Bambus – właściwości, wartości odżywcze i zastosowanie bambusa
Bambus to najszybciej rosnąca trawa na świecie. W tropikach stanowi główne pożywienie pand, które zamieszkują lasy bambusowe. Bambusowe trawy są ekologiczne i mają wszechstronne zastosowania, począwszy od kulinarnych, przez kosmetyczne, a kończąc na budowlanych. Posiadają też lepsze właściwości niż drewno, stal i beton. Te piękne, egzotyczne rośliny coraz częściej zdobią nasze domy – nie tylko w donicach.
Bambusy – pochodzenie i charakterystyka
Bambus jest typowym przedstawicielem podrodziny roślin bambusowych i jako rodzaj liczy ponad 130 gatunków. Bambusy rosną dziko w klimacie tropikalnym i subtropikalnym, ale w uprawie są rozpowszechnione również w klimacie umiarkowanym. Najwięcej bambusa uprawia się zresztą w Chinach, gdzie jest on intensywnie wykorzystywany w różnych gałęziach przemysłu. Ponadto bambus ma niezwykle istotne znacznie również w Indiach i Wietnamie. Z kolei tam, gdzie został introdukowany, np. w Stanach Zjednoczonych czy w Europie, bambus traktowany jest przede wszystkim jako roślina dekoracyjna.
Bambusy rosnące w tropikach to istne olbrzymy. My zaś znamy ich skromne miniatury kupowane pojedynczo w sklepach ogrodniczych. Choć rośliny te mogą dorastać zaledwie do rozmiarów krzewu, wiele gatunków ma pokrój drzew wysokich na 20-30 m. Tymczasem bambusy to trawy. Ich zdrewniałe i grube łodygi pozwalają im jednak piąć się wysoko w górę. Mają kształt rury o średnicy kilkunastu centymetrów i grubości ściany równej 1 cm. Charakterystyczny element ich budowy to tzw. kolanka wzrostu, które w regularnych odstępach dzielą łodygę na odcinki. Łodyga najtwardsza jest na zewnątrz, a im bliżej wnętrza, tym jej struktura staje się bardziej miękka. Ponadto bambusy dosłownie obsypane są liśćmi. Na pojedynczym bambusie może ich rosnąć nawet 100 tysięcy.
Herbata z liści bambusa Bambus obfituje w sole mineralne, antyoksydacyjne flawonoidy, witaminy, błonnik i aminokwasy. Zawiera też krzemionkę. Herbata przyszykowana z liści bambusa ma działanie oczyszczające i wzmacniające oraz korzystnie wpływa na pracę układu pokarmowego. Picie jej ma również stymulujące działanie na skórę i pomaga zachować młody wygląd. |
![](https://www.ekologia.pl/wp-content/uploads/2023/03/max_jonathan_meyer_377415_unsplash.jpg)
![](https://www.ekologia.pl/wp-content/uploads/2023/03/max_randy_fath_732844_unsplash.jpg)
Bambus w domu
Bambus stanowi wyśmienity surowiec budowlany oraz meblarski. Meble wykonane z bambusa są bardzo efektowne. W klasycznym wydaniu składają się bowiem z całych, lśniących rurowatych łodyg. Bardzo często stanowią wyposażenie tarasu i ogrodu, rzadziej pojawiają się we wnętrzu do domu, jeśli już to niewielkie gabarytowo regały czy stojaki decydujemy się postawić w łazience.
Takie meble wymagają bowiem dostosowania reszty aranżacji do ich egzotycznego, tropikalnego stylu. Bambusowe łóżko nijak pasuje do klasycznej toaletki czy nowoczesnej szafy z przesuwanymi drzwiami. Zgra się natomiast z wiklinowym fotelem czy rattanową kotarą. Europejczycy zwykli jednak materiały te gromadzić w aranżacjach ogrodowych i balkonowych. Producenci mebli wyszli im więc naprzeciw i rozpoczęli produkcję mebli bambusowych w stylu skandynawskim – prostych, minimalistycznych i bardziej funkcjonalnych. Bambus zagościł również w kuchni wśród akcesoriów. W modnych i praktycznych kuchniach zadomowiły się deski do krojenia, tace, łyżki, misy czy podstawki wykonane z bambusa. Podobnie jak meble są one trwałe, opierają się wilgoci i bardzo estetycznie wyglądają. Bambus pojawia się także w dekoracjach, ale co najważniejsze, jest też wyjątkowym surowcem do produkcji podłóg. Deska parkietowa z bambusa jest bardzo elegancka i stylowa, a jednocześnie wytrzymała.
Bambus jako materiał budowlany i meblarski święci triumfy, ponieważ przewyższa swoimi właściwościami tradycyjne materiały, takie jak drewno czy beton, a nawet stal. Jest lekki i sprężysty, a przy tym solidny. Produkty z bambusa cechują się wysoką jakością, trwałością i walorami estetycznymi. Poza tym bambus jest ekologiczny, dobrze przepuszcza powietrze i pięknie się starzeje. Ewenementem pokazującym, jak wiele można stworzyć z bambusa, są bambusowe domy budowane przez Elorę Hardy na Bali.
Lucky Bamboo W Chinach z okazji nadejścia Nowego Roku, jak i w różnych innych okolicznościach, przyjaciołom oraz bliskim ofiarowuje się Lucky Bamboo. Jest to doniczkowa, mała roślina, bardzo przypominająca bambusy – ma bowiem charakterystyczną, podzieloną kolankami łodygę. Dodatkowo odchodzą z niej spiralnie skręcone i ulistnione pędy. Lucky bamboo nie jest jednak gatunkiem bambusa. Tak naprawdę to azjatycka odmiana draceny. |
Bambus w pielęgnacji skóry
Dzięki swojej wszechstronności, bambus znalazł zastosowanie również w przemyśle kosmetycznym. Ekstrakty z bambusa znajdziemy w kosmetykach przeciwstarzeniowych i kremach regenerujących oraz odbudowujących. Bogactwo flawonoidów zawartych w bambusie nadaje kosmetykom właściwości odmładzające.
Bambus jest też naturalnym źródłem ramnozy, podobnie jak południowoamerykańska uncaria. Ramnoza to naturalny cukier roślinny, a dokładnie glikozyd flawonoidowy, który zastosowany na skórę stymuluje produkcję kolagenu. Innym ważnym składnikiem wyciągów z bambusa jest krzem. Krzem gwarantuje utrzymanie skóry i jej przydatków w dobrej kondycji, zapobiega chorobom skóry i chroni ją przed zakażaniami na tle bakteryjnym i grzybicznym. Puder bambusowy, który ma bardzo dobre właściwości matujące oraz wygładzające pomaga również rozwiązać problemy z trądzikiem i wypryskami, zachowując czystą i odkażoną skórę.
![](https://www.ekologia.pl/wp-content/uploads/2023/03/max_gabriele_diwald_514592_unsplash.jpg)
![](https://www.ekologia.pl/wp-content/uploads/2023/03/max_spicy_3558579_1920.jpg)
Bambusowe spa Ciekawym i prozdrowotnym zabiegiem wykorzystującym bambusy jako narzędzie, jest bambusowy masaż. Ma on przede wszystkim wzmocnić mięśnie ciała, wspomóc krążenie oraz ułatwić drenaż i przepływ limfy. Pomaga eliminować zastoje i cellulit. Masaż wykonuje się przy użyciu różnej grubości i długości łodyg bambusowych, które masażysta roluje po poszczególnych partiach ciała. |
Pędy bambusa to Azja na talerzu
Świeże i młode pędy bambusa trafiają tymczasem do kuchni. Po ścięciu są białe lub różowe, mają delikatną strukturę. W potrawach azjatyckich spotykamy je bardzo często, ale już w formie marynowanej – nabierają w niej żółtej barwy i bardziej wyrazistego smaku.
Włókniste pędy nadają się do większości dań kuchni chińskiej, japońskiej czy indyjskiej. Zawierają sporo błonnika, kwasów fenolowych, lignanów, potasu i witamin z grupy B.
Bambus to zielona, egzotyczna trawa o olbrzymim potencjale. Uprawia się go głównie w Chinach, ale jest naturalnym przedstawicielem fauny tropików. Bambus zyskuje coraz większe znaczenie jako materiał wykończeniowy, budowalny i dekoracyjny. Znajduje też zastosowanie w kosmetyce i kulinariach.
- G.K. Ghosh; "Bamboo: the Wonderful Grass"; APH Publishing Corporation, New Delhi, 2008;
- ”, P. Pióro; "Bambus – ekologiczny materiał przyszłości"; Podłoga, 1/2009;
- G. Hauser, M.L. Karnovsky; "Studies on the Biosythesis of L-Rhamnose"; Harvard Medical School, Boston, 1958.;
![Post Banner](https://www.ekologia.pl/wp-content/uploads/2025/01/wspieram-baner-post.png)
![Post Banner](https://www.ekologia.pl/wp-content/uploads/2025/01/wspieram-baner-post-mobile.png)
![pogoda na 15 stycznia 2025](https://www.ekologia.pl/wp-content/uploads/2025/01/pogoda-15-stycznia-2025.jpg)
![Adam robot, który będzie pomagał rolnikom](https://www.ekologia.pl/wp-content/uploads/2025/01/471390218-18049064429489614-1084181208351176680-n.jpg)
![Co robią owady zimą?](https://www.ekologia.pl/wp-content/uploads/2025/01/owady-zima2.jpg)
![Rośliny w donicach na balkonie](https://www.ekologia.pl/wp-content/uploads/2025/01/ogrod-na-balkonie.jpg)
![Opakowania z suplementami – L-cysteina; fot. shutterstock](https://www.ekologia.pl/wp-content/uploads/2023/03/shutterstock-730856884_1000x670.jpg)
bambus to fauna? serio?