Czy sępy znikną z afrykańskiego krajobrazu?
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Czy sępy znikną z afrykańskiego krajobrazu?

Czy sępy znikną z afrykańskiego krajobrazu?

Największe i najbardziej rozpoznawalne ptaki drapieżne mogą wkrótce zniknąć z afrykańskiego krajobrazu. Sześciu z 11 gatunków sępów żyjących w Afryce grozi wyginięcie – wynika z najnowszych badań BirdLife International.

Zagrożony wyginięciem sęp afrykański. Źródło: WorldWildlifeImages.com

Zagrożony wyginięciem sęp afrykański. Źródło: WorldWildlifeImages.com

Masowe zatrucie przynętami, nielegalny handel częściami ciała, które są wykorzystywane w tradycyjnym ziołolecznictwie i kłusownictwo – to są główne powody spadku populacji afrykańskich sępów. Jak zwracają uwagę przyrodnicy sępy są zabijane, ponieważ ich obecność może alarmować władze o nielegalnych polowaniach na duże zwierzęta, np. słonie lub nosorożce. Z tego powodu w latach 2011-2014 zginęło co najmniej 1500 sępów w sześciu południowych krajach Afryki.

„Okradanie afrykańskiego nieba z jednej z najbardziej znanych i spektakularnych grup ptaków i szybki spadek populacji sępów na kontynencie ma poważne konsekwencje dla jego mieszkańców. Zjadając padlinę sępy pomagają zatrzymać rozprzestrzeniające się choroby. Teraz, kiedy jesteśmy świadomi skali spadku ich populacji, przyrodnicy muszą przekonać ustawodawców, organizacje religijne, agencje rządowe i władze lokalne oraz samych mieszkańców do ochrony tych wspaniałych ptaków” – mówi Dr Juliusz Arinaitwe, dyrektor afrykańskiego programu w BirdLife International.

Oprócz sępów na listę gatunków zagrożonych największym ryzykiem wyginięcia trafiło jeszcze 34 ptaków. Znalazł się na niej: hełmoróg (Rhinoplax vigil), papużka ostrosterna (Lathamus discolor), maskonur (Fratercula arctica) oraz – lęgowa także w Polsceturkawka (Streptopelia turtur).

Hełmoróg _(C)_Muhammad_Alzahri_(arinature photography)

Także gniazdująca w Polsce turkawka zwyczajna znalazła się na liście gatunków zagrożonych największym ryzykiem wyginięcia. By David King [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons

„Sępy i inne ptaki odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu zdrowych ekosystemów” – mówi Simon Stuart, przewodniczący Komisji Przetrwania Gatunków w IUCN. „Spadek ich populacji może spowodować efekt domina dla innych gatunków i wywołać zmiany w przyrodzie. Widzimy pewne pozytywne rezultaty działań ochronnych, ale ta informacja jest ważnym sygnałem alarmowym, pokazującym, że pilnie muszą zostać podjęte działania w celu ochrony tych gatunków”.


Czerwona Lista IUCN jest powszechnie uznawana za najbardziej wiarygodny i obiektywny system oceny ryzyka wymierania gatunków. BirdLife International współpracuje z IUCN tworząc Czerwoną Listę ptaków.

Ekologia.pl

Bibliografia
  1. Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków;
4.7/5 - (9 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments