Pluskwy - sprytni krwiopijcy

Wtorek 10.07.2018
By Jiří Humpolíček [CC BY-SA 2.5], from Wikimedia Commons By Jiří Humpolíček [CC BY-SA 2.5], from Wikimedia Commons

Pluskwy, choć niewielkie, potrafią bardzo skutecznie utrudnić nam życie. Pojawiają się znienacka i trudno się ich pozbyć. Wakacje to dla nich wymarzony czas ekspansji terytorialnej. Na swoje ofiary czekają m.in. hotelach, samolotach, pociągach i autobusach. Owady te bardzo lubią wszystkie ciepłe i przytulne miejsca, w których mogą liczyć na zaspokojenie swojej żądzy krwi.


Sprytni krwiopijcy

Dorosłe pluskwy dorastają do około 5-7 mm długości i są wielkości pestki jabłka. Mają dość płaską budowę ciała, dzięki czemu bez problemu chowają się w wąskich szczelinach i zakamarkach. Nie mają skrzydeł, więc nie potrafią latać ani skakać. Posiadają za to małe pazurki, za pomocą których bez problemu poruszają się po różnych powierzchniach. Pluskwy są bardzo skryte i ostrożne. Swoje kryjówki opuszczają tylko wtedy, kiedy zgaśnie światło i ofiara zaśnie (w naturalny sposób potrafią wyczuć stosowny moment). To jest idealny moment na żer.

Pluskwy to bardzo ciekawe zwierzęta. Są wytrzymałe – potrafią bez jedzenia i picie przeżyć nawet pół roku. Poza tym są bardzo płodne.  Samica dziennie składa 2-3 jaja, więc w ciągu swojego trwającego kilkanaście miesięcy życia może dorobić się bardzo licznego potomstwa. W zasadzie już jeden owad rodzaju żeńskiego (zapłodniony raz), który trafi do mieszkania lub pojazdu, może w krótkim czasie stworzyć w tym miejscu pokaźną społeczność.

Pluskwy są wymagającymi gośćmi. Nie lubią mrozów, chociaż niektóre osobniki są w stanie przetrwać w temperaturze poniżej -17 st. C. Jednak najlepiej czują się w ciepłym (temp. powyżej 20 st. C) i wilgotnym otoczeniu. Nie są wymagające co do standardów hoteli. Można je spotkać w miejscach brudnych, jak i w domach czystych, w luksusowych hotelach, jak i w podrzędnych motelach. Problem w tym, że nie jest łatwo wykryć ich obecność. Oczywiście, do czasu.


Pluskwa domowa w dużym zbliżeniu. By Janice Harney Carr, Center for Disease Control [Public domain], via Wikimedia Commons
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Pasaż zakupowy