Krogulec zwyczajny (Accipiter nisus)

Nazywany/a też: krogulec, jastrząb wróblarz, wróblarz

Krogulec zwyczajny, fot. Zocchi Roberto/Shutterstock
Krogulec z wyglądu przypomina jastrzębia, ale jest od niego mniejszy. Grzbiet krogulca jest szary, u samca ma charakterystyczny, niebieski połysk. Brzuch u samca jest rdzawo-pomarańczowy, poprzecinany prążkami, u samicy zaś białawy, także prążkowany. Krogulec ma bardzo długi ogon oraz jaskrawożółtą tęczówkę oka i szary dziób. Młody krogulec ma grzbiet brązowy. Długość ciała krogulca waha się od 32 do 37 cm, masa ciała od 250 do 330 g, zaś rozpiętość skrzydeł wynosi ok. 60 cm. U krogulca, jak u wszystkich ptaków z rodziny jastrzębiowatych, samica jest większa od samca.
  1. Występowanie
  2. Biotop
  3. Lęgi
  4. Pokarm
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

W prawie całej Europie, poza jej północnymi, najzimniejszymi obszarami. Największa populacja krogulca gnieździ się w Rosji i Wielkiej Brytanii. Populacja Polska szacowana jest na 25-35 tys. par. Krogulec prowadzi raczej osiadły tryb życia, ale przed bardzo mroźnymi zimami, nasze polskie krogulce ratują się ucieczką na tereny Francji i Hiszpanii.
Czy wiesz, że...Fakt, że krogulce częściej polują na ptaki, niż na ssaki, ma swoje uzasadnienie w budowie i wyglądzie tych drapieżników. Na uwagę zasługują tu ich nogi, które mają bardzo długie palce, zakończone ostrymi jak brzytwa szponami, co stanowi przystosowanie do łapania ofiar w powietrzu, podczas lotu. Drugim niezwykle ważnym czynnikiem, jest bardzo długi ogon, który zapewnia krogulcom wykonywanie gwałtownych zwrotów podczas pogoni za ofiarą. Krogulec jest objęty ochroną ścisłą.

Biotop

Krogulec gnieździ się głównie w lasach, zarówno iglastych jak i liściastych. Raz założone gniazdo, para użytkuje przez wiele sezonów rozrodczych. Przebywa i poluje raczej na terenach osłoniętych, bogatych w różnorodne kryjówki, ale zapuszcza się także na skraje lasów. W ostatnich latach zauważono także stopniowe osiedlanie się tych krogulca w okolicach osad ludzkich, a nawet w miastach.

Lęgi

Sezon rozrodczy krogulca przypada na kwiecień i maj. Wtedy to samica składa od 3 do 7 jaj i wysiaduje je przez 35 dni. Samiec w tym czasie zapewnia partnerce pożywienie. Gdy wyklują się młode, matka nadal ogrzewa je w gnieździe, samiec zaś karmi całą rodzinę. Po 30 dniach życia, młode wylatują już z gniazda, jednak rodzice opiekują się nimi troskliwie jeszcze przez miesiąc. Młode krogulce osiągają dojrzałość płciową już w 1 roku życia, jednak łączą się w pary i przystępują do lęgów dopiero po dwóch latach. W naturze dożyć mogą nawet 20 lat.

Pokarm

Krogulec żywi się głównie małymi ptakami, a ich łupem padają najczęściej wróble, szpaki, zięby i sikory. Oczywiście, zdarzają się także sporadyczne polowania na ssaki, głównie drobne gryzonie. Krogulec poluje na swoje ofiary w powietrzu jak i na ziemi, przeszywając je ostrymi szponami.
Krogulec zwyczajny, fot. Zocchi Roberto/Shutterstock Krogulec zwyczajny, fot. Zocchi Roberto/Shutterstock

Galeria zdjęć

Krogulec zwyczajny, fot. Zocchi Roberto/ShutterstockKrogulec zwyczajny, fot. CezaryKorkosz/Shutterstock
Krogulec zwyczajny, fot. Szczepan Klejbuk/ShutterstockKrogulec zwyczajny, fot. Sandra Standbridge/Shutterstock

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ptaki
Rodzaj:Accipiter
Indeks nazw polskich - gromada Ptaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź