Świetlik łąkowy – właściwości, działanie i zastosowanie świetlika łąkowego

Świetlik łąkowy to roślina z pozoru bardzo pospolita, którą łatwo znaleźć na polskich łąkach i pastwiskach. W ludowym nazewnictwie świetlik łąkowy występuje także jako ptasie oczka lub złodziej mleczny, ale dla większości z nas jest znana jako świetlik lekarski. Nazwa łacińska (Euphrasia rostkoviana, syn. Euphrasia officinalis) pochodzi od greckiego słowa oznaczającego radość. Świetlik łąkowy nie jest jednak zielem o działaniu euforycznym, ale naturalnym środkiem, który od wieków przywraca ludziom dobre widzenie – a z tego ciężko się nie cieszyć!Świetlik łąkowy – kwiaty; źródło: pixabay.comŚwietlik łąkowy – kwiaty; źródło: pixabay.com

Świetlik łąkowy jako roślina lecznicza jest znany i stosowany w Europie już od stuleci. Pierwsze wzmianki o jego wykorzystaniu pochodzą z XIV w. W czasach Elżbiety I, w Anglii, ze świetlika produkowano wręcz piwa i wina, zachwalając je jako lekarstwo na wszelkie dolegliwości. Istnieje nawet literacka anegdota autorstwa słynnego angielskiego poety, Johna Miltona, wedle której sam archanioł Michał przyniósł Adamowi ziele świetlika łąkowego, aby ulżyć mu w jego dolegliwościach oczu!

Tradycyjne zastosowanie świetlika łąkowego

Pomimo tej ogólności sformułowań świetlik od zarania swej kariery jest przede wszystkim łączony ze zdrowiem oczu. W poszczególnych językach nazwa rośliny albo odwołuje się do samych oczu (np. w jęz. angielski „eyebright”), albo do świetlistości czy jasności (np. w jęz. włoskim „luminella”). Źródła historyczne wskazują, że odwary z suszonego ziela świetliku łąkowego polecano faktycznie przy bardzo szerokim spektrum dolegliwości – od zapalenia spojówek, przez alergiczne łzawienie, a skończywszy na katarakcie. Poza tym herbatę ze świetlika pito również przy problemach z żołądkiem i górnymi drogami oddechowymi, przy kłopotach z pamięcią, a także w przypadku żółtaczki. W XVI w. suszony świetlik łączono z tytoniem i palono w fajkach jako lekarstwo na kaszel.


Świetlik jest znany przede wszystkim jako zioło wspomagające zdrowie oczu; źródło: pixabay.com
Ocena (5.0) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy