Jak kurczaki stały się ostatecznym symbolem antropocenu?
Kiedy kosmici lub nasi odlegli potomkowie przesieją warstwy osadów za około 500 000 lat, aby rozszyfrować przeszłość Ziemi, znajdą niezwykłe dowody na nagłą zmianę, która wywróciła życie do góry nogami pół miliona lat wcześniej: kości kurczaka.
W błocie i skałach w połowie XX wieku pojawią się inne charakterystyczne wskazówki dotyczące pęknięcia na skalę planetarną: nagły wzrost CO2, metanu i innych gazów cieplarnianychgatunków inwazyjnych. Ale kości kurczaka mogą być jednymi z najciekawszych odkryć i opowiadać historię na więcej niż jeden sposób.
Zacznijmy od tego, że są ludzkim wynalazkiem. „Współczesny kurczak mięsny jest nie do poznania w porównaniu do swoich przodków lub dzikich odpowiedników” – powiedziała Carys Bennett, geolog i główny autor badania przeprowadzonego w 2017 r. .
„Rozmiar ciała, kształt szkieletu, chemia kości i genetyka są różne”. Innymi słowy, samo ich istnienie jest dowodem zdolności ludzkości do hakowania natury i ingerowania w naturalne procesy.
Współczesne kurczaki brojlery wywodzą się z dżungli Azji Południowo-Wschodniej, gdzie około 8 000 lat temu po raz pierwszy udomowiono ich przodka, kura bankiwa (Gallus gallus). Gatunek od dawna jest ceniony ze względu na mięso i jaja, ale jego sztuczna hodowla w pulchne, krótko żyjące stworzenie, które można znaleźć w supermarketach na całym świecie, rozpoczęło się dopiero po drugiej wojnie światowej.
„Zazwyczaj ewolucja zajmuje miliony lat, ale tutaj wytworzenie nowej formy zwierzęcia zajęło zaledwie dziesięciolecia” – powiedział AFP Jan Zalasiewicz, emerytowany profesor paleobiologii na Uniwersytecie w Leicester.
W zeszłym roku oficjalna Grupa Robocza ds. Antropocenu, której przewodniczył przez ponad dekadę, ustaliła, że epoka holocenu – która rozpoczęła się 11 700 lat temu wraz z zakończeniem ostatniej epoki lodowcowej – ustąpiła miejsca antropocenowi w połowie XX wieku. We wtorek wyznaczono jezioro Crawford w pobliżu Toronto w Kanadzie jako miejsce na Ziemi, które najlepiej ilustruje tę zmianę. Innym dowodem jest wszechobecność kurcząt brojlerów: praktycznie wszędzie na Ziemi, gdzie są ludzie, będą też obfite pozostałości ulubionego pożywienia.
Według Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) na całym świecie żyje obecnie około 33 miliardów ptaków nielotnych. Biomasa udomowionych kurcząt jest ponad trzy razy większa niż biomasa wszystkich gatunków dzikiego ptactwa razem wziętych. Co najmniej 25 milionów jest zabijanych każdego dnia, czy to na kurczaka tikka w Pendżabie, yakitori w Japonii, poulet yassa w Senegalu, czy na nuggetsy McDonald’s.
„Kurczaki są symbolem tego, jak zmieniła się nasza biosfera i jest obecnie zdominowana przez konsumpcyjny styl życia” – powiedziała Bennett, były naukowiec z University of Leicester, a obecnie pracownik organizacji People for the Ethical Treatment of Animals (PETA). „Ogromna liczba charakterystycznych kości kurczaka wyrzucanych na całym świecie pozostawi wyraźny sygnał w przyszłych zapisach geologicznych” – powiedziała.
- https://www.sciencealert.com/chicken-fossils-could-one-day-reveal-the-shocking-extent-of-humanitys-appetite, data dostępu: 14-07-2023;