Żubr (Bison bonasus)

Wygląd
Żubr odznacza się masywnie zbudowanym ciałem o długości 240 -350 cm, wysokości w kłębie do 200 cm i masie 600 -1000 kg. Ogon ma długość 50 – 80 cm. Samce są większe i potężniej zbudowane od samic. Linia grzbietu opada ku tyłowi, w kłębie, gdzie tworzy się charakterystyczny „garb” jest jej najwyższy punkt. Nogi są stosunkowo krótkie, podgardle zwisające, pysk szeroki, uszy krótkie, zaokrąglone, ogon zakończony pędzlem. Krótkie, masywne rogi zwrócone są ku przodowi i do środka. Futro jest gęste, z dłuższym włosem na podgardlu, brodzie i części grzbietu. Żubr ma ubarwienie brunatnopłowe, policzki i pędzel ogona są ciemnobrunatne.
Występowanie
Pierwotnie żubr występował w lasach liściastych prawie całej Europy (zachodnia i środkowa, częściowo południowo -wschodnia Europa). Obecnie gatunek ten można spotkać przede wszystkim w Polsce (rezerwaty w Białowieży, Pszczynie, Niepołomicach, Borkach oraz w Bieszczadach, Puszczy Białowieskiej i Boreckiej), a także na Kaukazie. Część populacji przebywa na wolności. Każdy osobnik jest rejestrowany, a gatunek podlega ochronie.
Tryb życia
Żubr najchętniej zamieszkuje lasy mieszane. Latem wybiera okolice wilgotne, nawet w pobliżu bagien. Zimą woli tereny wyżej położone, suche. Żyje w stadach, najczęściej złożonych z kilku osobników, ale bardzo stare samce i samice prowadzą samotny tryb życia. Każde stadko posiada własne terytorium, do którego zawsze powraca z wędrówek. Żubr lubi kąpiele błotne, tarzanie się w kurzu i czochranie o pnie drzew.
Odżywianie
Żubr żeruje zarówno w dzień, jak i w nocy, ale najczęściej o świcie i zmierzchu. Jego pokarm stanowią rośliny zielne (zioła, trawy, liście krzewów leśnych), a zimą głównie gałązki drzew i krzewów, kora i porosty.
Rozmnażanie i rozwój
Ruja u żubra trwa od końca sierpnia do końca września. Po ok. 38 tygodniowej ciąży, na ogół w czerwcu, na świat przychodzi 1, rzadziej 2 młodych. Laktacja trwa 6 -8 miesięcy, ale młode zaczynają pobierać pokarm roślinny już po ok. 3 tygodniach. Z matką pozostają przez rok lub dwa. Dojrzałość płciową osiągają w 2 -3 roku życia, a pełne rozmiary po ok. 7 latach. Przeciętna długość życia wynosi 26 lat.
W puszczy i na drodze wolę spotkać żubra niż człowieka. W puszczy jestem u niego, na drodze on u mnie. Przykre jest to, że tylko żubr ginie i tu i tu.