Fretka domowa (Mustela putorius furo)

Fretka domowa, fot. shutterstock
Fretka domowa jest udomowioną formą tchórza. Hodowcy prowadzą krzyżówki w celu uzyskania różnych odmian barwnych. Typowe barwy to czarnobrązowa, cynamonowa, czarno biała oraz biała (albinotyczna). Sylwetka jest długa i smukła. Sierść składa się z włosów okrywowych oraz podszerstka. Samce są większe i cięższe od samic.
  1. Występowanie
  2. Tryb życia
  3. Odżywianie
  4. Rozmnażanie i rozwój
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Fretka domowa prawdopodobnie pochodzi od tchórza zwyczajnego. Nie wiemy dokładnie kiedy i gdzie pierwsze fretki zostały udomowione. Prawdopodobnie nastąpiło to ponad 2,5 tys. lat temu w Basenie Morza Śródziemnego - na obszarze południowo-wschodniej Europy lub w Egipcie. Obecnie fretki domowe jako pupile spotykane są niemal na całym świecie.
Czy wiesz, że...Podaje się że udomowienie fretki nastąpiło ok. 2500 lat temu.

Tryb życia

Naturalnym środowiskiem występowania fretek domowych były lasy, śródleśne polany, skraje lasów, obszary nadrzeczne i tereny rolnicze. Obecnie gatunek określany jako fretka domowa występuje wyłącznie w hodowlach i domach jako zwierzę domowe. Zwierzę aktywne podczas zmierzchu i świtu. Większą część doby przesypia. Fretki domowe są towarzyskie. W hodowlach przetrzymywane są zwykle w klatkach, muszą być regularnie z nich wypuszczone.

Odżywianie

Fretka domowa jest mięsożerna. W hodowlach domowych karmione są specjalistycznymi karmami (dla kotów lub psów) oraz surowym mięsem (drobnych ssaków, ptaków, płazów).

Rozmnażanie i rozwój

Fretka domowa jest gatunkiem poligynicznym. Rozród odbywa się od marca do września. Może przystępować do trzech miotów w roku. Ciąża trwa 40-50 dni. Samica rodzi od 3 do 15 młodych. Fretki domowe rodzą się ślepe i głuche. Ważą 6-12 gram. Po miesiącu otwierają oczy. Młode karmione mlekiem do 6 tygodnia, później przechodzą na pokarm stały. Potomstwo pozostaje od opieką do 8 tygodnia. Dojrzałość płciową osiągają między 6 a 12 miesiącem. Żyją średnio 6 lat. W hodowlach mogą dożyć dłużej, do kilkunastu lat.
Fretka domowa, fot. shutterstock Fretka domowa, fot. shutterstock

Galeria zdjęć

Fretka domowa, fot. shutterstockFretka domowa, fot. shutterstock
Fretka domowa, fot. shutterstock

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ssaki
Rodzina:Łasicowate
Rodzaj:Mustela
Indeks nazw polskich - gromada Ssaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź