Czy wilki wrócą do Szkocji?
Ekologia.pl Wiadomości Ciekawostki przyrodnicze Czy wilki wrócą do Szkocji?

Czy wilki wrócą do Szkocji?

Naukowcy zastanawiają się nad przywróceniem Szkocji wilka – drapieżnik ten został tam wytępiony ponad 250 lat temu. Artykuł na ten temat ukazał się w „Biological Conservation”.

Fot.: wilk (US GOV)

Fot.: wilk (US GOV)


Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych dowiodły, że brak dużych drapieżników w ekosystemie, pozwala na nadmierne rozmnożenie się dużych roślinożerców (łosie, jelenie, sarny). Skutkuje to niekorzystnymi zmianami w ekosystemie, łącznie z degradacja pewnych terenów. Długotrwała, silna presja ze strony roślinożerców prowadzi zarówno do zmian w strukturze lasów (pewne gatunki, nadmiernie zgryzane zanikają) jak i do zupełnego wylesienia pewnych terenów. Jednak proces ten można odwrócić, tereny na które powróciły wilki stawały się cenniejsze przyrodnicze, a  i populacja roślinożerców poddana naturalnej presji selekcyjnej była zdrowsza.

Przykład USA może być kluczowy dla przywrócenia naturalnej równowagi na niektórych terenach Szkocji. Jak powiedział William Ripple z Oregon State University: „mamy coraz większą świadomość, ze utrata dużych drapieżników to duży problem we wszystkich ekosystemach, a niekorzystne skutki tego zjawiska można obserwować nawet w niszach ekologicznych, pozornie zupełnie nie związanych z tymi gatunkami”. Okazuje się że sama obecność wilków zmienia zachowanie roślinożerców, które mogą być zaatakowane w ciągu całego roku, o dowolnej porze dnia i nocy. Ponadto łupem wilków padają zwierzęta najsłabsze – najstarsze, chore – co skutkuje lepszą zdrowotnością całej populacji. Jest więc to znacznie doskonalsza selekcja niż ta prowadzona przez myśliwych.

Obecnie na wielu terenach Szkocji populacja jeleni jest tak duża, że na wielu terenach znacznie spadła ilość niektórych drzew np. brzóz. Ekosystem bez niektórych gatunków roślin szybko ubożeje, bo zanika związana z nimi fauna w tym liczne bezkręgowce. Okazuje się, ze niektóre duże drapieżniki, w tym wilk są więc kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania całych ekosystemów. Naukowcy planują początkowo sprowadzić kilka wilków na jedną z wysp lub duży, ogrodzony teren, by zbadać ich wpływ na środowisko. O ile eksperyment się uda, kolejnym etapem będzie stopniowa reintrodukcja zwierząt. 

Ekologia.pl

4.7/5 - (12 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments