TCHÓRZ CZARNOŁAPY. Ssak. Zwierzę - tchórz czarnołapy, tchórz czarnonogi
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Strunowce Kręgowce Ssaki Drapieżne Łasicowate Mustela Tchórz czarnołapy
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Tchórz czarnołapy (Mustela nigripes)

Nazywana/y także: tchórz czarnonogi
Tchórz czarnołapy, fot. shutterstock
Spis treści
Wygląd

Tchórz czarnołapy należy do rodziny łasicowate (Mustelidae). Jego ciało jest długie i smukłe. Wierzch głowy oraz grzbiet są ciemnobrązowe. Wokół oczu występuje ciemna maska. Uszy są szerokie i zaokrąglane. Reszta ciała jest żółtawobrązowawa. Kończyny są krótkie. Kończyny oraz końcówka ogona są czarne. Samce są nieco większe od samic.

Występowanie

Tchórz czarnołapy zamieszkiwał dawniej znaczny obszar Ameryki Północnej – od północnego Meksyku po południową Kanadę. W około 20 miejscach próbowano reintrodukować gatunek po prawie całkowitym wymarciu. Obecnie stabilne populacje tchórza czarnołapego znajdują się jedynie w czterech izolowanych populacjach w USA: w północno-wschodniej Montanie, zachodniej Dakocie Południowej i południowo-wschodnim Wyoming.

Tryb życia

Tchórz czarnołapy zamieszkuje takie same siedliska jak piesek preriowy – jego ulubiona zdobycz. Spotykany jest jedynie na rozległych otwartych przestrzeniach prerii, stepów i terenach górzystych. Prowadzi nocny, samotny tryb życia. Główną przyczyną zmniejszenia jego liczebności było skurczenie się bazy pokarmowej (pieska preriowego) przez jej eksterminacje przez człowieka. Ma status zagrożenia wysokiego ryzyka wymarcia (kategoria EN na liście IUCN). Wpisany jest do konwencji CITES (załącznik I).

Odżywianie

Tchórz czarnołapy jest drapieżny. Poluje na drobne kręgowce (w głównej mierze na gryzonie takie jak nieświszczuki). W jej diecie znaleźć można również gady, ptaki i ich jaja.

Rozmnażanie i rozwój

Tchórz czarnołapy do rozrodu przystępuje między marcem a kwietniem. Ciąża trwa około 42-45 dni. Samica rodzi od 1 do 6 młodych (średnia wielkość miotu wynosi 3 młode). Młode przychodzą na świat w norze w ziemi. Rodzą się ślepe i nieporadne. Oczy otwierają po kilku tygodniach. Tchórz czarnołapy osiąga dojrzałość płciową już w pierwszym roku życia.

Bibliografia
  1. https://nhpbs.org; 2019-07-28;
  2. https://fieldguide.mt.gov; 2019-07-28;
  3. https://www.iucnredlist.org; 2019-07-28;
  4. https://cites.org; 2019-07-28;
4.8/5 - (5 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments