NOCEK ALKATOE. Ssak. Zwierzę - nocek Alkatoe
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Strunowce Kręgowce Ssaki Nietoperze Mroczkowate Myotis Nocek Alkatoe
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Nocek Alkatoe (Myotis alcathoe)

Nocek Alkatoe, źródło: Wikimedia
Spis treści
Wygląd

Nocek Alkatoe należy do rodziny mroczkowate (Vespertilionidae). Jest najmniejszym nockiem w Europie. Barwa futra czerwono brązowa. Futro jest krótkie. Grzbiet jest ciemniejszy. Spód ciała jest jaśniejszy, białawy. Pyszczek jest jasnobrązowy. Uszy są krótkie i brązowe. Nozdrza mają sercowaty kształt. Błona ogonowa jasno obrzeżona w okolicy ostrogi. Osobniki młodociane są szarawo brązowe. Gatunkami podobnymi są nocek wąsatek (Myotis mystacinus) oraz nocek Brandta (Myotis brandtii).

Występowanie

Zasięg występowania nocka Alkatoe jest słabo poznany. Nocki Alkatoe znajdowane były w zachodniej Europie (Francja i północno-wschodnia Hiszpania), Niemczech, Polsce, Słowacji, na Węgrzech i południowych Bałkanach. Prawdopodobnie zasięg występowania tego gatunku obejmuje znacznie większy obszar. W naszym kraju został stwierdzony w 2005 roku.

Tryb życia

Nocek Alkatoe zamieszkuje gęste lasy liściaste w pobliżu cieków wodnych i wśród wzgórz. Preferuje obszary nietknięte przez człowieka, głównie wąwozy, strome zbocza i obszary chronione. Prowadzi nocny tryb życia. Na kryjówki letnie (w tym miejsca formowania kolonii rozrodczych) wybiera dziuple i szczeliny w korze drzew. Kolonie letnie liczą do 80 osobników. Na schronienia zimowe wybiera podziemne kryjówki. Nie został dotychczas wpisany na listę IUCN. Wpisany jest do Konwencji Berneńskiej, Bońskiej oraz do Dyrektywy Siedliskowej. W naszym kraju jest pod ścisłą ochroną.

Odżywianie

Nocek Alkatoe żywi się bezkręgowcami. Podstawę jego diety stanowią owady, ponadto żywi się pająkami. Poluje na swoje ofiary w koronach drzew i nad wodą.

Rozmnażanie i rozwój

Nocek Alkatoe roi się od końca lipca do września przy jaskiniach. Gody odbywają się w miejscach rojeniach.

Bibliografia
4.9/5 - (16 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments