Palczak madagaskarski (Daubentonia madagascariensis)

Nazywany/a też: aj-aj

fot. shutterstock
Palczak madagaskarski należy do rodziny Palczakowate (Daubentoniidae). Jest jedynym współcześnie żyjącym reprezentantem rodzaju palczak. Głowa duża, okrągła. Pysk jest krótki. Oczy szeroko rozstawione, żółtawe. Uszy są duże. Nos różowy. Palce długie i smukłe. Środkowy palec silnie wydłużony, zakończony hakowatym pazurem. Sierść ciemno szaro brązowa, z białymi końcami. Ogon długi i krzaczasty. Dymorfizm nie jest wyraźnie zaznaczony. Samice są nieco mniejsze.
  1. Występowanie
  2. Tryb życia
  3. Odżywianie
  4. Rozmnażanie i rozwój
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Palczak madagaskarski jest endemitem Madagaskaru. Jego wyspowe stanowiska występowania zlokalizowane są niemal na całej wyspie. Większość populacji zamieszkuje lasy w pobliżu wybrzeży. Największą gęstość występowania osiąga we wschodnich i północnych częściach wyspy.
Czy wiesz, że...Palczak madagaskarski w niektórych miejscach traktowany jest jako zły omen i przez to jest zabijany.

Tryb życia

Palczak madagaskarski zamieszkuje bardzo zróżnicowane siedliska: pierwotne lasy deszczowe, lasy liściaste, lasy górskie, plantacje, zarośla i namorzyny. Spotykany jest również na obszarach rolniczych. Unika bardzo suchych terenów na południu wyspy. Prowadzi nadrzewny, nocny tryb życia. Żeruje samotnie lub w grupach. Buduje na drzewach gniazda z liści i gałęzi. Jego liczebność maleje. Na liście IUCN ma status zagrożenia wysokiego ryzyka wymarcia (kategoria EN). Wpisany jest do konwencji CITES (załącznik I). Jego największym zagrożeniem jest degradacja siedlisk, w których żyje.

Odżywianie

W diecie palczaka madagaskarskiego znaleźć można pokarm roślinny (kokosy, bambusy, owoce), bezkręgowce (owady i ich larwy owadów) oraz ptasie jaja.

Rozmnażanie i rozwój

Samica palczaka madagaskarskiego przystępuje do rozrodu co dwa - trzy lata. Ciąża trwa 152-172 dni. Na świat przychodzi jedno młode. Młode odsadzane jest między 18 a 24 miesiącem. Dojrzałość płciową osiąga między trzecim a czwartym rokiem życia. Żyje do 23 lat.
fot. shutterstock fot. shutterstock

Galeria zdjęć

fot. shutterstock
Palczak madagaskarski, fot. shutterstock

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ssaki
Rząd:Naczelne
Rodzina:Palczakowate
Indeks nazw polskich - gromada Ssaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź