Rusałka ceik to motyl z rodzinyrusałkowatych, jedyny gatunek z rodzajuPolygonia spotykany w naszym kraju. Jest nieco mniejszy od rusałki admirał. Pomylić go można z Rusałką egea (Polygonia egea), gatunkiem niezalatującym do Polski. Rozróżnić go można od rusałki ceik białą plamką w kształcie V na spodzie tylnej pary skrzydeł.
Wierzch skrzydeł rusałki ceik rdzawy, w ciemne plamki i w brunatną obwódkę. Skrzydła z silnie postrzępionymi zewnętrznymi brzegami. Na spodzie tylnej pary skrzydeł biała plamka, wykazująca zmienność. Drugie pokolenie jest nieco ciemniejsze i z silniej poszarpanymi krawędziami. Spód skrzydeł brązowy, bardzo dobrze maskujący. Samce są nieco mniejsze od samic, z mocniej postrzępionymi końcami skrzydeł. Gąsienice są pokryte kolcami, czarne, w pomarańczowe paski, z jaśniejszą plamą na grzbiecie (imitacja ptasichodchodów). Poczwarki żółtobrunatne.
Występowanie
Rusałka ceik zamieszkuje niemal całą Eurazję, z wyjątkiem obszarów podbiegunowych oraz północną Afrykę. Spotykana na wsiach, terenach ruderalnych, na łąkach, skrajach lasów, terenach zakrzaczonych, w ogrodach i parkach, często na obszarach wilgotnych. W naszym kraju występuje pospolicie, na wielu stanowiskach.
Przeważnie dwa pokolenia w roku. Osobniki rusałki ceik zimujące pojawiają się od marca. Pierwsze pokolenie pojawia się w marcu, drugie pokolenie lata od lipca. Zimuje w stadiumimago, pośród roślinności, w budynkach gospodarczych. Samica składa zielone jaja pojedynczo, na wierzchniej stronie liściarośliny żywicielskiej.