Rzekotka żabia - opis, wygląd, występowanie
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Strunowce Kręgowce Płazy Płazy bezogonowe Rzekotkowate Phrynohyas Rzekotka żabia
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Rzekotka żabia (Phrynohyas resinifictrix)

Nazywana/y także: ropuchorzekotka żywiczna
Rzekotka żabia, Phrynohyas resinifictrix, Amazon Milk Frog
Spis treści

Masywna rzekotka o atrakcyjnym ubarwieniu szybko podbiła serca hobbystów na całym świecie, stając się jednym z najpopularniejszych płazów w hodowli amatorskiej.

Wygląd

Rzekotka żabia to średniej wielkości rzekotka o dość krępym ciele. Oczy o złotej tęczówce, palce zakończone przylgami i spięte błoną pławną przy czym te na przednich kończynach zaledwie do 1/3 długości. Ubarwienie zmienne, w zależności od wieku zwierzęcia oraz jego otoczenia i cech indywidualnych. Dorosłe są przeważnie jasnopopielate lub jasnobrązowe z dwoma szerokimi, poprzecznymi ciemnobrązowymi lub oliwkowymi pasami na grzbiecie. Analogiczne drobne pręgi występują na kończynach i palcach a liczne, drobne ciemne plamki są rozsiane po całym ciele. Spód ciała jaśniejszy, przeważnie biały lub kremowy. Osobniki młode są bardziej kontrastowe, na jasnym, kremowym lub białym tle występują czarne pasy i plamy. Do atrakcyjnego ubarwienia nawiązuje druga nazwa tego gatunku: rzekotka arlekin. Samce są mniejsze i mniej korpulentne od samic.

Występowanie

Rzekotka żabia występuje na terenie części Ameryki Południowej, gdzie zasiedla państwa takie jak Brazylia, Ekwador oraz Gujana.

Środowisko i tryb życia

Rzekotka żabia jest spotykana w deszczowych lasach tropikalnych, gdzie zasiedla górne piętro lasu i korony drzew. Jest aktywna nocą, dzień spędza zazwyczaj w cieniu, siedząc nieruchomo na pnączach lub liściach. Na łowy wyrusza nocą, jednakże w warunkach hodowli amatorskiej szybko przyzwyczaja się do podawania pokarmu w dzień i zmienia swoją aktywność na dzienną.
 

Rozmnażanie

Rzekotka żabia wraz z nastaniem pory deszczowej przystępuje do godów, samce wabią partnerki głośnym śpiewem. Samica składa jaja w pakietach po kilkadziesiąt sztuk, w płytkich sadzawkach, kałużach, dziuplach a nawet w wypełnionych deszczówką nasadach liści roślin z rodziny bromeliowatych. W sumie samica może złożyć nawet do 2000 jaj. Kijanki legną się szybko, już po upływie doby i od razu zaczynają zerować. Około dwa miesiące później  następuje metamorfoza (chociaż znane są przypadki przeobrażenia po zaledwie 21 dniach) i na dobre opuszczają wodę. Mniej więcej rok później osiągają dojrzałość płciową.

Pokarm

Podstawę pożywienia rzekotki żabiej stanowią rozmaite owady o odpowiedniej wielkości. Kijanki polują na rozmaite drobne organizmy wodne, w tym larwy owadów.

4.7/5 - (10 votes)
Default Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Nie odchodź jeszcze!

Na ekologia.pl znajdziesz wiele ciekawych artykułów i porad, które pomogą Ci żyć w zgodzie z naturą. Zostań z nami jeszcze chwilę!