Jaguarundi amerykański (Herpailurus yagouaroundi)

Nazywany/a też: jaguarundi

Jaguarundi amerykański należy do rodziny kotowate (Felidae). Posiada dosyć małą głowę. Pysk jest nieco spłaszczony. Ubarwienie sierści jest jednolite, szarawe, rdzawe lub czarne. Ciało jest wydłużone. Uszy są krótkie i zaokrąglone. Nogi są krótkie. Ogon jest długi. Samice są mniejsze i lżejsze od samców.
  1. Występowanie
  2. Tryb życia
  3. Odżywianie
  4. Rozmnażanie i rozwój
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Jaguarundi amerykański występuje w Ameryce Środkowej i Południowej. Wielki zasięg występowania jaguarundi amerykańskiego rozciąga się od środkowego Meksyku na północy po środkową Argentynę na południu. W skład tego stosunkowo zwartego obszaru nie wchodzą Andy.
Czy wiesz, że...Jaguarundi amerykański jest w stanie doskoczyć na dwa metry za ofiarą.

Tryb życia

Duży obszar występowania jaguarundi amerykańskiego jest dowodem na wysokie umiejętności przystosowawcze tego gatunku. Spotykany jest w bardzo różnorodnych i odmiennych środowiskach, zarówno otwartych, jak i lasach. Występuje w lasach deszczowych, na bagnach, w suchych zaroślach oraz na pustyniach i półpustyniach. Częściowo toleruje przekształcenia krajobrazu wprowadzane przez ludzi. Dobrze wspina się po drzewach. Prowadzi zarówno dzienny jak i nocny tryb życia. Poza okresem rozrodczym jest samotnikiem. Jego liczebność maleje. Jaguarundi amerykański wpisany jest do konwencji CITES (załączniki I i II). Na liście IUCN ma status zagrożenia najmniejszej troski (kategoria LC). Do jego głównych zagrożeń zaliczyć można utratę i fragmentację siedlisk.

Odżywianie

Jaguarundi amerykański jest drapieżnikiem. W głównej mierze żywi się kręgowcami (ssakami, ptakami, gadami i rybami) jak i bezkręgowcami (owadami). Swoją dietę urozmaica pokarmem roślinnym.

Rozmnażanie i rozwój

Jaguarundi amerykański może przystępować do rozrodu przez cały rok. Ciąża trwa 63-75 dni. Samica rodzi od 2 do 4 młodych. Młode w jednym miocie mogą mieć różne ubarwienie. Młode przechodzą na pokarm stały w szóstym tygodniu. Dojrzałość płciową osiąga między drugim a trzecim rokiem życia. W niewoli żyje do 15 lat.

Bibliografia

  1. “http://www.catsg.org”; data dostępu: 2019-05-05
  2. “https://wildcatconservation.org”; data dostępu: 2019-05-05
  3. Caso A., de Oliveira T. Carvajal S.V.; “Herpailurus yagouaroundi”; The IUCN Red List of Threatened Species; 2015-00-00
  4. “https://cites.org”; data dostępu: 2019-05-05
Jaguarundi amerykański Alena Houšková [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

Jaguarundi amerykańskiJaguarundi amerykański
Jaguarundi amerykański

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ssaki
Rodzina:Kotowate
Indeks nazw polskich - gromada Ssaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź