Krokusy kwiaty – sadzenie, uprawa i pielęgnacja krokusów

Zagon pełen fioletowych krokusów; źródło: pixabay.com Zagon pełen fioletowych krokusów; źródło: pixabay.com

Zwane również szafranami, krokusy z naszych ogródków są w rzeczywistości kuzynami szafranu (Crocus sativus) – kwiatu, z którego produkuje się najdroższą przyprawę świata! Spośród 80 gatunków krokusów, zaliczanych do rodziny kosaćcowatych, aż czternaście nadaje się do uprawy i zdobi rabaty nie tylko wiosną, ale także jesienią!


Krokusy wywodzą się z Alp oraz obszarów południowej Europy, z basenem Morza Śródziemnego włącznie. To jednak gatunek alpejski, Crocus vernus, uważany jest za bezpośredniego przodka krokusów wiosennych, które dziś zdobią przydomowe ogrody.

Wspomniany już szlachetny szafran był uprawiany przez ludzi ponad 3 tysiące lat temu, a jego podobizny można podziwiać m.in. na minojskich malowidłach ściennych datowanych na okres 1500 – 1100 lat przed naszą erą. Już bowiem dla starożytnych Greków przywożony na statkach handlowych aromatyczny żółty proszek pozyskany z wysuszonych słupków kwiatowych był synonimem luksusu i wzniosłości. Nic dziwnego, że nawet w mitologii znalazło się miejsce dla młodzieńca zwanego Krokosem, który zaczarowany został w kwiat przez nimfę, znudzoną jego miłosnymi zalotami. Imponująca żółta korona kwiatowa krokusa ma być symbolem niegasnącej pasji nieszczęśnika.

Krokusy zaliczane są do roślin cebulowych, choć tak naprawdę wyrastają z tzw. bulwocebuli – kulistej części podziemnej, nie przekraczającej 2 cm w średnicy. To z niej w okresie wegetacji pączkują kwiaty, najczęściej żółte i fioletowe, które dopiero po przekwitnięciu otaczane są przez ciemnozielone, trawiaste liście. Same kwiatostany są relatywnie duże, jak na niską wysokość rośliny (5-20 cm), i mają kielichowaty kształt oraz słodki, miodowy zapach. Po rozwinięciu pośrodku płatków widać wydatne żółte pręciki, przy czym na noc, kwiat zawsze zamyka się z powrotem w pąk.

Krokusy - wymagania glebowe

Krokusom należy się w ogrodzie słoneczne lub przynajmniej częściowo słoneczne stanowisko. To nie tylko bowiem miejsce, gdzie najszybciej taje zimowy śnieg, ale także idealne środowisko, aby zasilić cebulki energią do wczesnego wzrostu. Ziemia powinna być dobrze przepuszczalna, nie gliniasta, najlepiej o neutralnym poziomie kwaśności od 6.0 do 7.0 pH. Rabatę pod krokusy warto wzbogacić organicznym kompostem, który dostarczy cebulkom niezbędnych składników odżywczych już zaraz po posadzeniu. Zbyt ciężką glebę można również przemieszać z piaskiem i torfem.


Krokus wielkokwiatowy „Jeanne d’Arc”; źródło: pixabay.com
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy