Chomik europejski (Cricetus critetus)

Źródło: Wikipedia
Chomik europejski jest największym z chomików. Długość ciała wynosi 20 -32 cm, długość ogona 4 -6 cm, masa ciała waha się w granicach od 150 -300 g wiosną do 700 g na jesieni. Ciało jest krępe, pokryte gęstą, miękką sierścią, ogon nieowłosiony, kończyny krótkie. Pod policzkami jama ustna rozszerza się w duże worki policzkowe. Ubarwienie sierści odznacza się zmiennością. Grzbiet jest najczęściej żółtawobrązowy lub rudobrązowy, boki rude z białymi plamami, brzuch ciemnobrunatny lub czarny. Koniec pyska, podgardle i stopy mają barwę białą lub kremową. Zdarzają się osobniki całe czarne lub albinotyczne.  
  1. Występowanie
  2. Tryb życia
  3. Odżywianie
  4. Rozmnażanie i rozwój
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Chomik europejski jest gatunkiem zasiedlającym suche, otwarte tereny od środkowej Europy do zachodniej Azji. W Polsce można go spotkać  w części środkowej i południowej, z wyjątkiem Karpat. Jest szeroko rozprzestrzeniony i liczny, ale w krajach zachodnich, gdzie krajobraz jest coraz bardziej przekształcany rolniczo jego liczebność drastycznie się zmniejsza.
Czy wiesz, że...Zimowe zapasy chomika europejskiego mogą osiągnąć wagę 90 kg.

Tryb życia

Środowiskiem życia chomika europejska są tereny stepowe, pola uprawne i nieużytki. Chętniej wybiera obszary o glebie ciężkiej, gliniastej, ale nie wilgotnej. Unika terenów piaszczystych i skalistych. Prowadzi samotny tryb życia. Kopie nory składające się z korytarzy i szeregu komór o różnym przeznaczeniu - do spania (wyścielona miękkimi częściami roślinnymi), gromadzenia zapasów, składania odchodów. Przed zimą otwór wejściowy do nory zatyka ziemią. Głębokość nory może osiągać 2 m. W październiku zapada w sen zimowy, wielokrotnie przerywany dla zjadania nagromadzonych zapasów. Sen trwa do marca. Chomik europejski jest aktywny nocą, jedynie na jesieni, w porze gromadzenia zapasów można go spotkać również w dzień. Jest dosyć walecznym zwierzęciem - zagrożony potrafi zaatakować nawet psa.

Odżywianie

Pokarm chomika europejskiego stanowią zielone części roślin, ziarna zbóż i inne nasiona, bulwy i korzenie, owoce, owady, ślimaki, dżdżownice, a nawet małe kręgowce. Chomik europejski podaje sobie pokarm do pyszczka bardzo zręcznymi, przednimi kończynami. Nimi też wyłuskuje nasiona. Jedzenie przenosi do nory w torbach policzkowych.

Rozmnażanie i rozwój

Okres godowy u chomika europejskiego rozpoczyna się pod koniec kwietnia. Na ten czas samce przenoszą się do nor samic. Ciąża trwa 17 -20 dni. Samica rodzi 2 razy w roku, w okresie od mają do sierpnia. W miocie jest 4 -11 (do 19) młodych. Otwierają one oczy po 2 tygodniach, mleko ssą przez 3 tygodnie, ale od 9 dnia ich dieta jest uzupełniana pokarmem roślinnym. Usamodzielniają się po upływie ok. 25 dni. Dojrzałość płciową osiągają po roku. Chomik europejski żyje 6 -8 lat.
Chomik europejski,Cricetus cricetus,European Hamster Źródło: Wikipedia

Galeria zdjęć

Chomik europejski,Cricetus cricetus,European Hamster

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ssaki
Rząd:Gryzonie
Rodzina:Chomikowate
Rodzaj:Cricetus
Indeks nazw polskich - gromada Ssaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź