Nowe ssaki w Opolskim ZOO
Wiosna w Opolskim ZOO rozpoczęła się szczęśliwie – na świat przyszło kilka małp oraz manule, a od niedawna zwiedzający mogą podziwiać krajowe chomiki.
Fot.: chomik europejski
Chomik kojarzy się nam zazwyczaj z niewielkim zwierzątkiem powszechnie trzymanym w domach dla przyjemności. Nie każdy wie jednak że obok chomików syryjskich czy dżungarskich istnieją także chomiki europejskie, będące w dodatku największym gatunkiem tego ssaka. Parę właśnie takich zwierząt można podziwiać w Opolskim ZOO. Sympatyczne zwierzęta, słynące z zapobiegliwości (na zimę potrafią w norze zgromadzić nawet do 60 kg zboża, chociaż potrzebują tylko 4 kg) osiągają 20-30 cm długości i ciężar 400-700 gram. Te rzadkie ssaki (w Polsce zwierzę chronione, umieszczone m. in. w czerwonej księdze) żywią się ziarnami, korzonkami i pędami a dietę wzbogacają o owady i ślimaki.
Warto wspomnieć też o najmłodszych zwierzętach Opolskiego ZOO. Po raz pierwszy udało się rozmnożyć manule – niewielkie koty zamieszkujące Azję Środkową. Te ginące drapieżniki są objęte specjalnym programem hodowlanym (EEP) realizowanym w europejskich ogrodach zoologicznych. Wiosna obrodziła także w przychówek u małp i małpiatek – na wybiegach można podziwiać młode, tegoroczne sajmiri, lemury katta, oraz miko czarne i gibona białorękiego.
Ekologia.pl
Bibliografia
- ZOO Opole;


Subscribe
0 komentarzy
Zobacz najnowsze artykuły

Ochrona środowiska naturalnego

Uprawa roślin

Uprawa roślin

Ochrona środowiska naturalnego