Wydra europejska (Lutra lutra)

Wygląd
Długość ciała wydry europejskiej waha się w granicach 55 -100 cm, długość ogona 30 -60 cm, waga najczęściej sięga od 5 do 12 kg (chociaż zdarzają się osobniki cięższe). Ciało ma kształt opływowy, uszy są małe (2 -3 cm długości) i zaokrąglone, palce krótkich kończyn spina błona pławna. W czasie nurkowania oczy i nozdrza są zamykane przez specjalne fałdy skórne. Gęsta, lśniąca sierść gładko przylega do ciała. Z wierzchu ma ona kolor od kasztanowobrązowego do brunatnego, od spodu jest jaśniejsza. U osobników dorosłych gardło i spód pyska są zazwyczaj białe. Młode osobniki mają jednolicie szare ubarwienie.
Występowanie
Wydra europejska zamieszkuje obszar Palearktyki. W Polsce jest rzadko spotykana, ale występuje w całym kraju, nawet nad brzegiem Bałtyku. Obecnie jest zwierzęciem chronionym, wcześniej polowano na nią zarówno ze względu na bardzo cenione w kuśnierstwie futro, jak również jako na szkodnika rybnych gospodarstw hodowlanych.
Tryb życia
Ulubionym środowiskiem wydry europejskiej są brzegi wód zarówno płynących, jak i stojących. Prowadzi samotny tryb życia, jest aktywna głównie w nocy, ale lubi też wygrzewać się na słońcu. Doskonale pływa i nurkuje, potrafi pozostawać po wodą do 8 min. W wysokich brzegach zbiorników wodnych buduje nory, których otwór wejściowy znajduje się zawsze pod powierzchnią wody. Każda nora składa się z 2 -3 korytarzy zbiegających się w komorze lęgowej oraz kanału wentylacyjnego z wylotami znajdującego się zazwyczaj pod korzeniami drzew lub stertą kamieni. Czasami zajmuje nory pozostawione przez lisy lub borsuki.
Odżywianie
Główne pożywienie wydry europejskiej stanowią ryby i inne zwierzęta wodne (raki, mięczaki, żaby), ale zjada także małe ssaki (gryzonie) oraz ptaki wodne i ich jaja. Poluje nocą.
Rozmnażanie i rozwój
Ruja wydry europejskiej trwa od lutego do marca, czasami występuje również w lipcu. Po ciąży trwającej ok. 2 miesięcy w komorze lęgowej wyściełanej suchymi liśćmi i trawą rodzi się 2 -6 młodych, którymi opiekuje się wyłącznie samica. Młode otwierają oczy po 4 -5 tygodniach. Po 2 miesiącach towarzyszą już matce w łowach. Pozostają pod jej opieką przez 8 -9 miesięcy. Dojrzałość płciową uzyskują w 2 -3 roku życia. Wydra żyje 10 -18 lat.
hej nazywam sie zuzia , oje koleżanki nazywaja mnie właśnie wydra kocham małe wyderki :)