Gekon lamparci (Eublepharis macularius)

Nazywany/a też: gekon tygrysi, eublefar tygrysi

Fot. Michał Kaczorowski
Gekon lamparci posiada ciało stosunkowo krępe, uwagę zwraca duża głowa i gruby ogon sięgający prawie połowy długości ciała w którym zwierzę gromadzi zapasy tłuszczu. Oczy z ruchomymi powiekami, a  dobrze wykształcone palce zakończone pazurkami, co ułatwia mu wspinaczkę. Ciało pokryte drobnymi łuskami, ubarwienie jest zależne od wieku zwierzęcia. U młodych na żółtym tle występuje kilka dużych czarnych lub ciemnobrązowych plam – stad spotykana jest też nazwa gekon tygrysi. Dorosłe kremowe lub szarożółte z licznymi, drobnymi ciemnymi plamkami rozsianymi po całym ciele. Niektóre z plam mogą się zlewać tworząc nieregularne paski. Hodowcy tego gatunku, na drodze selektywnej hodowli i spontanicznych mutacji wyodrębnili kilkanaście odmian barwnych. 
  1. Występowanie
  2. Środowisko i tryb życia
  3. Rozmnażanie
  4. Pokarm
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Gekon lamparci spotykany jest na terenie Azji mniejszej i środkowej. Występuje m.in. na terenie Turkmenistanu, Iraku, Iranu, Afganistanu, Pakistanu oraz części Indii i Turcji.
Czy wiesz, że...
  • W przeciwieństwie do wielu gekonów nie posiada przylg na palcach, co uniemożliwia mu wspinaczkę po całkiem gładkich powierzchniach.
  • Gatunek bardzo popularny w hodowli amatorskiej. Na rynku terrarystycznym spotykanych jest kilkanaście odmian barwnych. Łatwo się oswaja a przy dobrej pielęgnacji może żyć nawet ponad 20 lat.

Środowisko i tryb życia

Gekon lamparci przeważnie zamieszkuje tereny suche takie jak stepy, kamieniste pustynie czy też skaliste zbocza górskie.  Poluje nocą, w ciągu dnia chroni się przed palącymi promieniami słońca w kryjówce, a więc najczęściej wśród rumowisk skalnych czy pod korzeniami. Jest zwierzęciem terytorialnym, dany rewir zamieszkuje przeważnie jeden samiec i kilka samic. Z uwagi na obfitość pokarmu i mnogość kryjówek w pobliżu siedzib ludzkich, bywa spotykany w ich bezpośrednim sąsiedztwie. 

Rozmnażanie

Dojrzałość płciową gekon lamparci może osiągnąć już w wieku 9-10 miesięcy, jest to jednak zależne od osiągniętej wielkości.  Samica w lecie składa 1-2 jaja, z których po 1,5-2 miesiącach lęgną się młode. Ich płeć jest uzależniona od temperatury w czasie inkubacji.

Pokarm

Gekon lamparci poluje na wszelkie owady i pajęczaki o odpowiedniej wielkości. Sporadycznie może uzupełniać dietę zarówno o drobne kręgowce (głównie oseski) jak i słodkie owoce. Przystosowany do dłuższych postów, zapasy tłuszczu są gromadzone w ogonie.
Gekon lamparci, Eublepharis macularius, leopard gecko Fot. Michał Kaczorowski

Galeria zdjęć

Gekon lamparci, Eublepharis macularius, leopard gecko

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Gady
Rodzina:Gekonowate
Indeks nazw polskich - gromada Gady
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź