Żarłacz białopłetwy - opis, wygląd, występowanie
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Strunowce Kręgowce Ryby Chrzęstnoszkieletowe Żarłaczokształtne Żarłaczowate Carcharinus Żarłacz białopłetwy
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Żarłacz białopłetwy (Carcharhinus longimanus)

Żarłacz białopłetwy, fot. shutterstock
Spis treści

Występowanie

Żarłacz białopłetwy występuje w oceanach strefy równikowej, zwrotnikowej i podzwrotnikowej. W Europie jest spotykany u wybrzeży, Portugalii, Hiszpanii i w basenie Morza Śródziemnego. Żarłacz ten odbywa długie wędrówki sezonowe.

Budowa zewnętrzna

Żarłacz białopłetwy należy do rodziny żarłaczowate (Carcharhinida). Jego ciało jest wrzecionowate. Pysk jest krótki i zaokrąglony. Barwa grzbietu szarawo brązowa. Spód jest jaśniejszy, biały. Płetwy są zaokrąglone. Końce większości płetw białe. Płetwy piersiowe długie. Posiada dwie płetwy grzbietowe, mocno od siebie oddzielone. Pierwsza płetwa grzbietowa jest znacznie większa i zaczyna się za płetwami piersiowymi. Druga płetwa grzbietowa jest mała, znajduje się na wysokości płetwy odbytowej. Płetwa ogonowa jest półksiężycowata, asymetryczna, heterocerkalna, jej dolny płat jest mniejszy od górnego.

Biologia

Żarłacz białopłetwy jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych rekinów na świecie. Jego biotopem są zwykle otwarte wody oceaniczne. Unika wód przybrzeżnych. Najchętniej przebywa na niewielkich głębokościach, choć bywał notowany do 1080 m głębokości. Zwierzę o aktywności zarówno dziennej jak i nocnej. Jego liczebność maleje. Gatunek na skraju wymarcia – ma status krytycznie zagrożonego (kategoria CR na liście IUCN). Wpisany jest do konwencji CITES (załącznik II). Ekstensywnie poławiany. Niebezpieczny dla człowieka. Ryba drapieżna. Żywi się kręgowcami (rybami, ssakami, ptakami, gadami), bezkręgowcami (głowonogami) i padliną. Organizm żyworodny. Dojrzałość płciową osiąga między 6 a 7 rokiem życia, przy długości ciała 1,68-1,98 m (samice) oraz 1,75-2,24 m (samce). Samica rodzi od 1 do 15 młodych. Ciąża trwa od 10 do 12 miesięcy. Młode po urodzeniu mierzą 60-75 cm. Żyje 22 lata.

Bibliografia
  1. https://www.sharks.org/oceanic-whitetip-shark-carcharhinus-longimanus; 2021-11-01;
  2. https://species-identification.org/species.php?species_group=fnam&id=957&menuentry=soorten; 2021-11-01;
  3. https://www.marinebio.org/species/oceanic-whitetip-sharks/carcharhinus-longimanus/; 2021-11-01;
  4. https://www.fisheries.noaa.gov/species/oceanic-whitetip-shark; 2021-11-01;
  5. https://www.iucnredlist.org/species/39374/2911619; 2021-11-01;
4.6/5 - (13 votes)
Default Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Nie odchodź jeszcze!

Na ekologia.pl znajdziesz wiele ciekawych artykułów i porad, które pomogą Ci żyć w zgodzie z naturą. Zostań z nami jeszcze chwilę!