CHOMIK SYRYJSKI. Ssak. Zwierzę - chomik syryjski, chomik złocisty
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Strunowce Kręgowce Ssaki Gryzonie Chomikowate Mesocricetus Chomik syryjski
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Chomik syryjski (Mesocricetus auratus)

Nazywana/y także: chomik złocisty
Chomik syryjski, By Peter Maas (English: Own workNederlands: Eigen werk) [CC BY-SA 2.5], via Wikimedia Commons
Spis treści
Wygląd

Chomik syryjski jest gryzoniem. Ma gęste i miękkie, lecz krótkie futro, które w stanie dzikim ma złocisto-rudy kolor na grzbiecie, na brzuchu zaś jest białawe. Domowe i hodowlane chomiki syryjskie mogą jednak mieć ubarwienie czarno-białe. W okolicy bioder znajdują się ciemne plamki – są to gruczoły zapachowe. Chomik syryjski ma ciemne, błyszczące oraz dobrze przystosowane do widzenia po zmroku oczy. W jamie ustnej chomika syryjskiego znajdują się duże i rozciągliwe worki policzkowe, które służą mu do przechowywania pokarmu przez jakiś czas. Masa ciała tego zwierzęcia wynosi ok. 100 g, zaś długość to niespełna 20 cm.

Występowanie

Chomik syryjski naturalnie występuje na terenach Azji Mniejszej, zwłaszcza Syrii. Dzika forma tego gryzonia żyje w środowisku stepowo-pustynnym. W pierwszej połowie XX wieku sprowadzono go do Stanów Zjednoczonych, gdzie stał się on zwierzęciem hodowlanym. Po II wojnie światowej rozpoczęto hodowlę chomika syryjskiego również w Europie, między innymi w Polsce. Dzisiaj jest on popularnym zwierzęciem towarzyszącym.

Tryb życia

W swoim naturalnym środowisku życia chomik syryjski przejawia aktywność głównie po zmierzchu. Ma to swoją przyczynę w tym, że dopiero wtedy spada temperatura powietrza. Gryzoń ten jest niezwykle zwinny i zręczny, potrafi też się wspinać. Dlatego planując zakup i utrzymywanie go w domu, należy zaopatrzyć się w klatkę, której powierzchnia wynosi minimum 1000 cm2. Powinna ona być też odpowiednio wysoka i zaopatrzona w części, które umożliwią chomikowi bezpieczne wspinaczki. Mogą to być na przykład pionowo oparte o kraty, niewielkie gałęzie. Najlepszym podłożem są trociny, warto jednak wzbogacić otoczenie swojego pupila o świeżo zerwaną trawę. Ważną rzeczą jest również stworzenie mu kryjówki w klatce, na przykład w postaci drewnianego domku.

Odżywianie

Chomik syryjski jest wszystkożernym gryzoniem. Oprócz gotowych karm dostępnych na rynku, można podawać mu marchew, skórki z jabłek i ziemniaków lub kwiaty mniszka lekarskiego. Poza tym, warto dodawać do jedzenia kaszę gryczaną i odrobinę miodu. Warto również wzbogacać pokarm chomika syryjskiego o świeżą zieleninę – trawę, natkę pietruszki i marchwi, które będą witaminowym dodatkiem. Gałęzie różnych drzew liściastych i owocowych, nie dość, że zapewnią zwierzęciu odpowiednie ścieranie zębów, to będą również świetnym elementem wystroju klatki, zachęcającym je do wspinaczki.

Rozmnażanie i rozwój

Samica chomika syryjskiego przystępuje do rozrodu po ukończeniu 30. dnia życia, samiec zaś – o miesiąc później. Ciąża trwa około 16 dni, a w miocie przychodzi na świat około 6 młodych. Są one nagie i ślepe, otwierają oczy po 12 dniach. Przy matce powinny przebywać przynajmniej do 21. dnia życia, gdyż do tej pory karmi je ona mlekiem. Chomik syryjski żyje średnio 18 miesięcy, choć istniały osobniki żyjące nawet 7 lat.

4.7/5 - (21 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments