KROKODYL RÓŻAŃCOWY. Gad. Zwierzę - krokodyl różańcowy
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Strunowce Kręgowce Gady Krokodyle Krokodylowate Crocodylus Krokodyl różańcowy
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Krokodyl różańcowy (Crocodylus porosus)

Krokodyl różańcowy, Crocodylus porosus, estuarine crocodile
Spis treści

Duży gatunek krokodyla spotykany od Azji po Australię bywa nazywany krokodylem słonowodnym z uwagi na to, że bywa spotykany na morzu  nawet daleko od lądu.

Wygląd

Krokodyl różańcowy to największy współczesny gatunek krokodyla o masywnym, typowym dla tych zwierząt wyglądzie.  Nazwę zawdzięcza dwóm rzędom charakterystycznych guzkowatych kostnych narośli (przypominających paciorek) ciągnącym się od oczu aż po otwory nosowe. Ubarwienie zmienne, przeważnie ciemnooliwkowe lub zielonobrunatne, na ogonie często duże, ciemne plamy. Strona brzuszna jaśniejsza przeważnie kremowa.

Występowanie

Krokodyl różańcowy jest spotykany na dość rozległym terenie, od południowo-wschodniej Azji poprzez południowe Indie, Filipiny, Sumatrę, Borneo i Cejlon aż po północną część Australii. Dzięki temu że jest doskonałym pływakiem, spotykanym nawet na pełnym morzu, bywa że kolonizuje nawet niewielkie wyspy.

Środowisko i tryb życia

Krokodyl różańcowy jest najczęściej spotykany na różnego rodzaju mokradłach, bagnach i estuariach, częsty w przyujściowych odcinkach rzek. Ponieważ jest doskonałym pływakiem stosunkowo często jest spotykany na morzu, nawet z dala od brzegu. Poluje przeważnie z zasadzki, łapiąc za pysk lub kończyny  zwierzę które właśnie korzysta z wodopoju i nie dostrzegło zanurzonego w wodzie krokodyla. Nierzadko potrafi wyskoczyć z wody i schwycić ptaka siedzącego na gałęzi zwisającej nad woda. Nocą poluje też na lądzie, gdzie niekiedy podejmuje dalekie wędrówki. Schwytane zwierzę stara się zaciągnąć do najbliższego zbiornika wodnego i utopić. Do lat 70-tych XX wieku był tępiony (z uwagi na zagrożenie jakie stanowi ą także dla cennej skory) a jego populacja bardzo się skurczyła. Obecnie skór i mięsa dostarczają zwierzęta hodowane na farmach, a populacja na wolności nie jest zagrożona.
 

Rozmnażanie

Podobnie jak u innych gatunków, samica krokodyla różańcowego buduje w pobliżu wody gniazdo z liści, pędów i mułu, nadając mu formę kopca. Składa tam od 25 do 50 jaj a gnijące rośliny wytwarzają ciepło, zapewniając właściwą temperaturę inkubacji. W czasie inkubacji jaj samica pozostaje w pobliżu, chroniąc  rozwijające się zarodki. Młode krokodyle różańcowe początkowo również przebywają w pobliżu matki. Co roku budowane jest nowe gniazdo, jednak zawsze na tym samym terenie.

Pokarm

Krokodyl różańcowy poluje na wszelkie zwierzęta o odpowiedniej wielkości, najczęściej są to różne ssaki a także ptaki wodne oraz gady. Podobnie jak inne krokodyle na zdobycz czatuje zanurzony w wodzie, stąd też często jego łupem padają zwierzęta odwiedzające wodopój. Niekiedy w nocy wychodzi na ląd, gdzie sprawnie się porusza i bywa ze poluje na napotkane zwierzęta. Nie gardzi też padliną.

4.8/5 - (10 votes)
Subscribe
Powiadom o
3 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

wow

A nauczyciele: nie sciągać.

Oki. Było potrzebne na przyrodę XD. Ważne, że dostałam za to 6 :* Tak to ja mogę pracować na lekcjach XD . A tak ogólnie fajne informacje ;)