Kotek rudy (Prionailurus rubiginosus)

Wygląd
Kotek rudy należy do rodziny kotowate (Felidae). Reprezentowany jest przez dwa podgatunki. Głowa zaokrąglona. Pysk jest krótki. Oczy są duże. Uszy są zaokrąglone. Ciało jest smukłe. Sierść jest krótka. Ubarwienie ciała szarobrązowe, w rdzawe cętki i pręgi. Gardło, pierś, brzuch oraz wewnętrzna strona nóg są białe. Kończyny są krótkie. Ogon jest średniej długości. Samice są mniejsze od samców.
Występowanie
Kotek rudy zamieszkuje Indie, Nepal i Sri Lankę. Ze względu na bardzo skryty tryb życia nie jest znane dokładne rozmieszczenie gatunku. Czasem pojawiają się niepotwierdzone doniesienia o obserwacji kotka rudego poza znanym obszarem występowania.
Tryb życia
Kotek rudy występuje w bardzo różnorodnych siedliskach. Zamieszkuje głównie obszary leśne: zarówno lasy monsunowe jak i suche. Spotykany jest również na obszarach rolniczych użytkowanych ekstensywnie. Miejsca jego występowania izolowane są przez obszary intensywnych upraw, które są bardzo niegościnnym siedliskiem dla tego gatunku. Prowadzi nocny tryb życia, jednakże aktywny jest również w ciągu dnia. Jest zwierzęciem samotnym. Głównym zagrożeniem jest utrata siedlisk (spowodowana wylesianiem i rolnictwem). Na liście IUCN jest gatunkiem bliskim zagrożenia (kategoria NT). Wpisany jest do konwencji CITES (załącznik I i II w zależności od podgatunku).
Odżywianie
Kotek rudy jest gatunkiem mięsożernym. W jego diecie dominują małe kręgowce (szczególnie ssaki i ptaki, rzadziej gady i płazy) oraz bezkręgowce (owady). Na swoje ofiary poluje głównie na ziemi.
Rozmnażanie i rozwój
Ciąża kotka rudego trwa ok. 67-70 dni. Poród odbywa się w ustronnym miejscu. Samica rodzi od 1 do 3 młodych. Młode po przyjściu na świat ważą ok. 60-77 g. Dojrzałość płciową osiągają po pierwszym roku życia. Kotek rudy w niewoli żyje do kilkunastu lat.