Bielik madagaskarski (Haliaeetus vociferoides)

Wygląd
Bielik madagaskarski należy do rodziny jastrzębiowate (Accipitridae). Jest największym ptakiem drapieżnym na Madagaskarze. Dziób masywny, szary, hakowato zakończony. Policzki, gardło są białawe. Ciało oraz skrzydła są ciemno brązowe. Stopy są mocne, z ostrymi, długimi szponami na palcach. Skoki są opierzone. Ogon jest krótki i biały. Dymorfizm płciowy niewidoczny, choć samice są większe od samców. Gatunkiem podobnym jest myszołów madagaskarski (Buteo brachypterus).
Występowanie
Bielik madagaskarski jest endemitem Madagaskaru. Jego nieliczna populacja zamieszkuje jedynie wąski pas lądu wzdłuż północno-zachodnich wybrzeży wyspy. Największą liczebność gniazdujących par tego ptaka notuje się w regionie Ansalova (południowe granice zasięgu). Jest gatunkiem osiadłym.
Biotop
Siedliskiem występowania bielika madagaskarskiego są głównie obszary leśne znajdujące się w pobliżu zbiorników wodnych, rzek i wybrzeża morskiego. Zakłada gniazda na różnych gatunkach drzew. Wymaga w siedlisku odpowiednio dużych drzew, które utrzymają duże i ciężkie gniazdo. Bieliki czasem zakładają gniazda również na półkach skalnych. Prowadzi dzienny tryb życia. Jest ptakiem na skraju wymarcia – ma status krytycznie zagrożonego (kategoria CR na liście IUCN). Wpisany jest do konwencji CITES (załącznik II). Jego liczebność maleje. Do głównych zagrożeń należą: degradacja środowiska oraz prześladowanie ze strony człowieka.
Lęgi
Bielik madagaskarski przystępuje do rozrodu od maja do października. Gnieździ się na drzewach lub na półkach skalnych. Samica składa 2 jaja. Inkubacja trwa 37-43 dni. U młodych występuje kainizm. Pierwsze wyklute pisklę zabija młodsze rodzeństwo.
Pokarm
Bielik madagaskarski jest gatunkiem mięsożernym. Żywi się kręgowcami (rybami, ptakami, drobnymi ssakami). Zjada również padlinę. Poluje nisko nad wodą.