Kondor kalifornijski (Gymnogyps californianus)
Wygląd
Kondor kalifornijski do rodziny kondorowate (Cathartidae). Jest jedynym przedstawicielem rodzaju Gymnogyps. Ubarwienie ciała jest w przewadze (prócz białych pokryw pod skrzydłowych) czarne. Skóra głowy i szyi naga, pomarańczowo czerwona. Tęczówka oczna jest czerwono brązowa. Nogi są jasnoróżowe. Skrzydła są szerokie i długie. Dymorfizm płciowy jest słabo zaznaczony. Samce są nieco większe od samic. Skóra u osobników młodocianych jest szarawa.
Występowanie
Kondor kalifornijski zamieszkiwał w przeszłości większość obszaru zachodniego wybrzeża Ameryki Północnej. Na znacznym obszarze występowania wyginął. Obecnie zamieszkuje jedynie południową Kalifornię i niewielki obszar na styku stanów Arizona i Utah.
Biotop
Siedliskiem kondorów kalifornijskich są głównie otwarte, suche, skaliste tereny, suche zarośla, zadrzewienia i lasy sosnowe oraz dębowe. Preferuje miejsca, w których może założyć gniazdo na klifach lub dużych drzewach. Jest ptakiem na skraju wymarcia – ma status krytycznie zagrożonego (kategoria CR na liście IUCN). Wpisany jest do konwencji CITES (załącznik I). Główną przyczyną spadku jego liczebności były działania człowieka (bezpośrednio zabijanie i zabieranie jaj oraz pośrednio przez zmniejszanie jego bazy pokarmowej). Poważnym zagrożeniem dla kondora kalifornijskiego jest zatrucie ołowiem poprzez spożycie mięsa z fragmentami pocisków.
Lęgi
Kondor kalifornijski przystępuje do rozrodu co dwa lata. Gnieździ się na półach skalnych, bądź na drzewach. Składanie jaj odbywa się między styczniem a majem. Tworzy monogamiczne pary. Samica składa jedno jajo. Czas wysiadywania wynosi wynosi 45-50 dni. Wysiadywaniem i opieką nad potomstwem zajmują się oboje rodzice. Młode opuszcza gniazdo po upływie 5 do 8 miesięcy. Dojrzałość płciową osiąga między 6 a 8 rokiem życia. Żyje do ponad 50 lat.
Pokarm
Kondor kalifornijski jest ptakiem padlinożernym. Żywi się padliną (w szczególności dużych) ssaków.