Rusałka ceik (Polygonia c-album)

Zdjęcie - Helena Drożdża/Konkurs Zdjęcie Miesiąca - ekologia.pl
Rusałka ceik to motyl z rodziny rusałkowatych, jedyny gatunek z rodzaju Polygonia spotykany w naszym kraju. Jest nieco mniejszy od rusałki admirał. Pomylić go można z Rusałką egea (Polygonia egea), gatunkiem niezalatującym do Polski. Rozróżnić go można od rusałki ceik białą plamką w kształcie V na spodzie tylnej pary skrzydeł.
  1. Wygląd
  2. Występowanie
  3. Pokarm
  4. Rozród
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Wygląd

Wierzch skrzydeł rusałki ceik rdzawy, w ciemne plamki i w brunatną obwódkę. Skrzydła z silnie postrzępionymi zewnętrznymi brzegami. Na spodzie tylnej pary skrzydeł biała plamka, wykazująca zmienność. Drugie pokolenie jest nieco ciemniejsze i z silniej poszarpanymi krawędziami. Spód skrzydeł brązowy, bardzo dobrze maskujący. Samce są nieco mniejsze od samic, z mocniej postrzępionymi końcami skrzydeł. Gąsienice są pokryte kolcami, czarne, w pomarańczowe paski, z jaśniejszą plamą na grzbiecie (imitacja ptasich odchodów). Poczwarki żółtobrunatne.
Czy wiesz, że...Polska nazwa ceik odnosi się do białego znaku w kształcie litery C, znajdującej się na spodzie tylnej pary skrzydeł.

Występowanie

Rusałka ceik zamieszkuje niemal całą Eurazję, z wyjątkiem obszarów podbiegunowych oraz północną Afrykę. Spotykana na wsiach, terenach ruderalnych, na łąkach, skrajach lasów, terenach zakrzaczonych, w ogrodach i parkach, często na obszarach wilgotnych. W naszym kraju występuje pospolicie, na wielu stanowiskach.

Pokarm

Gąsienice rusałki ceik żerują między innymi na pokrzywie zwyczajnej (Urtica dioica), chmielu zwyczajnym (Humulus lupulus), wiązu pospolitym (Ulmus minor) wiązu górskim (Ulmus glabra), wierzbie iwie (Salix caprea), wierzbie pospolitej (Salix alba), leszczynie pospolitej (Corylus avellana), porzeczce pospolitej (Ribes rubrum), porzeczce czarnej (Ribes nigrum). Dorosłe żywią się nektarem z wierzb (Salix), śliw (Prunus) oraz na budlei (Buddleia), a także spijają sok z przejrzałych owoców.

Rozród

Przeważnie dwa pokolenia w roku. Osobniki rusałki ceik zimujące pojawiają się od marca. Pierwsze pokolenie pojawia się w marcu, drugie pokolenie lata od lipca. Zimuje w stadium imago, pośród roślinności, w budynkach gospodarczych. Samica składa zielone jaja pojedynczo, na wierzchniej stronie liścia rośliny żywicielskiej.
Rusałka ceik Zdjęcie - Helena Drożdża/Konkurs Zdjęcie Miesiąca - ekologia.pl

Galeria zdjęć

Rusałka ceikRusałka ceikRusałka ceikRusałka ceikRusałka ceikRusałka ceikRusałka ceikRusałka ceikRusałka ceikRusałka ceikRusałka ceikRusałka ceik
Rusałka ceikRusałka ceikRusałka ceikRusałka ceikRusałka ceikRusałka ceikRusałka ceikRusałka ceikRusałka ceikRusałka ceikRusałka ceik

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Gromada:Owady
Rząd:Motyle
Rodzina:Rusałkowate
Rodzaj:Polygonia
Indeks nazw polskich - gromada Owady
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź
Pasaż zakupowy