Nosorożec jawajski - opis, wygląd, występowanie
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Strunowce Kręgowce Ssaki Nieparzystokopytne Nosorożcowate Rhinoceros Nosorożec jawajski
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Nosorożec jawajski (Rhinoceros sondaicus)

Nosorożec jawajski, fot. shutterstock
Spis treści

Wygląd

Nosorożec jawajski należy do rzędu nieparzystokopytne (Perissodactyla). Reprezentowany jest przez trzy podgatunki. Ciało pokrywa naga skóra. Barwa skóry szara lub szaro brązowa. Posiada jeden, szary lub brązowy róg, osiągający długość 25 cm u samców, u samic jest mniejszy lub nie występuje. Przypomina nosorożca indyjskiego.

Występowanie

Historyczny zasięg występowania nosorożca jawajskiego obejmował prawdopodobnie znaczny obszar południowo-wschodniej Azji od Birmy, przez cały półwysep indochiński po indonezyjskie wyspy. Obecnie znane są dwie skrajnie nieliczne populacje tego gatunku: na zachodnim krańcu Jawy w rezerwacie Udjong Kulon oraz w parku narodowym Cat Tien w Wietnamie.

Tryb życia

Niewiele wiadomo o optymalnych siedliskach nosorożców jawajskich. Obecnie gatunek ten występuje w nizinnych lasach tropikalnych, w pobliżu obszarów wodnych, na wysokościach do około 1000 m n.p.m. Dawniej prawdopodobnie częściej zamieszkiwał tropikalne tereny półotwarte, świetliste lasy i lasy górskie. Poza okresem godowym prowadzi samotny tryb życia. Jest gatunkiem krytycznie zagrożonym (kategoria CR na liście IUCN). Głównym zagrożeniem dla nosorożca jest kłusownictwo (zabijany jest dla rogu i innych części ciała stosowanych w medycynie ludowej). Ponadto zagraża mu także utrata siedlisk oraz mała zmienność genetyczna. Wpisany jest do konwencji CITES (załącznik I).

Odżywianie

Nosorożec jawajski jest roślinożerny. Żywi się liśćmi, pędami, gałązkami.

Rozmnażanie i rozwój

Nosorożec jawajski przystępuje do godów między lipcem a listopadem. Samica rodzi jedno młode. Ciąża trwa ok 16 miesięcy. Odstęp między ciążami wynosi od roku do trzech lat. Młode pozostaje pod opieką samicy 1-2 lata. Samice osiągają dojrzałość płciową w wieku 5-7 lat. Samce dojrzewają w 10 roku życia. Nosorożec jawajski żyje 30-40 lat.

Bibliografia
  1. https://rhinos.org; 2020-06-29;
  2. https://animaldiversity.org; 2020-06-29;
  3. https://www.zoo.wroclaw.pl; 2020-06-29;
  4. https://www.iucnredlist.org; 2020-06-29;
  5. https://cites.org; 2020-06-29;
4.7/5 - (10 votes)
Default Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Nie odchodź jeszcze!

Na ekologia.pl znajdziesz wiele ciekawych artykułów i porad, które pomogą Ci żyć w zgodzie z naturą. Zostań z nami jeszcze chwilę!