Żółw szylkretowy (Eretmochelys imbricata)

Hoffryan at English Wikipedia [Public domain], via Wikimedia Commons
Żółw szylkretowy należy do rodziny żółwie morskie (Cheloniidae). Głowa jest stosunkowo mała i wąska. Posiada hakowaty dziób. Karapaks jest spłaszczony, w kształcie tarczy. Brzegi skorupy są ząbkowane. Barwa skorupy brązowa, w żółto, czerwono czarny wzór. Plastron jest żółtawy. Kończyny są płaskie, przypominają wiosła. Głowa oraz kończyny są pokryte ciemnymi plamami. Samce mają grubszy i dłuższy ogon. Młode osobnik są ciemnobrązowe lub czarne, w żółte lub jasnobrązowe plamy. Gatunkiem podobnym jest żółw Karetta (Caretta caretta).
  1. Występowanie
  2. Środowisko i tryb życia
  3. Rozmnażanie
  4. Pokarm
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Żółw szylkretowy zamieszkuje przybrzeżne wody tropikalne i rzadziej subtropikalne Oceanu Atlantyckiego, Indyjskiego i Spokojnego. Najdalej na północ spotykane są w strefie klimatu umiarkowanego w Ameryce Północnej. Mimo dużego zasięgu populacje tego gatunku są nieliczne. Żółw szylkretowy jest gatunkiem migrującym, jednak schematy migracji tego gada są bardzo słabo poznane.
Czy wiesz, że...Żółw szylkretowy został opisany przez Karola Linneusza w 1766 roku.

Środowisko i tryb życia

Żółw szylkretowy zamieszkują płytkie wody szelfu kontynentalnego, rafy koralowe i skalne, mielizny oraz zatoki do głębokości około 20 m. Do rozrodu potrzebują piaszczystych plaż, by mogły na nich składać jaja. Żółw szylkretowy jest gatunkiem krytycznie zagrożonym (kategoria CR na liście IUCN). Wpisany jest do konwencji CITES (załącznik I). Zagrożony przez rybołówstwo (przypadkowe połowy), kłusownictwem (dla jego mięsa, pancerza i jaj) oraz przez utratę i degradację siedlisk.

Rozmnażanie

Żółw szylkretowy jest zwierzęciem jajorodnym. Krycie odbywa się w zależności od rozmieszczenia, zwykle pod koniec wiosny do lata. Odstęp między kolejnym rozrodem trwa 2-3 lata. Do rozrodu może przystępować kilkukrotnie (do 2-5 razy) w roku. Samica kopie dołek, do którego następnie składa od 32 do 140 (średnio 80) jaj. Złożone jaja przysypane są piaskiem. Średnica jaj wynosi 3-4 cm. Inkubacja trwa 47-75 dni. Płeć determinowana jest przez temperaturę otoczenia. Młode mierzą od 3 do 4 mm, od razu po wykluciu są samodzielne. Żółw szylkretowy dojrzewa bardzo późno, zwykle po 30 roku życia.

Pokarm

Żółw szylkretowy jest wszystkożerny. W główniej mierze żywi się gąbkami. Ponadto żywi się mięczakami, skorupiakami, rybami oraz pokarmem roślinnym.

Bibliografia

  1. “http://www.fao.org”; data dostępu: 2019-01-20
  2. Mortimer J.A, Donnelly M; “Eretmochelys imbricata”; The IUCN Red List of Threatened Species; 2008-00-00
  3. “https://www.fws.gov”; data dostępu: 2019-01-20
  4. “https://cites.org”; data dostępu: 2019-01-20
Żółw szylkretowy Hoffryan at English Wikipedia [Public domain], via Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

Żółw szylkretowy
Żółw szylkretowy

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Gady
Rząd:Żółwie
Indeks nazw polskich - gromada Gady
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź
Pasaż zakupowy