Trzymajcie swoje koty w domu – zalecają weterynarze
Ekologia.pl Wiadomości Ciekawostki przyrodnicze Trzymajcie swoje koty w domu ‒ zalecają weterynarze

Trzymajcie swoje koty w domu ‒ zalecają weterynarze

Weterynarze zalecają właścicielom kotów trzymanie zwierząt w domu, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Brytyjskie Stowarzyszenie Weterynaryjne dodało, że „opiekunowie nie powinni się martwić” o ryzyko infekcji ze strony zwierząt domowych.

fot. shutterstock

fot. shutterstock
Aby zapobiec ryzyku, że zwierzęta przenoszą wirusa na swoim futrze, Brytyjskie Stowarzyszenie Weterynaryjne (BVA) zachęca właścicieli do podjęcia „rozsądnych środków ostrożności”.

„Przestrzegaj higieny rąk, staraj się trzymać koty w domu” – przekonuje BVA. „Unikaj niepotrzebnego kontaktu ze swoimi zwierzakami, przytulania lub pozwalania im na lizanie twarzy i nie dotykaj psów innych ludzi podczas spacerów”.


W niedawnym artykule na ten temat dr Angel Almendros z City University w Hongkongu odniósł się do przypadku 17-letniego psa w Hongkongu, który uzyskał wynik pozytywny na obecność wirusa Covid-19 – i który prawdopodobnie został zainfekowany przez swojego opiekuna.

„Podobnie jak podczas poprzedniej epidemii Sars-Cov w Hongkongu w 2003 r., kiedy wiele zwierząt domowych zostało zarażonych, nie uzyskano dowodów na to, że psy lub koty mogą zarazić ludzi” ‒ powiedział BBC News dr Angel Almendros z City University w Hongkongu.

„Nie ma ani jednego potwierdzonego przypadku psa lub kota, który zaraziłby człowieka Covid-19”

W jaki sposób choroba przenoszona jest z ludzi na zwierzęta? Wygląda na to, że koty mogą być podatne na infekcje drogą kropelkową ‒  czyli zarażają się cząstkami wirusa zawieszonymi w powietrzu, które powstają gdy ludzie kaszlą, kichają lub wydychają powietrze.

Istnieją również dowody na to, że ludzie mogą przenosić infekcje dróg oddechowych na dzikie małpy człekokształtne, co sprawia, że globalne rozprzestrzenianie się koronawirusa stanowi problem dla ekologów pracujących nad ochroną zwierząt krytycznie zagrożonych, w tym goryli.

We wszystkich tych przypadkach, to zarażeni ludzie stanowią zagrożenie dla innych gatunków, a nie odwrotnie.

„Wiemy, że na początku tego kryzysu, wirus przeniósł się ze zwierzęcia na człowieka, co jest pokłosiem tego, że spożywamy dzikie zwierzęta, które mogą być nosicielami potencjalnie niebezpiecznych patogenów” – powiedział prof. Charleston, dyrektor brytyjskiego Instytutu Pirbrighta, który specjalizuje się w badaniu chorób zakaźnych.

Jednak obecnie nie ma żadnych dowodów na to, że zwierzęta mogą zarażać ludzi.

Ekologia.pl poleca
Storczyk, fot. shutterstock
Ciekawostki przyrodnicze
Jak uwodzą storczyki?

Dlaczego w takim razie powinniśmy trzymać zwierzęta w domu?

Brytyjskie Stowarzyszenie Weterynaryjne zwraca uwagę, że futro zwierzęcia, jak każda powierzchnia, może przenosić wirusa przez pewien czas „gdyby zwierzę zetknie się z osobą chorą”. I dlatego weterynarze zalecają, aby zasady kwarantanny obejmowały także nasze zwierzęta.

„Traktuj zwierzęta domowe jak inne osoby w twoim domu. Jeśli więc czujesz się chory, lepiej nie wchodzić z nimi w interakcje” ‒ powiedział dr Almendros.

Ekologia.pl (JSz)
Bibliografia
  1. https://www.bbc.com/news/science-environment-52204534; 2020-04-08;
4.6/5 - (11 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments