Olej abisyński – właściwości i działanie. Jak stosować olej abisyński?
Olej abisyński nie jest nam tak dobrze znany, jak inne egzotyczne oleje. Ale to kwestia czasu, aż popularnością dorówna tym najbardziej cenionym. Bo powodów, by olej abisyński wypróbować i pokochać jest całe mnóstwo. Zwrócić na niego uwagę powinny szczególnie posiadaczki skóry wrażliwej, które z wielkim rozmysłem oraz ostrożnością wybierają kosmetyki do pielęgnacji.
Pochodzenie i charakterystyka oleju abisyńskiego
Modrak abisyński (Cambre abyssinica) to jednoroczna roślina oleista z rodziny kapustowatych, porastająca dziko tereny Etiopii, kraju wschodnioafrykańskiego, nazywanego niegdyś Abisynią. Naturalnym środowiskiem modraka jest również region śródziemnomorski, a na większą skalę uprawia się go między innymi w Stanach Zjednoczonych. Modrak (zwany inaczej kapustą abisyńską lub katranem) jest niewysoki – jego łodyga sięga najwyżej 1,5 metra wysokości. Porastają ją drobne, białe kwiatki oraz listki, które jedynie u podstawy osiągają większe rozmiary. W suchych owocach (łuszczynkach) mieszczą się niewielkie, okrągłe nasiona. Można więc powiedzieć, że to roślina niepozorna, niemniej ma dość duże znaczenie w gospodarce i przemyśle. Ze względu na wysoką zawartość białka dodawana jest do pasz dla zwierząt, a olej tłoczony z nasion wykorzystuje się w metalurgii i do produkcji paliw.
Ten sam olej znajduje ponadto zastosowanie w kosmetyce. Jest składnikiem kosmetyków nawilżających i odżywczych do skóry oraz włosów, a ostatnimi czasy zyskuje uznanie także jako samodzielny surowiec pielęgnacyjny. Charakteryzuje się delikatnym słomkowym kolorem i jest praktycznie bezwonny. Użyty na skórę bardzo dobrze się wchłania, nie pozostawiając po sobie tłustego filmu. Spośród innych olejów wyróżnia go bardzo wysoka zawartość kwasu erukowego, który stanowi ponad 50 proc. wszystkich kwasów tłuszczowych wchodzących w skład oleju abisyńskiego.
Kwas erukowy to ważny składnik
Kwas erukowy to jednonienasycony kwas tłuszczowy z grupy omega-9. Jest substancją trującą, a ponieważ olej abisyński zawiera jej naprawdę dużo, nie nadaje się przez to do spożycia. Co ciekawe, niewiele tylko mniejszą ilością (około 40-50 proc. zawartości) kwasu erukowego cechuje się rzepak, przez co pozyskiwany z niego olej przez długi czas był uważany za szkodliwy.
Od lat jednak dla potrzeb przemysłu spożywczego uprawia się rzepak modyfikowany genetycznie (!), który daje olej zawierający mniej, niż 2 proc. kwasu erukowego lub całkowicie bezerukowy. Niewielkie ilości tego kwasu zawierają też inne rośliny, na przykład gorczyca, brokuły czy brukselka.
Zalety stosowania oleju abisyńskiego
Pielęgnacja olejami to coraz popularniejsza praktyka, zwłaszcza wśród wielbicieli kosmetyków ekologicznych. Służy dbaniu o skórę, oczyszczaniu twarzy i regeneracji włosów. Nie każdego jednak olejowanie przekonuje.
Często do zakupu oleju zniechęca nas jego wysoka cena (zwykle wyższa, niż w przypadku balsamu lub odżywki), innym razem nie odpowiada nam specyficzny zapach lub krótkotrwałość danego produktu. Poza tym wiele osób nie stosuje olejów w pielęgnacji, ponieważ nie lubi tłustej powłoki, którą te pozostawiają na skórze. Oleje mają jednak wyjątkowe właściwości, i żaden balsam czy mleczko do ciała nie są tak efektywne, jak większość z nich. Warto się więc przełamać i przekonać do zwyczaju olejowania. Olej abisyński to dobry wybór na początek – z pewnością zaskoczy niejednego sceptyka. Po pierwsze dlatego, że jest nieco mniej tłusty, niż wiele innych olejów. Z powodzeniem możemy go stosować na dzień, bo wchłania się bardzo dokładnie, pozostawiając po sobie idealnie gładką i matową skórę. Po drugie, jest praktycznie bezzapachowy. Nie będzie więc niepotrzebnie drażnił zmysłów aromatami kojarzącymi się z gotowaniem. Ponadto jest odporny na działanie wyższych temperatur. Wystarczy przechowywać go w zacienionym, suchym miejscu, w temperaturze pokojowej. W pełni pozwala to na zachowanie jego właściwości, podczas gdy wiele innych olejów lepiej trzymać w lodówce.
Jakby tego było mało, olej abisyński jest stosunkowo tani – za buteleczkę o pojemności 50 ml zapłacimy około 15 złotych. Nie jest to może najniższa oferta wśród cen olejów, ale w zamian za to otrzymujemy delikatny, bezwonny i bezpieczny produkt, jakby stworzony z myślą o skórze wrażliwej.
Olej abisyński jest idealny dla wrażliwców
Olej abisyński chwalą sobie przede wszystkim osoby posiadające skórę wrażliwą i atopową. A to dlatego, że nie wywołuje podrażnień, uspokaja cerę, wygładza ją i poprawia jej koloryt. Bardzo dobrze nawilża suchą skórę i w widoczny sposób pomaga spłycić zmarszczki, nawet te głębokie. Chroni skórę przed utratą wilgoci, wzmacniając jej naturalny płaszcz hydro-lipidowy. Zastosowany na włosy, nawilża je i nabłyszcza.
Olej abisyński możemy stosować samodzielnie, wmasowując kilka kropli w twarz, dłonie, paznokcie lub w kosmyki włosów. Te ostatnie najlepiej natłuszczać na noc, a następnego dnia dokładnie umyć.
Wskazówka: Olej abisyński doskonale utrwali makijaż. Warto musnąć nim usta przed nałożeniem szminki, a także powieki przed aplikacją cieni. Sprawdzi się jako baza pod podkład – cera nie będzie się po nim świecić, a kosmetyk dłużej się utrzyma. Poza tym skóra pozostanie wygładzona i zyska ładny koloryt. A w przypadku gładkiej buzi bez wyprysków i defektów, fluid okaże się wręcz zbędny. |
- E.S. Oplinger i in.; "Crambe"; https://hort.purdue.edu/newcrop/afcm/crambe.html; 2019-06-24;
- Daniel Modnicki; "Modrak (Crambe L.), Brassicaceae jako surowiec kosmetyczny"; „Polish Journal of Cosmetology”, nr 15(3)/2012;
- Stavros Lalas i in.; "Full Characterisation of Crambe abyssinica Hochst. Seed Oil"; https://www.researchgate.net/publication/257656106_Full_Characterisation_of_Crambe_abyssinica_Hochst_Seed_Oil; 2019-06-24;
- Oil Seed Crops; "Crambe"; https://www.oilseedcrops.org/crambe/; 2019-06-24;
- Tara MacInnis; "Meet the Beauty Oil Giving Argan a Run for Its Money"; https://www.besthealthmag.ca/best-looks/beauty/abyssinian-oil/; 2019-06-24;
- OilHealthBenefits; "Abyssinian Oil (Crambe Seed Oil)"; https://oilhealthbenefits.com/abyssinian-oil-crambe-seed-oil/; 2019-06-24;