Kawałki brokatu mogą zanieczyszczać rzeki
Naukowcy odkryli dowody na to, że brokat używany w kosmetykach i farbach do ciała może poważnie szkodzić rzekom i jeziorom. Co więcej biodegradowalne alternatywy nie są lepsze dla środowiska niż konwencjonalne rodzaje brokatu.
Brokat zawiera mikroplastiki, które przedostają się do rzek i oceanów, a ich degradacja może zająć wiele lat. W zeszłym roku naukowcy wezwali do całkowitego zakazu stosowanie świecących drobinek, ponieważ cząsteczki zanieczyszczają oceany i szkodzą życiu morskiemu.
Naukowcy zajmujący się nowym badaniem twierdzą, że znaleźli pierwsze bezpośrednie dowody na temat tego, jak to wpływa na życie w rzekach i jeziorach.
W badaniach laboratoryjnych wszystkie rodzaje brokatu wpływały na wzrost roślin stawowych i mikroskopijnych glonów.
Dr Dannielle Green, starsza wykładowczyni biologii na Anglia Ruskin University, powiedziała BBC News: „Brokat to rodzaj mikroplastiku, może mieć takie same efekty jak inne mikroplastiki i nie powinien być uwalniany w dużych ilościach do środowiska. A jeśli nosisz go jako makijaż, rozsądnie byłoby go zetrzeć i wyrzucić do kosza, zamiast zmywać do naszych dróg wodnych.”
Tradycyjny brokat składa się z tworzywa sztucznego wykonanego z folii poliestrowej PET, który jest pokryty aluminium, a następnie pokryty kolejną cienką warstwą tworzywa sztucznego.
Podejmowano próby wycofania brokatu PET poprzez wprowadzenie bardziej biodegradowalnych alternatyw.
Jedna wersja ma rdzeń z celulozy, pokryty aluminium w celu zapewnienia odblasku, a następnie pokryty cienką warstwą tworzywa sztucznego. Inną formą jest brokat z miki, który coraz częściej stosuje się w kosmetyce.
Aby przetestować działanie brokatu, naukowcy zebrali wodę, osady i rośliny z rzeki Glaven w Norfolk. W laboratorium ustawili miniaturowe stawy, do których dodali sześć różnych rodzajów brokatu.
Wszystkie typy brokatu zmniejszyły liczebność pospolitych roślin, takich jak rzęsa, a także mikroskopijne glony.
Forma biodegradowalna celulozy zwiększyła również liczebność obcego ślimaka, co według naukowców może prowadzić do dalszych zakłóceń w ekosystemach. Wpływ na rośliny i ślimaki był widoczny po 36 dniach; nie wiadomo, co stanie się w dłuższej perspektywie.
Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Journal of Hazardous Materials.
- https://www.bbc.com/news/science-environment-54545669; 2020-10-19;