Kakadu biała (Cacatua alba)

Nazywany/a też: papuga kakadu biała

von www.viajar24h.com (Birds www.photo.org.es-3) [CC BY 2.0 ], via Wikimedia Commons
Kakadu biała należy do rzędu papugowe (Psittaciformes). Posiada charakterystyczny ruchomy czub na głowie, który rozwija gdy jest zaniepokojona. Ubarwienie ciała w większości białe. Spód skrzydeł i ogona są żółte. Tęczówka oczna jest ciemna. Obrączka oczna jest biała. Dziób jest szaro czarny, masywny i haczykowaty. Tułów jest krępy. Nogi są szarawe. Płcie różnią się barwą tęczówki. U samców tęczówka jest ciemnobrązowa. U samic barwa tęczówki jest czerwonobrązowa. Gatunkiem podobnym jest kakadu żółtoczuba (Cacatua galerita).
  1. Występowanie
  2. Biotop
  3. Lęgi
  4. Pokarm
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Kakadu biała jest endemitem kilku indonezyjskich wysp (okręg Moluki Północne): Halmahera, Bacan Ternate, Kasiruta, Tidore i Mandioli. Jej prawdopodobnie sztucznie wprowadzone populacje utrzymują się na wyspach Obira i Morotai.
Czy wiesz, że...Kakadu biała została opisana przez Philipp Ludwig Statius Müller w 1776 roku.

Biotop

Kakadu biała zamieszkuje różnorodne lasy tropikalne, namorzyny, skraje lasów i doliny rzeczne, lasy zmienione przez człowieka, a nawet plantacje palmy kokosowej. Jednak największe populacje tej papugi występują w pierwotnych starodrzewiach. Najchętniej wybiera miejsca, w których występują duże drzewa. Spotykana jest do wysokości 900 m n.p.m. Prowadzi dzienny tryb życia. Jest ptakiem towarzyskim. Żyje w parach bądź w małych grupach. Ze względu na atrakcyjny wygląd oraz inteligencje jest ptakiem popularnym w domowych hodowlach, w parkach rozrywki i w ogrodach zoologicznych. Jej liczebność maleje. Zagraża jej utrata siedlisk oraz nielegalny handel. Na liście IUCN jest gatunkiem zagrożonym wymarciem (kategoria EN). Wpisana jest do konwencji CITES (załącznik II).

Lęgi

Kakadu biała gnieździ się w dziuplach drzew. Samica składa dwa białawe jaja. Wysiadywanie trwa około 28-30 dni. Wysiadywaniem zajmują się oboje rodzice. Po 84 dniach młode opuszczają gniazdo. Stają się niezależne między 15 a 18 tygodniem. Kakadu biała osiąga dojrzałość płciową między trzecim a szóstym rokiem życia. Jest ptakiem długowiecznym, żyje do 40-60 lat.

Pokarm

Kakadu biała żywi się w głównej mierze pokarmem roślinnym (nasionami, owocami, pączkami). W okresie lęgów dietę uzupełnia bezkręgowcami (owadami i ich larwami).
Kakadu biała von www.viajar24h.com (Birds www.photo.org.es-3) [CC BY 2.0 ], via Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

Kakadu biała

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ptaki
Rząd:Papugowe
Rodzina:Kakaduowate
Rodzaj:Cacatua
Zobacz także
Dinozaur jak papuga
Indeks nazw polskich - gromada Ptaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź