Rybitwa białoczelna (Sternula albifrons)

Wstęp
Mały ptak, wielkością porównywany do dzięcioła dużego. W kraju jest nielicznym wędrownym gatunkiem lęgowym. W locie widoczne czarne lotki na szarych spiczastych skrzydłach, oraz biały, mocno wcięty ogon. Uderzenia skrzydeł są szybkie. Przed nurkowaniem do wody charakterystycznie zawisa. Ma status zagrożenia najmniejszej troski (kategoria LC na liście IUCN). Tworzy małe grupy.
Wygląd
Dziób długi, smukły, ostro zakończony. Tęczówka oczna ciemna. Sylwetka stosunkowo smukła. Grzbiet jasnoszary. Skrzydła długie, wąskie, spiczasto zakończone. Zewnętrzne lotki czarne. Ogon biały, głęboko wcięty. Dymorfizm płciowy nie jest zaznaczony. Występuje za to dymorfizm sezonowy i wiekowy. W lecie u dorosłych występuje wyraźny kantarek. Ciemię i kark czarne. Czoło białe. Biała brew sięgająca do połowy oka. Dziób żółty, z czarnym zakończeniem. Nogi krótkie, pomarańczowożółte. W zimie dziób czarny, brak czarnego kantarka, a okolice oczu z ciemną otoczką. Nogi są ciemniejsze, barwy pomarańczowobrązowej. U osobników młodocianych dziób czarny z jaśniejszą nasadą. Grzbiet u nich jest brunatno prążkowany. Nogi żółtobrązowe.
Występowanie
Stanowiska rybitwy białoczelnej są nieciągłe. Zamieszkuje Europę – głównie wybrzeża południowe i zachodnie, północną i środkowo-zachodnią Afrykę, znaczny obszar Azji (wyspowo na południowych wybrzeżach i miejscami w głębi lądu) oraz w Australii i na wyspach Indonezji.
Biotop
Preferuje w szczególności tereny przybrzeżne, piaszczyste wybrzeża, ujścia rzek, laguny, jeziora.
Lęgi
Gatunek monogamiczny. Gnieździ się w luźnych koloniach na piaszczystych wybrzeżach, rzekach, jeziorach. Gniazdo to słabo wyścielone zagłębienie w ziemi. Samica składa od 2 do 3 beżowych, ciemno nakrapianych jaj. Czas wysiadywania (przez oboje rodziców) wynosi 21 do 24 dni. Po trzech tygodniach młode stają się lotne. Dojrzałość płciową osiąga w trzecim roku życia.
Pokarm
Żywi się bezkręgowcami (owadami, skorupiakami, mięczakami, pierścienicami) oraz drobnymi rybami. Pokarm zdobywa nurkując, jak również chwyta go z powierzchni wody.