Pestycydy ekologiczne w ogrodzie – zdrowy ogród bez chemii

Pestycydy ekologiczne to środki ochrony roślin, które przygotowuje się na bazie substancji naturalnego pochodzenia, nieszkodliwych dla środowiska. Pozwalają one kontrolować populację szkodników, nie zwiększając stężenia niebezpiecznych związków w glebie i wodzie. Sprawdź, które ekologiczne pestycydy są najefektywniejsze i jak je wykorzystywać.Naturalny oprysk przeciw mszycom. Źródło: YuliaDerid/ShutterstockNaturalny oprysk przeciw mszycom. Źródło: YuliaDerid/Shutterstock
 1. Pestycydy Ekologiczne, które możesz przygotować w domu
 2. Roztwór z olejku neem
 3. Roztwór octowo-eukaliptusowy
 4. Oprysk olejowy
 5. Pestycyd czosnkowy
 6. Komercyjne pestycydy ekologiczne przyjazne dla środowiska
 7. Czy naturalne środki ochrony roślin są skuteczne?
Mszyce, przędziorki, wełnowce, tarczniki czy wciornastki to uporczywe insekty, które potrafią wydatnie nadwątlić kondycję zagonów. Sztuczne pestycydy są co prawda bardzo skuteczne, ale przedostają się do tkanek roślinnych, akumulują się w glebie oraz zabijają pożyteczne owady, takie jak pszczoły. W trosce o środowisko naturalne lepiej jest więc stosować organiczne preparaty, które łatwo przygotować w domu.

Pestycydy Ekologiczne, które możesz przygotować w domu


Olejki eteryczne okazują się bardzo efektywne w zwalczaniu wielu pospolitych szkodników. Dodatek mydła czy płynu do mycia naczyń pomaga im efektywniej pokryć liście. Na podobnej zasadzie działają oleje roślinne, które powlekają nadziemne partie roślin i dosłownie zaduszają insekty.

Roztwór z olejku neem


Składniki:

Przygotowanie:
Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj, a roztworem spryskuj poszczególne rośliny. Zabieg polecany jest przede wszystkim na mszyce, ale pomaga również pozbyć się wełnowców i nicieni.

Roztwór octowo-eukaliptusowy


Składniki:

Przygotowanie:
Wymieszaj wszystkie składniki i stosuj do spryskiwania całych roślin lub ich części. Oprysk wykonuj w godzinach rannych lub wieczornych.

Oprysk olejowy


Składniki:

Przygotowanie:
Składniki wymieszaj, a otrzymanym roztworem spryskuj dokładnie i obficie całe rośliny, tak aby pokryć je olejową warstwą.

Pestycyd czosnkowy


Składniki:
 • 2 główki czosnku
 • ½ szklanki wody
 • ½ szklanki oleju
 • 1 łyżka płynnego mydła

Przygotowanie:
Zmiażdżony czosnek zalej wodą i pozostaw do odstania na kilka godzin. Następnie przecedź, zmieszaj z olejem i mydłem i stosuj do oprysku wybranych roślin.

Dobre rezultaty przynosi również diatomit, czyli ziemia okrzemkowa. Opylanie nią roślin lub ziemi pod nimi utrudnia szkodnikom żerowanie i składanie jaj. Ponadto poleca się wysypywać na zagon fusy po kawie, obierki z ogórka oraz skórkę z cytrusów. Większość szkodników nie lubi tych zapachów i trzyma się z daleka.
Ziemia okrzemkowa pomaga zwalczać ogrodowe szkodniki. Źródło: FotoHelin/Shutterstock

Komercyjne pestycydy ekologiczne przyjazne dla środowiska


Ochrona upraw jest na tyle ważnym elementem rolnictwa i ogrodnictwa, że naukowcy nie ustają w próbach stworzenia wygodnej i skutecznej alternatywy dla chemicznych pestycydów. Bardzo ciekawym kierunkiem w tym zakresie jest wykorzystanie drobnoustrojów, które zwalczają szkodniki, ale nie powodują zagrożenia dla roślin czy zwierząt. Doskonałym przykładem są bakterie Bacillus thuringiensis naturalnie występujące w glebie, ale paraliżujące układ pokarmowy wielu żarłocznych larw.

Ponadto w ofercie sklepów ogrodniczych znaleźć można ekologiczne mydła insektobójcze, które są w stanie przeniknąć pancerz wielu owadów i doprowadzić do ich dehydratacji. Niestety, preparaty te mogą zabijać również pożyteczne owady, a niektóre rośliny uwrażliwiają na światło.
Tabela przedstawiająca naturalne substancje zwalczające szkodniki; opracowanie własne

Czy naturalne środki ochrony roślin są skuteczne?


Prawdą jest, że syntetyczne pestydycy sprzedawane w sklepach ogrodniczych są zazwyczaj znacznie skuteczniejsze, a przede wszystkim szybsze w działaniu. Ekologiczne środki wymagają czasu i cierpliwości, a nierzadko również prób i błędów. Niektóre z nich są również bardziej pracochłonne w przygotowaniu. Pośpiech i marzenie o cudownych rozwiązaniach nie powinny jednak przysłaniać nam priorytetu jakim jest zachowanie środowiska naturalnego w możliwie niezmienionej postaci!
Ekologia.pl (Agata Pavlinec)

Bibliografia

1. “Eco-friendly Pest Control” Joe Lamp'l, https://www.growingagreenerworld.com/eco-friendly-pest-control/, 11/09/2022
2. “4 Eco-Friendly Pest Control Methods” Biofriendly planet, https://biofriendlyplanet.com/green-ideas/eco-friendly/eco-friendly-pest-control-methods/, 11/09/2022
3. “7 Compelling Reasons to Use Eco-Friendly Pest Control Techniques” Ken Vahn Dijk, https://www.ecocarepestcontrol.com/benefits-of-using-eco-friendly-pest-control-techniques/, 11/09/2022
4. “All you need to know about eco-friendly pest control” EcoFriend, https://ecofriend.org/11-simple-eco-friendly-pest-control-methods/, 11/09/2022
5. “Eco-Friendly Pesticides: Reliable & Safe Protection for Your Garden (Guide)” Mindset Eco, https://mindseteco.co/eco-friendly-pesticides/, 11/09/2022

Ocena (3.0) Oceń: