Krokodyl różańcowy (Crocodylus porosus)

Źródło: Wikipedia
Krokodyl różańcowy to największy współczesny gatunek krokodyla o masywnym, typowym dla tych zwierząt wyglądzie.  Nazwę zawdzięcza dwóm rzędom charakterystycznych guzkowatych kostnych narośli (przypominających paciorek) ciągnącym się od oczu aż po otwory nosowe. Ubarwienie zmienne, przeważnie ciemnooliwkowe lub zielonobrunatne, na ogonie często duże, ciemne plamy. Strona brzuszna jaśniejsza przeważnie kremowa.
  1. Występowanie
  2. Środowisko i tryb życia
  3. Rozmnażanie
  4. Pokarm
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Krokodyl różańcowy jest spotykany na dość rozległym terenie, od południowo-wschodniej Azji poprzez południowe Indie, Filipiny, Sumatrę, Borneo i Cejlon aż po północną część Australii. Dzięki temu że jest doskonałym pływakiem, spotykanym nawet na pełnym morzu, bywa że kolonizuje nawet niewielkie wyspy.
Czy wiesz, że...
  • Z uwagi na swą wielkość, siłę oraz agresywne usposobienie jest uważany za najgroźniejszy gatunek krokodyla. Jego ofiarą padło do tej pory kilkadziesiąt osób. Znane są przypadki, kiedy krokodyle tego gatunku porywały ludzi z łodzi i to tak sprawnie i cicho, że nawet ludzie siedzący w pobliżu niczego nie zauważyli.
  • Aborygeni czcili ten gatunek krokodyla, uważając go za zwierzę święte – wcielenie bóstwa Baru.

Środowisko i tryb życia

Krokodyl różańcowy jest najczęściej spotykany na różnego rodzaju mokradłach, bagnach i estuariach, częsty w przyujściowych odcinkach rzek. Ponieważ jest doskonałym pływakiem stosunkowo często jest spotykany na morzu, nawet z dala od brzegu. Poluje przeważnie z zasadzki, łapiąc za pysk lub kończyny  zwierzę które właśnie korzysta z wodopoju i nie dostrzegło zanurzonego w wodzie krokodyla. Nierzadko potrafi wyskoczyć z wody i schwycić ptaka siedzącego na gałęzi zwisającej nad woda. Nocą poluje też na lądzie, gdzie niekiedy podejmuje dalekie wędrówki. Schwytane zwierzę stara się zaciągnąć do najbliższego zbiornika wodnego i utopić. Do lat 70-tych XX wieku był tępiony (z uwagi na zagrożenie jakie stanowi ą także dla cennej skory) a jego populacja bardzo się skurczyła. Obecnie skór i mięsa dostarczają zwierzęta hodowane na farmach, a populacja na wolności nie jest zagrożona. 

Rozmnażanie

Podobnie jak u innych gatunków, samica krokodyla różańcowego buduje w pobliżu wody gniazdo z liści, pędów i mułu, nadając mu formę kopca. Składa tam od 25 do 50 jaj a gnijące rośliny wytwarzają ciepło, zapewniając właściwą temperaturę inkubacji. W czasie inkubacji jaj samica pozostaje w pobliżu, chroniąc  rozwijające się zarodki. Młode krokodyle różańcowe początkowo również przebywają w pobliżu matki. Co roku budowane jest nowe gniazdo, jednak zawsze na tym samym terenie.

Pokarm

Krokodyl różańcowy poluje na wszelkie zwierzęta o odpowiedniej wielkości, najczęściej są to różne ssaki a także ptaki wodne oraz gady. Podobnie jak inne krokodyle na zdobycz czatuje zanurzony w wodzie, stąd też często jego łupem padają zwierzęta odwiedzające wodopój. Niekiedy w nocy wychodzi na ląd, gdzie sprawnie się porusza i bywa ze poluje na napotkane zwierzęta. Nie gardzi też padliną.
Krokodyl różańcowy, Crocodylus porosus, estuarine crocodile Źródło: Wikipedia

Galeria zdjęć

Krokodyl różańcowy, Crocodylus porosus, estuarine crocodileKrokodyl różańcowy, Crocodylus porosus, estuarine crocodile
Krokodyl różańcowy, Crocodylus porosus, estuarine crocodile

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Gady
Rząd:Krokodyle
Rodzaj:Crocodylus
Indeks nazw polskich - gromada Gady
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź