Myszołów madagaskarski (Buteo brachypterus)

Wygląd
Myszołów madagaskarski należy do rodziny jastrzębiowate (Accipitridae). Ptak średniej wielkości. Sylwetka jest krępa. Występuje zmienność w ubarwieniu. Głowa jest ciemnoszara. Tęczówka oczna jest żółtawa. Dziób jest haczykowato zagięty, czarny, z niebiesko szarą woskówką. Wierzch jest ciemnobrązowy. Spód jest białawy. Na gardle znajdują się białawe smugi. Skrzydła są szerokie i zaokrąglone. Stopy są żółtawe. Palce są zakończone ostrymi, długimi, czarnymi szponami. Brak u niego wyraźnego dymorfizmu płciowego. Samice są nieco większe od samców. Gatunkiem podobnym jest bielik madagaskarski (Haliaeetus vociferoides).
Występowanie
Myszołów madagaskarski jest gatunkiem endemicznym Madagaskaru. Jest pospolity na całej wyspie. Jest spotykany również na najwyższych szczytach – około 2500 m n.p.m.
Biotop
Myszołów madagaskarski zamieszkuje niemal wszystkie dostępne siedliska na Madagaskarze. Występuje w nizinnych lasach tropikalnych, lasach górskich, kolczastych zaroślach, suchych świetlistych lasach, obszarach półpustynnych, terenach otwartych, obszarach rolniczych i w pobliżu siedzib ludzkich. Na liście IUCN ma status zagrożenia najmniejszej troski (kategoria LC). Wpisany jest do konwencji CITES (załącznik II).
Lęgi
Myszołów madagaskarski gnieździ się na rozwidleniu drzewa lub na półce skalnej. Gniazdo zbudowane jest gałęzi i wyścielone jest liśćmi. Do rozrodu przystępuje od września do października. Samica składa dwa białawe, ciemno nakrapiane jaja. Inkubacja trwa 34-37 dni. Potomstwo karmione jest przez oboje rodziców. U młodych występuje kainizm, pierwsze wyklute pisklę zabija młodsze rodzeństwo.
Pokarm
Myszołów madagaskarski jest gatunkiem mięsożernym. Żywi się kręgowcami (drobnymi ssakami, ptakami, gadami, płazami), padliną oraz bezkręgowcami (owadami, skorupiakami). Swoje ofiary wypatruje w locie.