Największe wodospady w Polsce

Niewiele atrakcji przyrodniczych wyraża moc i piękno świata przyrody podobnie jak wodospady. Mogą być zarówno niesamowicie uspokajające, jak i inspirujące swoją intensywnością. Spośród wielu wspaniałych wodospadów w Polsce, które są najbardziej spektakularne? Oto 10 największych wodospadów w Polsce!Siklawa, fot. shutterstockSiklawa, fot. shutterstock
 1. Siklawa (65-70 m)
 2. Wodospad Kamieńczyka (27 m)
 3. Wodogrzmoty Mickiewicza (3 wodospady po ok. 10 m)
 4. Siklawica (23 m)
 5. Wodospad Wilczki (22 m, do powodzi w 1997: 27 m)
 6. Wodospad Szklarki (13 m)
 7. Wodospad w Sopotni Wielkiej (10 m)
 8. Wodospad Podgórnej (10 m)
 9. Wodospad na Mosornym Potoku (8 metrów)
 10. Wodospad Magurski (7 m)

Siklawa (65-70 m)

Wodospad Siklawa to najwyższy i największy wodospad w Polsce położony w Tatrach Wysokich na potoku Roztoka. Słynna Siklawa, rozdzielająca Dolinę Roztoki i Dolinę Pięciu Stawów, spada z progu ściany stawiarskiej o nachyleniu ok. 35° na dno Doliny Roztoki z wysokości ok. 70 metrów. Ze względu na swój majestatyczny charakter zwana jest także Wielką Siklawą, a dawniej Siklawą Wodą. Jest to bardzo malowniczy wodospad, którego wody rozpryskując się o skały, tworzą wodną mgiełkę, a w słonecznie dni także tęczę.
Siklawa ma około 65-70 metrów, fot. shutterstock

Wodospad Kamieńczyka (27 m)

Najwyższym wodospadem w polskiej części Karkonoszy jest Wodospad Kamieńczyka. Wodospad robi ogromne wrażenie przez cały rok i jest częstym celem wycieczek turystycznych. Znajduje się w Karkonoskim Parku Narodowym, na stromych północnych zboczach gór, na jednym ze szlaków prowadzących ze Szklarskiej Poręby na szczyt Szrenicy. Wody potoku Kamieńczyk tworzą 3-poziomową kaskadę o wysokości 27 m opadającą do przepięknego Wąwozu Kamieńczyka. Wąwóz ma około 100 m długości z pionowymi, skalistymi ścianami sięgającymi ponad 25 m wysokości. Za środkową kaskadą wodospadu znajduje się jaskinia o nazwie Złota Jama wykuta przez Walonów (średniowiecznych mistrzów w wydobywaniu i przetwarzaniu naturalnych minerałów, rud żelaza, metali, kamieni szlachetnych i kwarcu) i słynąca z koncentracji pegmatytów i kamieni ametystowych.
Wodospad Kamieńczyka jest najwyższym wodospadem po polskiej stronie Karkonoszy, fot. shutterstock

Wodogrzmoty Mickiewicza (3 wodospady po ok. 10 m)

Z Doliny Pięciu Stawów wypływa kolejny znany i imponujący wodospad w Polsce, położony w Tatrach Wysokich na potoku Roztoka. Wodospad składa się z 3 większych kaskad (po 10 m wysokości) i kilku mniejszych, malowniczo otoczony modrzewiem i sosną Pinus cembra. Jego nazwa „Wodogrzmoty” (dosł. woda + grzmot) związana jest z hukiem spowodowanym uderzaniem wody w skały. W 1891 roku Towarzystwo Tatrzańskie nadało im imię Adama Mickiewicza na pamiątkę sprowadzenia prochów poety na Zamek Królewski na Wawelu. Dziś turyści mogą podziwiać tylko jedną część wodospadów Mickiewicza z kamiennego mostu umieszczonego na szlaku do największego jeziora w Tatrach – Morskiego Oka.
Wodogrzmoty Mickiewicza, fot. shutterstock

Siklawica (23 m)

Wodospad Siklawica położony jest w Tatrach Zachodnich, w Dolinie Strążyskiej, pod północą ścianą Giewontu. Wysokość wodospadu wynosi 23 metry, z czego ściana dolna ma 13 m, a górna 10 m. To świetny pomysł na wyprawę z dziećmi, bo trasa, oczywiście jak na Tatry jest mało wymagająca (w Tatrach Zachodnich, w Dolinie Strążyskiej).
Siklawica mierzy 23 metry, Grabowski Foto / Shutterstock.com

Wodospad Wilczki (22 m, do powodzi w 1997: 27 m)

Jeszcze jednym ciekawym polskim wodospadem jest Wodospad Wilczki (22 m) położony w Masywie Śnieżnika na wysokości 570 m n.p.m. Jako jedyny stanowi leśny rezerwat przyrody, zlokalizowany w pobliżu miejscowości Międzygórze. Wokół wodospadu rośnie stary las bukowy z wieloma ciekawymi gatunkami roślin. Przed powodzią w 1997 r. wodospad był o 7 metrów wyższy. Powódź wymyła wtedy sztucznie wykonany próg z XIX w. Powódź wymyła wtedy sztucznie wykonany próg z XIX w. Kaskady mają wysokość od 3 do 10 metrów.
Wodospad Wilczki, fot. shutterstock.com

Wodospad Szklarki (13 m)

Wodospad Szklarki to drugi co do wysokości - po Wodospad Kamieńczyka - wodospad w polskich Karkonoszach. Sama Szklarka to dość krótki, bo ok. 7 km potok, który niedługo po spłynięciu do doliny rzeki Kamiennej kończy się połączeniem sił i wód ze wspomnianą rzeką Kamienną. Cechą charakterystyczną Szklarki jest fakt, że woda z potoku spływa szeroka kaskadą zwężającą się ku dołowi, tworząc kocioł eworsyjny.
Wodospad Szklarki, fot. shutterstock.com

Wodospad w Sopotni Wielkiej (10 m)

Wodospad na potoku Sopotnia Wielka zlokalizowany jest w Beskidzie Żywieckim. Jest najwyższym wodospadem w Beskidzie, a zarazem w województwie śląskim. Ta górska kaskada, która jest pomnikiem przyrody, wznosi się na wysokość około 10 metrów. Mimo niewielkiego stopnia nachylenia, wodospad robi wrażenie, głównie przez ogromne ilości wody, które spływają rynną po ukośnie ustawionych płytach piaskowca. Poniżej progu powstał kocioł eworsyjny o głębokości do 5 metrów.
Wodospad w Sopotni Wielkiej, źródło: Jerzy Opioła, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Wodospad Podgórnej (10 m)

Często odwiedzonym wodospadem w Karkonoszach jest Wodospad Podgórnej (10 m), zlokalizowany przy czarnym szlaku z Przesieki do Sosnówki. Uformował się na potoku Podgórna, w środkowej części polskich Karkonoszy. Wody potoku Podgórna spadają z 10-metrowego progu skalnego dwiema kaskadami do kotła eworsyjnego. Wodospad Podgórnej jest uważany za trzeci pod względem wysokości w polskich Karkonoszach (po wodospadach Kamieńczyka i Szklarki).
Wodospad Podgórnej, źródło: Jojo, Public domain, via Wikimedia Commons

Wodospad na Mosornym Potoku (8 metrów)

Wodospad na Mosornym Potoku to najwyższy w całych Beskidach wodospad i jest jedną z ciekawszych atrakcji w okolicach Zawoi. Wody wodospadu spływają z wysokość około 8 metrów, z kilku progów skalnych. Jest otoczony przez kilkunastometrowe ściany, a okolica jest cicha, spokojna i zalesiona. Prowadzi na niego niebieski szlak z Zawoi Mosorne na Halę Śmietanową i dalej na Kiczorkę.
Wodospad na Mosornym Potoku, źródło: shutterstock

Wodospad Magurski (7 m)

Wodospad Magurski to najwyższy wodospad w Beskidzie Niskim, zlokalizowany w Magurskim Parku Narodowym. Znajduje się niedaleko miejscowości Folusz na górskim strumyku spływającym ze zboczy Magury Wątkowskiej. Prowadzi do niego zielony szlak. Najlepiej Wodospad Magurski podziwiać wiosną po roztopach lub po opadach deszczu. Inaczej podczas suchego i upalnego lata, zobaczymy niewielki strumyk lub wyschnięte skały.
Wodospad Magurski Korona b, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Ekologia.pl (JSz)
 

Bibliografia

 1. www.krnap.cz; “Wodospady Karkonoszy”; data dostępu: 2022-02-22
 2. Roksana Knapik, Piotr Migoń; “ATLAS GEORÓŻNORODNOŚĆ I ATRAKCJE GEOTURYSTYCZNE KARKONOSKIEGO PARKU NARODOWEGO I OTULINY”; © Karkonoski Park Narodowy, ul. Chałubińskiego 23, 58-570 Jelenia Góra Jelenia Góra 2011;
 3. Andrzej Jermaczek; “Tam, gdzie woda spada swobodnie...”; data dostępu: 2022-02-24
Ocena (5.0) Oceń: