Dlaczego twój peeling szkodzi środowisku?

Czy to w złuszczających peelingach do ciała, czy w wybielających pastach do zębów. Substancje ścierne, w postaci różnorodnych drobinek, kuleczek, granulek, dość powszechnie występują  w kosmetykach. Chętnie z nich korzystamy, więc wydaje nam się, że są bezpieczne. Czy na pewno? W takim razie dlaczego prezydent Stanów Zjednoczonych podpisał ustawę, które zakazuje produkcji, sprzedaży lub dystrybucji kosmetyków peelingujących, zawierających mikrodrobinki?fot. shutterstockfot. shutterstock

W 2015 roku w Stanach Zjednoczonych zatwierdzono ustawę Microbread Free Waters Act, która od 1 lipca 2017 r. wprowadza zakaz produkcji kosmetyków z mikrogranulkami, a od 1 lipca 2018 zakaz ich sprzedaży. Co stoi za tak restrykcyjnymi przepisami?
Mikrogranulki występujące w peelingach do ciała i twarzy, żelach pod prysznic czy w pastach do zębów są niebezpieczne dla środowiska i dla naszego zdrowia. Są plastikowe i tak maleńkie, że ciężko dostrzec je nawet pod mikroskopem. Choć rzeczywiście przyczyniają się wygładzania skóry twarzy czy do ścierania z powierzchni zębów plam i przebarwień, to w bonusie są pełnie potencjalnie niebezpiecznych substancji chemicznych.

Szacunki pokazują, że dziennie, w samych tylko Stanach Zjednoczonych, do zbiorników wodnych trafia 8 ton tworzyw sztucznych w formie mikrogranulek. Ledwo widoczne gołym okiem plastikowe granulki z naszych łazienek trafiają do systemów kanalizacyjnych, a następnie do oczyszczalni ścieków. Problem w tym, że systemy oczyszczania nie są w stanie wyłapać mikrodrobinek, które finalnie trafiają do mórz i oceanów, stając się pokarmem dla mieszkających tam stworzeń. 

Badania pokazują, że peeling złuszczający do twarzy może zawierać nawet 350 tys. mikrogranulek. Tym samym ta niezliczona ilość plastikowych mikroskopijnych kuleczek jest spożywana przez morskie stworzenia, które z kolei włączane są do naszego łańcucha pokarmowego.

Tym samym mikrocząsteczki, zwykle produkowane z polietylenu, wraz z żywnością, dostają się do naszych organizmów. Naukowcy ostrzegają, że cząstki te mogą odkładać się w tkankach, prowadząc do zapaleń.

Rozwiązaniem są naturalne odpowiedniki. Chodzi m. in. o peelingi z drobinkami kawy, soli, cukru czy łupin orzechów, które ulegają biodegradacji i nie zanieczyszczają środowiska.

Można też pobrać specjalną aplikację na telefon, która po zeskanowaniu kodu na konkretnym produkcie, informuje, czy zawiera on plastik (aplikacja stworzona w ramach akcji ,,Załatw mikrogranulki”).
Ekologia.pl

Bibliografia

  1. “http://www.collective-evolution.com/2016/01/11/what-you-need-to-know-about-the-u-s-banning-microbeads/”; data dostępu: 2016-05-27
  2. “http://www.bbc.co.uk/newsbeat/article/35261018/why-microbeads-in-shower-gels-are-bad-for-marine-life”; data dostępu: 2016-05-27
Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy