucie. Mam więcej energii i jelita zdecydowanie lepiej pracują. Polecam każdemu spróbować. Najbardziej mi podchodzi mix burak, pomarańcza, marchew, jabłko! Pycha!

Hej, fajny materiał. Mnie ciekawią właśnie te poziome. Czy znasz może jakąś tanią i aktualnie opłacalną poziomą wyciskarkę? Sprawdzałam już trochę zestawień i w wielu pojawia się Philips, wśród tych bardziej przystepnych cenowo. Znasz może te modele? Chodzi np. o te 2, które są tutaj wyuróżnione – https://www.prorankingi.pl/rankingi/male-agd-do-kuchni/wyciskarka-wolnoobrotowa/ Pozdrawiam :*

Jaką moc posiada ta wyciskarka Slow Juicer?

Witam! Paulina, wyciskarka Slow Juicer Philipiak ma moc 150 W.

Pozdrawiam, Marta Kowalewska
Online Ekspert marki PHILIPIAK

Ja mam poziomą wolnoobrotową wyciskarkę Slow Juicer PH1007 która bardzo dobrze radzi sobie ze wszelkimi warzywami i owocami. Soki wychodzą super, a kto lubi też mus albo smoothie będzie wręcz zachwycony.

Witam! Zenia, wyciskarkę Slow Juicer możesz obejrzeć wyłącznie w salonach stacjonarnych marki Philipiak. Online możesz się z nią zapoznać na stronie sklepu internetowego shop.philipiakmilano.pl

Pozdrawiam, Marta Kowalewska
Online Ekspert marki PHILIPIAK

Ja kupiłam ją z przystawkami i mogę dodatkowo mięso mielić . Wyjątkowo funkcjonalne urządzenie.

Agata super sprawa! Gdzie taką wyciskarkę Slow Jucier można obejrzeć? W jakich sklepach z agd będzie? Chętnie przyjrzę się temu urządzeniu.

Postawiłem na renomę i jakość i wybrałem wyciskarkę https://terapiasokami.pl/wyciskarka-hurom-h100. Wyciskarka wyciska soki optymalnie tak, że pulpa jest sucha. Soki są wyraziste w smaku, klarowne i mogę regulować gęstość. Faktycznie mycie tej wyciskarki to 3 minuty, bo nie ma sit jak w innych wyciskarkach. Mam 10 lat gwarancji. Jestem bardzo zadowolona.

W huromie h100 jest regulacja gęstości????

Witam, przed zakupem warto zrobić rozeznanie, bo rynek zasypany jest sprzętem do wyciskania soków. Taka moda. A więc jest mnóstwo niskiej jakości produktów, a sprzedawcy prześcigają się w sztuczkach by coś sprzedać. Najpierw trzeba się zastanowić do czego będziemy wykorzystywać wyciskarkę? Czy mamy na nią wystarczająco miejsca w kuchni? Jak często będziemy wyciskać sok itd. Znalazłem wyczerpujący artykuł na temat osoby, która wyciska duże ilości soków, więc wie o co w tym wszystkim chodzi. Mi ten artykuł rozjaśnił w głowie.Podaje adres https://surojadek.com/wyciskarki-do-sokow-czy-sokowirowki/

Każda ma plusy i minusy. Aczkolwiek uważam że pozioma jest bardziej funkcjonalna. Można ja wykorzystać do zrobienia makaronu lub do zmielenia mięsa. Przy najmniej w mojej od philipiaka.

Dobra firma zawsze wybroni się jakością swoich produktów. Ja mam właśnie wyciskarkę Philpiaka i nigdy nie miałam powodów narzekać na jej pracę. Też zdarzyło mi się wcześniej otzrymać od nich telefon ale nie w sprawie sprzedaży a zaproszenia na ich pokaz.

Gorąco tu w komentarzach… Chciałoby się zabrać głoś, ale zasadniczo moje doświadczenie z wyciskarkami ogranicza się do wolnoobrotowej Cooksense i cytrusowej Camry CR 4006 – mój ulubiony sprzęt w kuchni :D

Ten Filipiak prowadzi bardzo agresywna sprzedaz , dzwonia po kilka razy , spokoju nie daja, masakra brrrr. … .Pozdrawiam

Moja siostra zakupiła wyciskarkę Cobbo s5000 i jej zdaniem jest świetna. Sama też chcę kupić lecz nie wiem czy ta wyciskarka jest wytrzymałą gdyż moja siostra używa jej od zaledwie 2 miesięcy. Posiada ktoś ją też ? Minimum pół roku ?? Prosze o komentarz o niej! ;)

Moim dylematem była raczej cena, ale pomimo to zdecydowałam się kiedyś na zakup wyciskarki Philipiaka. Z perspektywy czasu uważam że zrobiłam dobry interes gdyż sprzęt okazał się niezawodny a soki w niej przygotowane są pyszne.

Zdecydowanie polecam. Mam i używam. Jestem bardzo zadowolony A wcześniej niestety dwie tanie wylądowały na śmietniku. Tylko bogatych stać na tanie rzeczy
https://goo.gl/6HuzSh

Zdecydowanie polecam. Mam i jestem bardzo zadowolony
https://goo.gl/6HuzSh

Jak czytam te sponsorowane komentarze to aż mi się śmiać chce. Z tą muką/philipiak to już przesadziliście- za ten wasz marketing szeptany będę was omijał. Niestety komenatrzom w internecie nie można już ufać.

co oni z tym Filipiakiem maja ?? hahaha

Najważniejsze by była niezawodna z dobrej jakości komponentów i uniwersalna tak jak ma to miejsce z moim modelem Philipiaka.

Ja mam od ponad roku wycisarkę Biochef Whole Juicer. Jest Rewelacyjna. Wszystkim niezdecydowanym polecam :)Szybko się wyciska bo nie trzeba kroić i szybko się myje. Polecam.

Ja mam wyciskarkę Ronic i jest świetna! Wyciskam mnóstwo soków i mimo że pracuję z nią non stop już ponad rok to nigdy jeszcze nie miałam z nią problemów.

Wyciskarki do soków: pionowa czy pozioma – jaką wybrać? Dylematy konsumenta

ja mam pionową Gotie, jest super, a soczki lądują niemal codziennie na stole :))

Krzysztofie z pewnością wyciskarka Slow Juicer marki Philipiak wyciśnie i takie produkty.

Pozdrawiam, Marta Kowalewska
Online Ekspert marki PHILIPIAK

Czy ta z philipiaka radzi sobie z wyciskaniem soku z łodyg, zielonych liści?

zgadzam się, dobry sprzęt, przerzuciłam się z sokowirówki i do niej na pewno już nie wrócę

Mam z philipiaka i doskonale spełnia swoje funkcję, teraz jest dobry czas na takie soki.

I latem i zimą zawsze warto wypijać zdrowe wyciśnięte soki. Moje dzieci takie uwielbiają.

Oliwia jaka ona jest , pionowa czy pozioma , to ważne.

Ja Wam polecam philipiaka, która robi świetne soki i przede wszystkim się nie psuje. Oprócz tego można uformować w niej makaron czy też zmielić mięso.

dużo osób poleca muke, zdecydowanie cenowo lepiej sie prezentuje niz inne, a swiadczy wysoką jakość

u nas muke w kuchni,
jest świetna, polecam, a o wiele tańsza niż te wyżej prezentowane

ja mam pionową muke , jestem bardzo zadowolona , zajmuje mal miejsca a spelnia swoja role super!

Aj zdecydowałam się na poziomą dwuślimakową Wellra. Przekonało mnie że to jednak najdokładniej wyciska soki z zieleniny. Jest to wykonane na wzór Green Stara ale znacznie mniejsze i ładniejsze ;) Użytkuje ją juz miesiąc i bardzo sobie chwalę jej prace i soki ;)

Kiedyś myślałam o poziomej ale w mojej kuchni nie ma na nią miejsca. Wyciskarki używam dosyć często, więc też nie opłacało by mi się za każdym razem jej chować do szafki.

JA SIĘ kierowałem parametrami technicznymi przy zakupie, a te sa lepsze w pionowych, mniej obrotów slimaka, mocniejsze silniki, dłuzsze gwarancje-o wszystkim mi powiedziano, jak zadzwonilem do terapiasokami.pl Bardzo sobie ich chwalę, fachowa obsługa, szybka wysyłka i extra sprzęt

też wybralismy pionową, mniejsza, a ma lepsze parametry i jest tansza

I jaką w końcu wyciskarkę wybrałeś?

miałem mozliwosc korzystac z poziomej i pionowej przed zakupem, pionowa zdecydwanie jest lepsza,łatwiejsza w uzyciu, myciu, ciszej chodzi, daje wiecej soku i to niespienionego, zdecydowalem się więc na pionową, kupilem renomowanej firmy, daja 10-letnia gwarancje, mam tam mozliwosc zrobienia sorbetow lodowych, masła orzechowego, koktajli, smothies, musow, wiec zakres ma szeroki. Poza tym ma duzy wlot i nie musze kroić na kawaąki, tylko wrzucam produkty w całosci, takze polecam
Ja swoje urzadzenie zakupilem na terapiasokami.pl daja teraz zestaw za 1zł i układają gratis diety pod dolegliwosci.

Ja mam dokladnie odwrotne doswiadczenie.
Pionowa zdecydowanie glosniejsza i gorsza w myciu. Soku daje mniej wiecej tyle samo co pozioma. Na plus jest tylko to ze zajmuje mniej miejsca i nic wiecej. Pozioma ma 6 opcji w jednym i tym bije na glowe kazda pionowa.

Fajny artykuł. Mam wyciskarkę Muke i korzystam z niej prawie codziennie. W lecie soki zastępują mi jeden posiłek, po takim bogatym koktajlu jestem syta na parę godzin.

Ja już w sierpniu pomyślałam o zakupie wyciskarki do soków. Kupiłam urządzenie slow juicer marki philipiak. Mam w domu troje szkrabów i to z myślą o nich kupiłam takie urządzenie, aby mogły pić zdrowe soki, a nie kubusie i inne z cukrem czy syropem g-f.

Fajny artykuł, wszystko ładnie opisane. Ja wybrałam wyciskarkę Sana EUJ 707 i co prawda mam ją dopiero miesiąc, ale jestem bardzo zadowolona. Jest niesamowicie łatwa w myciu i obsłudze, po prostu bajka. Jak wracam z pracy to naprawdę nie chce mi się spędzać reszty popołudnia w kuchni, a dzięki Sanie mam sok w kilka minut. Super! Przydają się też te funkcje dodatkowe mielenia, robienia musów, deserów itp. moja córcia sama potrafi na niej zrobić jakiś smakołyk. I moje ulubione mleczko kokosowe robi się na niej bosko:)

jak robicie w wyciskarce , w muke, tak? masło orzechowe, no jak ?
ja też chcę ! :)

my po rozpoznaniu rynku, po oglądaniu recenzji na YT, testach, recenzjach i opiniach zdecydowaliśmy się na muke,
żadna sokowirówka nawet nie wchodziła w grę
a muke ma dobrą ceną w stosunku do konkurencji, niby to samo, ale tamci z ceną przesadzili

hehe

my w muke robimy masło orzechowe,
specjalne sito, i orzechy, i działa bez problemu

My mleko kokosowe robimy z wiórków kokosowych. Trzeba je dobrze namoczyć, a potem wycisnąć. W ten sam sposób można robić też mleko migdałowe i sojowe (tylko soję trzeba ugotować). My tego robimy sporo, jako zamiennik mleka krowiego. Jak dotąd wyciskarka (SANA) spisuje się bez zarzutu, nie mam sie do czego przyczepić.

Witam,
W jaki sposób robi Pani mleko kokosowe? Nic w niej nie pęka przy kokosie? Pytam ponieważ w instrukcji jest napisane że nie można w niej kokosa przetwarzać i zgłupiałam…. :O

Fakt drogie, ale warte swojej ceny. Prowadzę małą gastronomię i sprzęt śmiga jak ta lala :)

też szukam wyciskarki…. i to świetny czas na zakup! kuvings odpada bo nie pasuje mi ten otwór skoro i tak wykrajam srodek jabłka z pestkami, Sana na zdjęciu wygląda super, Huromy też mają dobre opinie. wpadła mi w oko też marka Muke – 30 obrotów robi wrażenie. Chyba urządzimy w domu losowanie, ale soki będą się lały :) tylko czekam do 1go na wyplate :)

Przymierzałam się do zakupu sokowirówki. Po przeczytaniu artykuły skłaniam się do zakupu wyciskarki.

Ciut drogie, ale może warte są swojej ceny

Mam taka wyciskarke – polecam

Niestety muke to chiński produkt i do tego wielkie oszustwo. Tylko marka jest niby japońska, ale sam produkt produkowany w Chinach ze wszystkimi tego konsekwencjami. Miałem – niestety polecić nie mogę, rozwaliła się po 3 miesiącach(!) użytkowania. Sito do wyrzucenia, z wyciskarki nie da się korzystać. Od początku cienki, delikatnie mówiać brzydko pachnący plastik budził moje wątpliwości…szkoda, że nie oddałem, teraz mam za swoje.

powiedz coś więcej o muke, dlaczego ta ? są inne przecież
cena, jakość, opinie ?
co was przekonało ?

my mamy MUKE i jesteśmy z niej bardzo zadowoleni
jest funkcjonalna, wydajna, wygodna i w ogóle sprawna, soki super, nic dodac nic ująć