Tchórz czarnołapy (Mustela nigripes)

Nazywany/a też: tchórz czarnonogi

Tchórz czarnołapy, fot. shutterstock
Tchórz czarnołapy należy do rodziny łasicowate (Mustelidae). Jego ciało jest długie i smukłe. Wierzch głowy oraz grzbiet są ciemnobrązowe. Wokół oczu występuje ciemna maska. Uszy są szerokie i zaokrąglane. Reszta ciała jest żółtawobrązowawa. Kończyny są krótkie. Kończyny oraz końcówka ogona są czarne. Samce są nieco większe od samic.
  1. Występowanie
  2. Tryb życia
  3. Odżywianie
  4. Rozmnażanie i rozwój
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Tchórz czarnołapy zamieszkiwał dawniej znaczny obszar Ameryki Północnej - od północnego Meksyku po południową Kanadę. W około 20 miejscach próbowano reintrodukować gatunek po prawie całkowitym wymarciu. Obecnie stabilne populacje tchórza czarnołapego znajdują się jedynie w czterech izolowanych populacjach w USA: w północno-wschodniej Montanie, zachodniej Dakocie Południowej i południowo-wschodnim Wyoming.
Czy wiesz, że...Tchórz czarnołapy jest najbardziej zagrożonym ssakiem Ameryki Północnej. Na wolności żyje ich około 200 osobników.

Tryb życia

Tchórz czarnołapy zamieszkuje takie same siedliska jak piesek preriowy - jego ulubiona zdobycz. Spotykany jest jedynie na rozległych otwartych przestrzeniach prerii, stepów i terenach górzystych. Prowadzi nocny, samotny tryb życia. Główną przyczyną zmniejszenia jego liczebności było skurczenie się bazy pokarmowej (pieska preriowego) przez jej eksterminacje przez człowieka. Ma status zagrożenia wysokiego ryzyka wymarcia (kategoria EN na liście IUCN). Wpisany jest do konwencji CITES (załącznik I).

Odżywianie

Tchórz czarnołapy jest drapieżny. Poluje na drobne kręgowce (w głównej mierze na gryzonie takie jak nieświszczuki). W jej diecie znaleźć można również gady, ptaki i ich jaja.

Rozmnażanie i rozwój

Tchórz czarnołapy do rozrodu przystępuje między marcem a kwietniem. Ciąża trwa około 42-45 dni. Samica rodzi od 1 do 6 młodych (średnia wielkość miotu wynosi 3 młode). Młode przychodzą na świat w norze w ziemi. Rodzą się ślepe i nieporadne. Oczy otwierają po kilku tygodniach. Tchórz czarnołapy osiąga dojrzałość płciową już w pierwszym roku życia.

Bibliografia

  1. “https://nhpbs.org”; data dostępu: 2019-07-28
  2. “http://fieldguide.mt.gov”; data dostępu: 2019-07-28
  3. “https://www.iucnredlist.org”; data dostępu: 2019-07-28
  4. “https://cites.org”; data dostępu: 2019-07-28
Tchórz czarnołapy, fot. shutterstock Tchórz czarnołapy, fot. shutterstock

Galeria zdjęć

Tchórz czarnołapy, fot. shutterstock
Tchórz czarnołapy, fot. Wikimedia.org

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ssaki
Rodzina:Łasicowate
Rodzaj:Mustela
Indeks nazw polskich - gromada Ssaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź