Drozd bury (Turdus chiguanco)

Biologia
Drozd bury przypomina bardzo wyglądem występującego w Polsce kosa, na dodatek prowadzi zbliżony do niego tryb życia. Występuje jednak zupełnie gdzie indziej, bo w Ameryce Południowej. Podobnie jak znany z naszych ogrodów kos, jest to gatunek wszędobylski, którego można spotkać zarówno daleko od osiedli ludzkich, jak i w parkach leżących w centrach wielkich miast. Ze względu na duży zasięg występowania i stabilną populację drozd bury nie jest uważany za gatunek zagrożony wyginięciem.
Wygląd
Drozd bury to średniej wielkości drozd (ok. 26 cm długości ciała). Wygląd drozda burego różni się nieco w zależności od podgatunku. U północnego podgatunku (Peru, zachodnia Boliwia, północny skraj Chile) obie płcie wyglądają identycznie: ptaki są całe łupkowoszare, z żółtym dziobem i nogami, bez żółtej obwódki wokół oczu. U podgatunku południowego (południowa Boliwia, północno-wschodnie Chile i północna Argentyna) samice wyglądają podobnie, natomiast samce są ciemniejsze, łupkowoczarne, z żółtą obwódką wokół oczu.
Występowanie
Drozd bury występuje we wschodniej Ameryce Południowej, wzdłuż łańcucha Andów: od Peru do centralnej Argentyny.
Biotop
Drozd bury zasiedla przede wszystkim tereny porośnięte krzewami na obszarach górskich (2000 – 4000 metrów nad poziomem morza), ale miejscami można go spotkać niżej. Występuje także w gęstych zakrzaczeniach powstających po wycięciu pierwotnego lasu, stąd jest gatunkiem odpornym na niszczenie siedlisk w wyniku wylesiania. Wkracza również do dużych miast – jest jednym z najliczniejszych ptaków w parkach stolicy Boliwii, La Paz.
Lęgi
Drozd bury buduje gniazda wewnątrz gęstych krzewów, zazwyczaj w połowie wysokości rośliny. Jaja wysiaduje tylko samica, natomiast oboje rodziców bierze udział w karmieniu piskląt. W zniesieniu znajdują się 2 lub 3 jaja. Drozd bury może być gospodarzem pasożyta lęgowego – starzyka granatowego (Molothrus bonariensis), ptaka z rodziny kacykowatych.
Pokarm
Drozd bury żywi się przede wszystkim owocami drzew i krzewów, uzupełniając swoją dietę bezkręgowcami – owadami i skąposzczetami.