Poziom toksycznych substancji u osieroconych wielorybów przekroczył 30-krotność „bezpiecznego” limitu | ekologia.pl
Ekologia.pl Wiadomości Świat Poziom toksycznych substancji u wielorybów przekroczył 30-krotność „bezpiecznego” limitu

Poziom toksycznych substancji u wielorybów przekroczył 30-krotność „bezpiecznego” limitu

Dochodzenie wykazało, że prawie połowa wielorybów i delfinów znalezionych w wodach Wielkiej Brytanii w ciągu ostatnich pięciu lat zawierała szkodliwe stężenia toksycznych substancji chemicznych. Co ciekawe te substancje zostały zakazane kilkadziesiąt lat temu.

Ssaki morskie, a wieczne chemikalia

Martwy waleń na plaży, fot. Andrea Izzotti/Shutterstock

Naukowcy opisali odkrycia jako „wielką pobudkę”, która powinna włączyć alarm nie tylko w kontekście przyszłości zdrowia ssaków morskich, ale także zdrowia ludzkiego.

Doktor Rosie Williams, główna autorka i badaczka z Instytutu Zoologii Towarzystwa Zoologicznego w Londynie (ZSL), powiedziała: „Minęło ponad 20 lat, odkąd kilka z tych chemikaliów zostało zakazanych na całym świecie, a mimo to nadal obserwujemy ich niepokojąco wysokie stężenia w dzikiej przyrodzie.”


„Chociaż stężenie substancji zanieczyszczających wydaje się spadać, nasze odkrycia pokazują, że u wielu gatunków są one nadal obecne na poziomach powodujących negatywny wpływ na układ odpornościowy i rozrodczy”.

Badania wykazały, że wysokie stężenie PCB jest główną przyczyną spadku populacji waleni w Europie. W jednym artykule z 2018 r. sugeruje się, że w rezultacie orki w pobliżu obszarów uprzemysłowionych mogą być narażone na ryzyko załamania się populacji.

W najnowszym raporcie naukowcy zbadali zapisy z sekcji zwłok i próbki tkanek od 1000 ssaków morskich, w tym 11 różnych gatunków, które wyrzuciły na brzeg w Wielkiej Brytanii, korzystając z danych zebranych przez ostatnie 30 lat.

Ustalili, że stężenia PCB, niegdyś szeroko stosowanych, ale zakazanych na całym świecie w 2004 r. na mocy konwencji sztokholmskiej substancji, były najwyższe u gatunków długowiecznych znajdujących się na szczycie łańcucha pokarmowego: orekdelfinów butlonosychdelfinów białonosych.

Toksyny, początkowo pobierane przez plankton na dole łańcucha pokarmowego i niepodatne na rozkład, zwiększają swoją koncentrację w miarę pięcia się wyżej w łańcuchu, co jest procesem znanym jako „biomagnifikacja” – powiedziała Williams.

W 2017 r. na wyspie Tiree w Szkocji znaleziono martwą orkę Lulu z ostatniego stada zamieszkującego Wielką Brytanię. Odkryto, że ma jedno z najwyższych stężeń toksycznych substancji zanieczyszczających, jakie kiedykolwiek znaleziono u ssaka morskiego. Niektórzy naukowcy uważali, że ekstremalny poziom PCB w jej tłuszczu, wynoszący 950 mg/kg – ponad 100-krotność limitu 9 mg/kg uznawanego za bezpieczny – przyczynił się do jej niepłodności.

„To sygnał alarmowy” – stwierdziła Williams, która wezwała do podjęcia pilnych działań w celu ochrony środowiska morskiego przed historycznymi i nowymi zanieczyszczeniami.

„W przypadku części naszej żywności korzystamy z tego samego ekosystemu, dlatego te odkrycia stanowią sygnał alarmowy nie tylko dla przyszłości życia morskiego, ale wskazują również na ryzyko dla zdrowia ludzkiego”.

NHS zaleca kobietom w ciąży i karmiącym piersią, osobom starającym się zajść w ciążę oraz dziewczętom spożywanie nie więcej niż dwóch porcji tłustych ryb tygodniowo, ponieważ zanieczyszczenia chemiczne mogą gromadzić się i wpływać na przyszły rozwój dziecka w łonie matki.

Ekologia.pl
Bibliografia
  1. Levels of toxic PCB chemicals found at 30 times ‘safe’ limits in stranded whales; https://www.theguardian.com/environment/2023/nov/28/levels-of-toxic-pcb-chemicals-found-at-30-times-safe-limits-in-stranded-whales; data dostępu: 28-11-2023;
4.9/5 - (20 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments