Krab co drewno jadał
Ekologia.pl Wiadomości Ciekawostki przyrodnicze Krab co drewno jadał

Krab co drewno jadał

Wydawałoby się, że dno morza oferuje rozmaity pokarm, chociażby szczątki rozmaitych zwierząt czy też resztki ze stołu drapieżników. Tymczasem jeden z morskich skorupiaków żywi się wyłącznie drewnem właśnie o nim mówi artykuł opublikowany w „Marine Biology”.

Krab Mictyris longicarpus

Wikipedia, GNU

Niezwykłym skorupiakiem okazał się krab z gatunku Munidopsis andamanica, który mimo, że zamieszkuje morskie głębiny to odżywia się pokarmem jak najbardziej lądowym. W menu niezwykłego stworzenia znajduje się wyłącznie drewno, co oznacza, że zwierzę musi czekać aż na dno opadnie jakiś drewniany wrak czy też zatopiony pień. Ponieważ nie zdarza się to często, pokarm jest uzupełniany o opadłe na dno orzechy kokosowe.

Jak wyjaśnia Caroline Hoyoux z University of Liège, która badała zwyczaje niezwykłego stawonoga – potrafi on trawić celulozę zawarta w drewnie – a więc pokarm bardzo nietypowy jak na zamieszkiwane środowisko. Nie byłoby to jednak możliwe bez pomocy odpowiednich gatunków bakterii i grzybów zasiedlających żołądek kraba.

Międzynarodowy zespół biologów menu niezwykłego kraba ustalił przypadkiem – naukowcy zajmowali się badaniem zwierząt kolonizujących drewno trafiające na dno mórz. Okazało się, że obok niektórych gatunków nicieni i małży to właśnie krab Munidopsis andamanica jako jeden z pierwszych pojawiał się w pobliżu zatopionych pni. To skłoniło naukowców do bliższych badań tego gatunku, bo większość skorupiaków to gatunki drapieżne lub padlinożerne.

Chociaż zwierzęta kolonizujące opadłe drewno odkryto już pod koniec XIX wieku, dopiero niedawno zainteresowano się nimi bliżej. Okazało się, że to właśnie skorupiaki, zaraz po małżach są najliczniejszą grupą zwierząt żywiącą się opadłym drewnem. W ostatnich latach odkryto aż 15 gatunków krabów, zasiedlających morskie dno i żywiących się podobnie jak Munidopsis andamanica drewnem.

Ekologia.pl
Bibliografia
  1. Marine Biology;
5/5 - (6 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Nie odchodź jeszcze!

Na ekologia.pl znajdziesz wiele ciekawych artykułów i porad, które pomogą Ci żyć w zgodzie z naturą. Zostań z nami jeszcze chwilę!