Worki po oczami – jakie są przyczyny i jak zlikwidować worki pod oczami?
Ekologia.pl Kobieta Uroda Worki po oczami – objawy, przyczyny i leczenie worków pod oczami

Worki po oczami – objawy, przyczyny i leczenie worków pod oczami

Worki pod oczami to przypadłość rozważana najczęściej w kontekście estetycznym, która może być jednak zwiastunem poważniejszych komplikacji zdrowotnych. Motywacja, aby poradzić sobie z tym problemem jest więc podwójna. Dobra wiadomość jest taka, że redukcja worków pod oczami jest możliwa do przeprowadzenia nawet domowymi sposobami!

Klasyczny przykład worków pod oczami związanych z wiekiem. Źródło: shutterstock

Klasyczny przykład worków pod oczami związanych z wiekiem. Źródło: shutterstock
Spis treści


U większości ludzi wraz z wiekiem pojawiają się różne formy obrzęku na twarzy – jest to zjawisko dość powszechne, wynikające choćby z faktu, że wraz z upływającym czasem dochodzi do naturalnego osłabienia tkanki mięśniowej. „Muskuły” normalnie podtrzymujące powieki nie są już w stanie w 100% spełniać swej roli i z dekady na dekadę warstwa tłuszczu fizjologicznie otaczająca oczodoły przesuwa się niepodtrzymywana do dolnej powiek, tworząc coś w rodzaju poduszek. Czasami oprócz komórek tłuszczowych u dolnej powieki zaczynają się jednak również gromadzić płyny powodujące dodatkową opuchliznę – w tym scenariuszu podejrzewać już można głębsze fizjologiczne podłoże problemu. Wówczas mówimy też nie tyle o workach pod oczami, co o obrzęku okołooczodołowym.

Zdrowotne przyczyny worków pod oczami

Oprócz upływu wieku za pojawianie się worków pod oczami odpowiedzialne być mogą bieżące zaburzenia wynikające choćby ze stylu życia. Brak dostatecznej ilości snu, palenie papierosów czy nadmiar soli w diecie wydatnie odbijają się na wyglądzie naszej twarzy, a przede wszystkim oczu. Te niedociągnięcia można oczywiście łatwo skorygować, czego nie da się niestety powiedzieć o dziedziczności – w niektórych rodzinach worki pod oczami wydają się być przekazywane sukcesywnie z pokolenia na pokolenie. Istnieje jednak również możliwość, że pojawiająca się spontanicznie opuchlizna dolnych powiek zwiastuje zachodzącą w organizmie reakcję alergiczną. Ku temu podejrzeniu skłonić nas mogą inne występujące równocześnie symptomy takie jak kichanie, swędzenie skóry, wysypka, łzawienie oczu, katar czy suchy kaszel.

Ponadto, opuchlizna wokół oczu bywa oznaką chorób tarczycy, zwłaszcza jej niedoczynności oraz różnych infekcji samego oka – od jęczmienia po bakteryjne zakażenie tkanki podskórnej. W przypadku okulistycznych problemów powieki są jednak zwykle zaczerwienione, a czasem wręcz swędzące lub piekące. Wizyta u specjalisty jest wówczas wysoce wskazana. Wreszcie, worki pod oczami mogą być konsekwencją przebytych niedawno operacji głowy. W tej sytuacji problem z czasem powinien ustąpić samoczynnie.

Zmień w dietę i styl życia, a worki pod oczami zniką

W ogromnej większości przypadków worki pod oczami są poniekąd zawinione przez nas samych. Już choćby chroniczne wyczerpanie wynikające ze zbyt krótkiego snu i zbyt aktywnych dni dość szybko odbija się na twarzy, a proste odwrócenie dobowych proporcji na korzyść snu i odpoczynku może przynieść znaczącą poprawę. Co ciekawe, do nagromadzenia się płynów pod powieką dochodzi najczęściej w nocy, gdy ciało ułożone jest w pozycji poziomej. W efekcie oczy prezentują się najgorzej z rana. Zamiana poduszki na wyższą i spanie na plecach może rozwiązać ten problem. Unikajmy również picia bezpośrednio przed snem – lepiej jest nawadniać organizm w ciągu dnia, kiedy mamy łatwą możliwość pozbycia się nadmiaru płynów z tkanek.

Dalej warto dokonać również rachunku sumienia w zakresie diety. Zatrzymywaniu płynów sprzyja mianowicie nadmiar sodu w organizmie – zapobiegać mu można zarówno poprzez redukcję soli kuchennej w posiłkach, jak i wyraźne zwiększenie ilości pitej wody. Do jadłospisu warto również włączyć pokarmy bogate w witaminę C, która stymuluje produkcję kolagenu oraz produkty zawierające potas oraz żelazo. Niedostatek tego ostatniego może przekładać się bowiem na problemy z krążeniem i chroniczne zmęczenie. Na liście cenzurowanej powinny się z kolei znaleźć nie tylko papierosy, ale również alkohol, który prowadzi do hydratacji organizmu.

Wreszcie, workom pod oczami można aktywnie zapobiegać a to poprzez codzienne stosowanie kremów przeciwsłonecznych. Promienie UV, które nieustannie bombardują stale wyeksponowaną twarz odpowiedzialne są za starzenie się skóry i jej przebarwienia, przyczyniając się w długim okresie do powstawania worków pod oczami. Rolę ochronną mogą również odgrywać okulary przeciwsłoneczne z filtrem SPF.

Picie dużych ilości wody może złagodzić problem worków pod oczami. Źródło: shutterstock

Domowe sposoby leczenia worków pod oczami

Worki pod oczami jako problem kosmetyczny zwalczane są najczęściej miejscowo, co ma sporo sensu, zwłaszcza, jeśli wspomniane wyżej potencjalne zmiany w stylu życia nie mają odniesienia do naszej sytuacji. Środkiem pierwszej pomocy są więc zimne kompresy, stosowane rutynowo także w warunkach szpitalnych. Raczej niż lód, który uszkodzić może wrażliwą skórę wokół oczu, poleca się jednak kompresy z czystego kawałka tkaniny zanurzonego w chłodnej wodzie. Przeprowadzamy je zawsze na siedząco, aby ułatwić odpływ nagromadzonych płynów i aplikując lekki ucisk na okolicę pod powiekami dolnymi. Kompresy przynoszą zazwyczaj rezultaty natychmiastowe (chociaż niekoniecznie trwałe) i nie muszą trwać dłużej niż 5 minut.


Zamiast wody do przygotowania kompresu można również użyć schłodzonej herbaty, która dodatkowo zawiera w sobie kofeinę oraz pokaźne ilości antyoksydantów. W efekcie poprawia mikrokrążenie w skórze i redukuje obrzęk, rozjaśniając i wygładzając okolice oczodołów. Szczególnie dobre efekty przynoszą kompresy z zielonej herbaty. Inne przydatne produkty z spożywcze znane z swoich przeciwobrzękowych właściwości to świeże ogórki, awokado czy olej kokosowy.

Dermatolodzy często też polecają stosowanie klasycznych aptecznych kremów pod oczy z zawartością retinolu. Ta pochodna witaminy A pomaga uzupełniać braki kolagenu w skórze, zwiększając jej grubość i elastyczność. Dla uzyskania rezultatów trzeba jednak stosować kosmetyki z retinolem codziennie przez okres co najmniej kilku tygodni. Pomocne mogą również okazać się maści i kremy zawierające ekstrakty obkurczające naczynia krwionośne, łącznie z preparatami na hemoroidy. Naturalnie, przy aplikacji należy zachować najwyższy poziom ostrożności, aby lek nie dostał się do oczu.

Diagram przedstawiający podstawowe środki zaradcze na worki pod oczami; opracowanie własne

Gimnastyka twarzy jest dobra na zminimalizowanie worków pod oczami

Ciekawą i nic niekosztującą formą prewencji i redukcji worków pod oczami jest również gimnastyka twarzy. Mowa o zestawieniu ćwiczeń wykorzystujących zarówno mięśnie mimiczne, jak i masaż palcami, które mają za zadanie poprawić krążenie podskórne, zlikwidować stany napięcia i ułatwić przepływ limfy. Optymalnie zaleca się codzienne wykonywanie 20-30 minutowych seansów twarzowej jogi, ale i krótsza rutyna, acz regularna może przynieść pozytywne rezultaty.

Podstawowe techniki obejmują delikatne oklepywanie opuszkami palców okolicy pod oczami, uciskanie kącików oczu, a także szerokie otwierania oczu z jednoczesnym otwieraniem ust i podnoszeniem czoła. Pomocne bywają również delikatne koliste masaże i klasyczna akupresura.

Worki pod oczami bywają usuwane z drodze operacji plastycznej. Źródło: shutterstock

Chirurgiczna redukcja worków pod oczami

W pogoni za urodą coraz większa grupa osób poszukuje rozwiązania problemu worków pod oczami u lekarzy specjalistów. Terapię pierwszego wyboru stanowią tutaj zwykle chemiczne peelingi, kosmetyczne wypełniacze w postaci np. kwasu hialuronowego wstrzykiwanego pod skórę oraz zabiegi laserowe, które poprawiają stan zwiotczałej skóry, rozjaśniają ją i napinają. Czasem już wykorzystanie silniejszych kosmetyków powoduje wyraźną poprawę sytuacji.

W bardziej zaawansowanych stadiach opuchlizny pod oczami sugeruje się operację plastyczną powiek zwaną fachowo blefaroplastyką. Korekcja dokonywana jest pod znieczuleniem miejscowym w warunkach ambulatoryjnych i obejmuje fizyczne usunięcie przepuklin tłuszczowych. Chirurg zazwyczaj usuwa też część zwiotczałej skóry, a przy profesjonalnym wykonaniu zabiegu blizna jest praktycznie niewidoczna, bowiem gubi się pośród naturalnych bruzd wokół oczu. Wyraźnym wskazaniem do zabiegu są worki pod oczami, które ograniczają pole widzenia, choć oczywiście jest sporo chętnych do interwencji chirurgicznej jedynie ze względów estetycznych. Operacje zazwyczaj przebiegają bez komplikacji i wymagają prowadzenia nieco spokojniejszego trybu życia przez okres od 2 do 4 tygodni.


Naturalnie, każda interwencja w integralność powłok fizycznych organizmu może być uznana za źródło ryzyka – infekcje bakteryjne czy wirusowe są nierzadko spotykanym powikłaniem wszystkich zabiegów chirurgicznych. Z tego chociażby względu warto naprawdę wyczerpać cały repertuar naturalnych środków zaradczych na worki pod oczami, zanim zdecydujemy się poddać skalpelowi. Wspomniane wyżej metody są skuteczne i większości ludziom przynoszą znaczącą poprawę!

Ekologia.pl (Agata Pavlinec)
Bibliografia
  1. Mayo Clinic; "Bags under eyes"; mayoclinic.org; 2020-09-28;
  2. Ashley Marcin; "17 Ways to Get Rid of Bags Under Your Eyes"; healthline.com; 2020-09-28;
  3. Beth Longware Duff; "How to get rid of bags under your eyes"; allaboutvision.com; 2020-09-28;
  4. Shaun C. Desai; "How to Get Rid of Bags Under Your Eyes"; hopkinsmedicine.org; 2020-09-28;
  5. Hayk S. Arakelyan; "Periorbital edema"; researchgate.net; 2020-09-28;
5/5 - (7 votes)
Subscribe
Powiadom o
17 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

tak, tylko że tutaj mówi się o naturalnych metodach pielęgancji typu masaże, ćwiczenia, okłady a nie zabiegi. nie każdego stać na takie rzeczy a też jest taka prawda, ze przy dobrej pielęgnacji i dobrym kremie jak np. garisell eye który konkretnie jest kremem na worki pod oczami można uzyskać na prawdę wiele…. przy złej diecie i pielęgnacji to zabiegi są tylko na chwile.

Bo jednak masz składniki kierowane bezpośrednio na okolice oka, więc stężenia muszą być ograniczone by nie było zapalenia spojówek. Mnie trzęsie jak czytam o maści na hemoroidy stosowanej na worki pod oczami :| Lepiej korzystać ze sprawdzonego kremu na taki problem.

pachnie…. olejami. nie wiem jak to wytłumaczyć poza tym że nie ma żadnych dodatkowych zapachów wewalonych niż to co dają same składniki olejków czy ekstraktów. nie podrażniło mnie żadne z opakowań garisell eye jakie miałam a mam już 3 butelkę.

nie łzawią ci oczy? spojówki ci się nie czerwienią? jest mocno perfumowany?

nie łzawią ci oczy? spojówki ci się nie czerwienią? jest mocno perfumowany?

ZDECYDOWANIE POLECAM BO NIC MI TAK NIE DZIAŁAŁO NA WORKI POD OCZAMI.

No garisell eye już jakiś czas słyszę, ze jest dobry i powiem Wam, że na grupkach widziałam kilka razy jako polecajkę ten krem i szczerze jestem nim zainteresowana ^^

sprawdziłam właśnie na strone analizującej składy kosmetyków i podobno jest to bardzo dobry skład. ogólnie jest długi, ale ma dużo fajnych składników, a nie zapychacze, barwniki czy inne slsy. dużo ekstraktów, olejków i wyciągów. wow.

Proszę Ci bardzo. Mam nadzieję, że Ci się przyda. Pełne INCI: Aqua, Prunus Amygdalus Dulcis Oil, Squalane, Glycerin, Caprylic/Capric Triglyceride, Methyl Glucose Sesquistearate, Butyrospermum Parkii Butter, Cetyl Alcohol, Theobroma Grandiflorum Seed Butter, Helianthus Annuus Seed Oil, Cucumis Sativus Seed Oil, Elaeis Guineensis Oil, Glyceryl Monostearate, Prunus Domestica Kernel Oil, Bisabolol, Lactobacillus/Acerola Cherry Ferment, Yeast Extract, Coffea Arabica Seed Oil, Arnica Montana Flower Extract, Bambusa Arundinacea Stem Extract, Tetrahexyldecyl Ascorbate, Niacinamide, Caffeine, Hydrolyzed Glycosaminoglycans, Echinacea Angustifolia Meristem Cell Culture, Camellia Sinensis Leaf Extract, Ruscus Aculeatus Root Extract, Lactobacillus Ferment, Leuconostoc/Radish Root Ferment Filtrate, Dehydroacetic Acid, Benzyl Alcohol, Xanthan Gum

możecie w sumie powiedzieć co tam jest w środku? nigdzie nie widziałam pełnego inci tego kremu i nawet nie wiem co dokładnie ma tam pomagać..

Dostałam go na urodziny od męża i widzę, że coś działa haha. Dziwne w sumie bo jak ja kupowałam czytając recenzje kosmetyków to mi nie pomagały a on kupił bez niczego tylko dlatego że jest naturalny i trawił w 10-tkę hahaha.

kiedyś próbowałam i nic mi nie było po maści. jednak lepsze i dłuższe efekty tak czy inaczej daje mi krem na worki pod oczami. zresztą ten o którym piszecie.

wiadomo jak wygląda sytuacja z konserwantami? one też są używane, a wiadomo jak jest z ich delikatnością dla oczu, ale też i zapewnieniem trwałości tego kremu?

na pewno nie ma tam w składzie sylikonów, parabenów, PEGów, syntetycznych sub. zapachowych i barwiących. jeżeli chodzi o konserwanty to jest użyty jakiś z certyfikatem eco-cert.

Istnieją jakieś badania nad skutecznością tego garisell eye na worki pod oczami? o.O Jestem realnie ciekawa… Brzmi to zbyt pięknie by to było prawdziwe heh.

Znalazłam takie info: „76% badanych osób potwierdza, że Garisell Eye zmniejsza worki pod oczami i redukuje obrzęk”. Jeżeli o badania chodzi to były przeprowadzone przez niezależne laboratorium na pełnoletnich osobach przez 4 tyg.

Z domowych sposobów polecam:stosowanie masaży twarzykamienne masażery do twarzystosowanie chlodnych okładówi delikatne oklepywanie skóry pod oczami
Jeśli jednak to nie pomoże, dobrze jest zastanowić się nad wybraniem się na jakiś zabieg na twarz, szczególnie, ze zabiegi takie często mają o wiele lepsze rezultaty niż stosowane na twarz kremy:https://instytut.bielenda.pl/
W Krakowie polecam instytut Bielendy, na miejscu mają wiele dobrych zabiegów na twarz.