Witamina D a promieniowanie
Ekologia.pl Artykuły Medycyna i zdrowie Witamina D a promieniowanie

Witamina D a promieniowanie

Jedna z postaci witaminy D może mieć zasadnicze znaczenie dla ochrony ludzkiego organizmu przed promieniowaniem jonizującym.

Fot.: budowa witaminy D (US GOV)

Fot.: budowa witaminy D (US GOV)

Zdaniem dr Daniela Hayesa z New York City Department of Health and Mental Hygiene, kalcytriol, aktywna postać witaminy D, może należeć do najważniejszych substancji chroniących przed szkodliwym działaniem niewielkich dawek promieniowania jonizującego. Jak twierdzi Hayes, kalcytriol dzięki oddziaływaniu ma regulację procesów zachodzących w komórkach oraz ich podział może chronić przed promieniowaniem tła oraz następstwami awarii jądrowych czy zamachów terrorystycznych.

Jeśli witamina D rzeczywiście okaże się skuteczna, miałaby wiele zalet – można ją podawać doustnie i daje niewiele efektów ubocznych. Ułatwia ona wchłanianie wapnia i fosforu, dwóch podstawowych minerałów budujących kości. Jej niedobór powoduje krzywicę, utratę zębów, odwapnienie i łamliwość kości, często towarzysząc osteoporozie.

Największe ilości witaminy D powstają w naszej skórze pod wpływem słońca. Do pokarmów, które są najbogatsze w tą witaminę zalicza się mleko i tłuste ryby morskie oraz produkty z pełnego ziarna.

Ekologia.pl
Bibliografia
4.7/5 - (11 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments

Małe ostrzeżenie – zarówno w wyniku zamachu z użyciem broni jądrowej jak i podczas awarii w siłowniach jądrowych do atmosfery może zostać uwolniony 90Sr izitop Strontu absorbowany przez nasz organizm tak samo jak wapń (do budowy kości). Witamina D może skutecznie zwiększyć absorbcję izotopu trwale uszkadzając kości i narażając organizm na wewnętrzne beta-promieniowanie.
Zdecydowanie lepszym i pewniejszym sposobem jest dostarczenie wapnia w nadmiarze, tak by powstrzymać absorbcję izotopów promieniotwórczych (podobnie jak izotopy jodu oraz sól jodowana i jodyna podawana doustnie).

Nie odchodź jeszcze!

Na ekologia.pl znajdziesz wiele ciekawych artykułów i porad, które pomogą Ci żyć w zgodzie z naturą. Zostań z nami jeszcze chwilę!