Godzina dla Ziemi, godzina dla Karpat
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Godzina dla Ziemi, godzina dla Karpat

Godzina dla Ziemi, godzina dla Karpat

Utwórzmy Turnicki Park Narodowy, zanim piły zniszczą ostoję wielu zagrożonych gatunków. Nie dopuśćmy do drugiej Białowieży! – apelują ekolodzy. Region Karpat został uznany przez WWF za jedno z 200 najcenniejszych przyrodniczo miejsc na świecie. Dlatego Fundacja rozpoczyna właśnie tegoroczną edycję, największej ekologicznej akcji na świecie Godziny dla Ziemi WWF pod hasłem: „Ratujmy serce Karpat”.

W tym roku w Polsce światła zgasną dla Puszczy Karpackiej

W tym roku w Polsce światła zgasną dla Puszczy Karpackiej, źródło: WWF Polska

W sobotę, 24 marca o godz. 20.30 rozpocznie się akcja – Godzina dla Ziemi, godzina dla Karpat. W symbolicznym geście na jedną godzinę miliony ludzi na całym świecie zgaszą światło. W ciemności pogrążą się Pałac Kultury w Warszawie, Zamek Królewski, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, iluminacje mostów i Ratusz w Poznaniu.

W tym roku w Polsce światła zgasną dla Puszczy Karpackiej. Symbole Karpat: ryś, wilk, niedźwiedź, żbik i sóweczka, wyruszą w Polskę, by przekonywać Polaków do utworzenia Turnickiego Parku Narodowego. Skąd taki temat tegorocznej „Godziny dla Ziemi”?
 
W Puszczy Karpackiej znajduje się jeden z ostatnich w Europie fragmentów lasów o naturalnym charakterze. Na terenie planowanego od wielu lat Turnickiego Parku Narodowego, zostało zlokalizowanych prawie 6,5 tys. drzew o wymiarach pomnikowych – wiekowych jodeł, buków i jaworów, osiągających wiek nawet 300 lat. To jedyne z niewielu miejsce w Polsce, będące ostoją drapieżników takich jak niedźwiedź, wilk, ryś i żbik. Niezwykłym bogactwem przyszłego TuPN są również ptaki. Żyje ich tu 113 gatunków, wśród nich orzeł przedni, orlik krzykliwy, puszczyk uralski, sóweczka, bocian czarny oraz podobnie jak w Puszczy Białowieskiej, wszystkie występujące w Polsce gatunki dzięciołów.

Na razie termin powstania parku narodowego nie jest znany. Co gorsza, ekolodzy alarmują, że tamtejsza przyroda jest niszczona i degradowana.

– Na obszarze planowanego parku narodowego (17,5 tys. ha) zaplanowano w 2018 roku wycinkę obejmującą ponad 67 tys. m3 drzew, z tego ponad 60% (41 tys. m3) przypada na obszar planowanego rezerwatu przyrody „Reliktowa Puszcza Karpacka” (8 tys. ha). – czytamy w komunikacie WWF Polska.

Ekolodzy alarmują, że karpacka przyroda jest niszczona i degradowana. Źródło: WWF Polska

Godzina dla Ziemi – alarm dla Karpat

W trakcie zbliżającej się edycji Godzina dla Ziemi WWF chce uzyskać poparcie dla idei stworzenia Turnickiego Parku Narodowego.

„Do tej pory zebraliśmy ponad 100 tys. podpisów, mam nadzieję, że zbierzemy kolejne 100 tys. i że tak silny głos społeczny zostanie w końcu usłyszany. Chcemy ocalić najcenniejsze fragmenty karpackiej przyrody dla nas i dla przyszłych pokoleń. Nie chcemy, aby były one wycinane jak zwykłe lasy gospodarcze” – mówi Stefan Jakimiuk z Fundacji WWF Polska.

Maskotki rysia, wilka, niedźwiedzia, żbika i sóweczki odwiedzą w marcu Kraków, Lublin, Rzeszów, Łódź, Gdańsk, Słupsk oraz Warszawę. We wszystkich tych miastach Fundacja planuje spotkać się z ich władzami oraz mieszkańcami, aby przekonać do wspólnej inicjatywy ochrony najcenniejszych karpackich lasów i złożenia podpisów pod petycją. Ambasadorzy kampanii spotkają się z mieszkańcami w najbardziej ruchliwych częściach miasta, aby wspólnie bić na alarm za pomocą bębnów i prosić o podpisy pod petycją o utworzenie Turnickiego Parku Narodowego.

Źródło: WWF Polska

4.6/5 - (14 votes)
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments

Wydaje mi się, że ochrona środowiska, w której intencji będą gaszone światła, nie ma wiele wspólnego z pomysłem utworzenia parku narodowego na terenie Nadleśnictwa Bircza.
Wskazywanie, że Nadleśnictwo Bircza nie dba o środowisko jest oszustwem.
Takim samym oszustwem, jest przyrównywanie wycinki i likwidacji lasów równikowych, dokonywanych często w interesie firm zachodnich cywilizacji lub dokonywanych przez kapitał zachodniej cywilizacji z planową i zrównoważoną gospodarką leśną w Polsce.