Gadżety ekomamy
Ekologia.pl Kobieta Dziecko Gadżety ekomamy

Gadżety ekomamy

Posiadanie dziecka ściśle wiąże się z generowaniem wielu odpadów, także takich, które w środowisku będą się rozkładać setki lat, jak pieluszki jednorazowe. Wraz ze wzrostem świadomości społecznej, wzrasta również zainteresowanie mam ekologicznymi produktami, które w znaczy sposób zmniejszą stopień zanieczyszczenia planety. Oto kilka, którymi warto się zainteresować, nawet jeśli nie posiada się dzieci.

Orzechy piorące

Są to pochodzące z Indii i Nepalu owoce orzechowca myjącego. Zawarta w skorupie orzecha saponina w kontakcie z wodą zmienia się w bezwonną pianę piorącą, niezwykle delikatną dla skóry dzieci bądź alergików. Są również szalenie wydajne (1 kg orzechów wystarczy czteroosobowej rodzinie na rok przy 2-3 praniach tygodniowo) i co najważniejsze – nie szkodą środowisku. A jak wiadomo, przy dziecku prania jest mnóstwo.

Soda oczyszczona

Poza tym, że posiada właściwości spulchniające, jest fantastycznym i ekologicznym detergentem. Zastosowanie sody jest bardzo szerokie, od czyszczenia sprzętów kuchennych i usuwania przykrych zapachów, przez właściwości wybielające, aż do leczenia podrażnień pieluszkowych i ciemieniuchy u niemowląt oraz łagodzenia poparzeń słonecznych.

Chusta

Noszenie malucha przy pomocy chusty zapewnia dziecku bliskość mamy lub taty, a rodzice mają obie ręce wolne. Nie trzeba się szarpać z wózkiem lawirując np. między półkami sklepowymi. Dodatkowo zajmuje ona niewiele miejsca i jest higieniczna (łatwiej ją prać niż wózek). Ogromną zaletą chusty jest również jej cena.

Pieluszki wielorazowe

Stara, dobra tetra powróciła w nowym wcieleniu. Pieluszki profilowane na kształt tych jednorazowych nie wymagają już prasowania i są wykonane z bawełny, chłonnego bambusa, antybakteryjnych konopi lub szybkoschnącej mikrofibry. Zapewniają one ochronę i są w 100% naturalne. Dodatkowo posiadają właściwości antybakteryjne i antyalergiczne. Jednorazowy wydatek nie jest mały, ale szybko się zwraca.

Eko dla każdego

Są takie artykuły, przy których nie trzeba zbytnio zastanawiać się nad wersją eko, np. zwykłe laktatory ręczne czy bawełniane wkładki laktacyjne wielokrotnego użycia. Często pragnienie dbania o środowisko nie musi wiązać się z wielkimi wyrzeczeniami. Wystarczy świadomość i czytanie etykiet. Błędne jest również przekonanie, że ekologia jest droga. Zazwyczaj po przeliczeniu może się okazać, że nie tylko wspomożemy Matkę Naturę, ale i domowy budżet.

Ekologia.pl
4.6/5 - (20 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments