Jak radzić sobie z upałem?

Nadeszła fala upałów. Jak przewidują synoptycy, słupki termometrów mają pokazać nawet 36 stopni Celsjusza. Taka pogoda utrzyma się jeszcze przez co najmniej kilka dni. Jak więc najlepiej radzić sobie w upał?fot. shutterstockfot. shutterstock
  1. Co jeść i pić?
  2. W domu i w pracy
  3. W samochodzie

Co jeść i pić?


Gdy żar leje się z nieba, najważniejsze staje się uzupełnianie zasobów wody w organizmie. Bowiem odwodnienie może być bardzo groźne – prowadzi do omdleń, obniżenia koncentracji, bezsenności, oraz dodatkowo przyczynia się do powstawania kamieni nerkowych. Jednak nie każdy napój nadaje się do spożycia w czasie upału.

Najlepsza jest woda niegazowana – mineralna, źródlana, ale w żadnym wypadku nie ta z kranu. Kiedy jest gorąco, powinniśmy jej wypić co najmniej 2 litry, dawkując małymi łykami jeszcze zanim poczujemy pragnienie. Oprócz wody mogą to być jeszcze soki owocowe, przy czym w sklepie należy zwrócić uwagę na opakowanie, czy przypadkiem wybrany przez nas towar z wizerunkiem owocu nie jest nektarem albo napojem. Dobrym rozwiązaniem jest też sok pomidorowy, który uzupełnia niedobory potasu.

Wiele osób schładza się piciem zimnego piwa. Tymczasem alkohol w czasie upałów to bardzo złe rozwiązanie, daje uczucie ochłody tylko na początku, a potem rozgrzewa organizm. Dodatkowo też może obniżyć ciśnienie. Należy zrezygnować też z kawy, która wypłukuje z organizmu potas i magnez, oraz innych napojów zawierających kofeinę.

Ważna jest również odpowiednia dieta. W gorące dni lepiej zrezygnować z tłustych i ciężkostrawnych posiłków, a zastąpić je lekkimi daniami z dużą zawartością świeżych warzyw i owoców.

W domu i w pracy


W ciągu dnia bardzo istotną rzeczą jest odpowiedni strój. Powinny to być jasne, przewiewne ubrania z włókien naturalnych (bawełna, len), leżące luźno na ciele. Przez sztuczne włókna skóra nie oddycha prawidłowo, więc bardziej się w nich pocimy. Niemniej ważne jest też noszenie nakrycia głowy, o czym niestety często nie pamiętamy. Słońce najbardziej daje się we znaki w południe. Lepiej więc między godziną 10.00 a 14.00 unikać przebywania w miejscach nasłonecznionych. Kiedy zdarzy się natomiast, że nasz organizm będzie przegrzany do granic wytrzymałości, wtedy powinniśmy polać ciało chłodną wodą, albo przynajmniej zmoczyć jakąś część garderoby lub nakrycie głowy.
fot. shutterstock

Sok, nektar, napój

Sok 100% otrzymujemy wyłącznie z owoców, bez żadnych dodatków. Dlatego ich wartość odżywcza jest bardzo zbliżona do wartości odżywczej owoców i soków świeżo wyciskanych.

Nektar to rozcieńczony wodą, świeży lub odtworzony z koncentratu sok z dodatkiem cukru. Minimalna ilość soku owocowego użyta do wyprodukowania nektaru może się wahać zależnie od smaku od 25 do 50%. Mniejsza ilość soku w tym produkcie musi zostać uzupełniona cukrem i wodą.

Napój to zwykle jeszcze bardziej rozcieńczony wodą sok z dodatkiem cukru. Może zawierać 5-20% soku oraz syntetyczne barwniki, chemiczne konserwanty, aromaty, a także sztuczne środki słodzące.

Źródło: www.sprawdz-co-pijesz.pl


W domu powinniśmy zasłaniać okna, aby słońce nie nagrzewało nam pomieszczeń. Ponadto otwieranie okien w ciągu dnia może powodować efekt wręcz przeciwny do zamierzonego, więc najlepiej jest wietrzyć wczesnym rankiem lub późnym wieczorem. Dlatego też dobrze jest zainstalować w domu klimatyzację, albo chociaż zaopatrzyć się w wiatrak. Inny sposób na schłodzenie pomieszczenia to rozwieszenia mokrej tkaniny, np. ręczników, prześcieradeł itp. Wtedy temperatura może spaść nawet o kilka stopni.

W pracy jest podobnie – lepiej zasłaniać i zamykać okna oraz korzystać z klimatyzacji lub wiatraka. W biurach i zakładach często używane są klimatyzatory, przy czym nagminnie ustawiane są one na zbyt niską temperaturę. Mimo iż optymalną temperaturą dla człowieka są 22-23 stopnie, to przy dużych upałach różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia nie powinna przekraczać kilku stopni. Inaczej czeka nas szok termiczny.

W samochodzie


Upał bardzo dokucza osobom podróżującym samochodem. Szczególnie, jeśli pojazd nie jest wyposażony w klimatyzację. Trzeba jednak zawsze uważać podczas chłodzenia – zarówno w przypadku klimatyzacji, jak i zwykłego nawiewu – aby chłodny lub zimny strumień powietrza nie kierował się bezpośrednio na nas lub naszych pasażerów, ponieważ grozi to przeziębieniem. Dodatkowo też na szybach warto umieścić osłony, szczególnie jeśli przewozimy ze sobą dzieci.

Ostre słońce odbijając się od nawierzchni razi w oczy. Podstawowym letnim wyposażeniem kierowcy powinny być więc okulary przeciwsłoneczne. Podczas jazdy należy także dużo pić oraz robić częste przerwy w podróży. Natomiast samochód najlepiej jest parkować w cieniu, oczywiście w miarę możliwości.

Przede wszystkim jednak w czasie upałów najważniejsze jest zachowanie umiaru, aby nie przebywać zbyt długo na słońcu i nadmiernie się nie przegrzewać.
Ekologia.pl (JSz)
Moim zdaniem
Lubisz upalną pogodę?
Ocena (3.4) Oceń: