Krokusy kwiaty – sadzenie, uprawa i pielęgnacja krokusów

Zwane również szafranami, krokusy z naszych ogródków są w rzeczywistości kuzynami szafranu (Crocus sativus) – kwiatu, z którego produkuje się najdroższą przyprawę świata! Spośród 80 gatunków krokusów, zaliczanych do rodziny kosaćcowatych, aż czternaście nadaje się do uprawy i zdobi rabaty nie tylko wiosną, ale także jesienią!Fioletowe krokusy, fot. shutterstockFioletowe krokusy, fot. shutterstock
 1. Krokusy – historyczny opis powstania
 2. Jak wygląda krokus? Poznaj jego opis!
 3. Krokusy - wymagania glebowe
 4. Sadzenie i uprawa krokusów
 5. Podlewanie i nawożenie krokusów
 6. Rozmnażanie krokusów - co musisz o nim wiedzieć
 7. Jak dokładnie kwitnie krokus?
 8. Krokus to nie tylko kwiat do ogrodu
 9. Krokusy w domu i ogrodzie - kwiat idealny
 10. Jak zabezpieczyć krokusy?
 11. Różnorodne odmiany kolorystyczne krokusów
 12. Krokusy – pytania i odpowiedzi
Krokusy wywodzą się z Alp oraz obszarów południowej Europy, z basenem Morza Śródziemnego włącznie. To właśnie gatunek alpejski, Crocus vernus, uważany jest za bezpośredniego przodka odmian wiosennych, które dziś zdobią przydomowe ogrody. Jest jedną z najwcześniej zakwitających roślin na terenie prawie całej Europy. Już od marca potrafi zachwycać swoim pięknym kolorem, a co najważniejsze, może być uprawiany zarówno w doniczce, jak i w ogrodzie.

Krokusy – historyczny opis powstania


Wspomniany już szlachetny szafran był uprawiany przez ludzi ponad 3 tysiące lat temu, a jego podobizny można podziwiać m.in. na minojskich malowidłach ściennych datowanych na okres 1500 – 1100 lat przed naszą erą. Już bowiem dla starożytnych Greków przywożony na statkach handlowych aromatyczny żółty proszek pozyskany z wysuszonych słupków kwiatowych był synonimem luksusu i wzniosłości. Nic dziwnego, że nawet w mitologii znalazło się miejsce dla młodzieńca zwanego Krokosem, który zaczarowany został w kwiat przez nimfę, znudzoną jego miłosnymi zalotami. Imponująca żółta korona kwiatowa krokusa ma być symbolem niegasnącej pasji nieszczęśnika.

Jak wygląda krokus? Poznaj jego opis!


Krokusy zaliczane są do roślin cebulowych, choć tak naprawdę wyrastają z tzw. bulwocebuli – kulistej części podziemnej, nie przekraczającej 2 cm w średnicy. To z niej w okresie wegetacji pączkują kwiaty, najczęściej żółte i fioletowe, które dopiero po przekwitnięciu otaczane są przez ciemnozielone, trawiaste liście. Same kwiatostany są relatywnie duże, jak na niską wysokość rośliny (5-20 cm), i mają kielichowaty kształt oraz słodki, miodowy zapach. Po rozwinięciu pośrodku płatków widać wydatne żółte pręciki, przy czym na noc, kwiat zawsze zamyka się z powrotem w pąk. Jest to roślina pachnąca, którą lubią wszystkie owady zapylające. Z tego powodu warto mieć ją w swoich ogrodzie lub w doniczce na balkonie.

Krokusy - wymagania glebowe


Krokusom należy się w ogrodzie słoneczne lub przynajmniej częściowo słoneczne stanowisko. To nie tylko bowiem miejsce, gdzie najszybciej taje zimowy śnieg, ale także idealne środowisko pod ich uprawę. Głównie po to, aby zasilić cebulki energią do wczesnego wzrostu. Ziemia powinna być dobrze przepuszczalna, nie gliniasta, najlepiej o neutralnym poziomie kwaśności od 6.0 do 7.0 pH. Rabatę pod krokusy warto wzbogacić organicznym kompostem, który dostarczy cebulkom niezbędnych składników odżywczych już zaraz po posadzeniu. Zbyt ciężką glebę można również przemieszać z piaskiem i torfem.

Sadzenie i uprawa krokusów


Najpopularniejsze krokusy wiosenne, które pojawiają się w ogródkach, gdy tylko śnieg zacznie lekko odtajać. Ich sadzenie powinno odbywać się tradycyjnie na jesień – wraz z tulipanami. Wrzesień jest pod tym względem optymalny, gdyż pozostawia sporo czasu na ukorzenienie się tego kwiatu, zanim nastaną przymrozki. Warto także wiedzieć, że najlepsze pH podłoża pod uprawę tej rośliny jest o odczynie lekko kwaśnym. Ponadto musi być ono próchnicze i przepuszczalne.

Odmiany jesienne sadzimy wraz z końcem lata, w sierpniu, a po upływie 4-6 tygodni możemy spodziewać się zakwitnięcia. Cebulki umieszczamy w ziemi w pojedynczych otworach wydrążonych kołkiem – na głębokości 10 cm i w odległościach 7-8 cm między pojedynczymi kwiatami. Idealnie jest sadzić krokusy, bo ich uprawa powinna odbywać się w skupiskach, po 3-9 cebulek. Dotyczy to ogrodu, jak i doniczki. Tylko w taki sposób rośliny te mogą cieszyć oko wczesną wiosną.
Krokus wielkokwiatowy „Jeanne d’Arc”; fot. shutterstock

Podlewanie i nawożenie krokusów


Krokusy należy przede wszystkim podlać obficie zaraz po posadzeniu. W późniejszym okresie należy dbać, aby ziemia była nieustannie wilgotna. Od momentu pojawienia się pierwszych pąków po cały okres utrzymywania się zielonego listowia, rabatę z krokusami warto regularnie podlewać raz w tygodniu. Unikajmy jednak nadmiernego zalewania, które grozi gniciem cebulek i zamieraniem kwiatów.

Silne nawożenie nie jest wskazane, ale eksperci polecają, aby każdej jesieni wysypać na zagon z krokusami mączkę kostną lub nawóz typu NPK, tak, aby na czas zimy cebulki miały dostateczną podaż substancji odżywczych. Crocus vernus można nawozić wiosną. Najlepiej cały zabieg przeprowadzać dwa lub trzy razy, w odstępach kilkutygodniowych.

Rozmnażanie krokusów - co musisz o nim wiedzieć


Krokusy mają zdolność spontanicznego rozmnażania się przez bulwy rozrastające się w ziemi. Zasadniczo nie trzeba w ten proces w żaden sposób ingerować, podziwiając raczej rozrzutność matki natury. Zdarza się jednak, że wraz z upływem czasu ich duże skupiska robią się bardzo zagęszczone i kwitnienie jest wyraźnie uboższe.

W tym przypadku poleca się wykopać bulwy zaraz po przekwitnięciu i delikatnie rozdzielić zrośnięte grupy na mniejsze części. Następnie część z nich można zasadzić z powrotem w tym samym miejscu – z zachowaniem 15-centymetrowych odstępów, a resztę można wykorzystać do ozdobienia innych części ogrodu lub tarasu, umieszczając kwiaty w ozdobnych pojemnikach. Należy mieć świadomość, że cebule tej rośliny mogą być przechowywane w domu, aby późną jesienią zasadzić je na nowo w podłożu.

Jak dokładnie kwitnie krokus?


Krokusy, gdy ich uprawa przebiega odpowiednio, kwitną zwykle około trzech tygodni, a po tym czasie najbardziej wydatne jest ich listowie, które może utrzymywać się nawet do 2 miesięcy. Jest ono bardzo ważne z punktu widzenia rozwoju i zdrowia cebulki, więc nie należy go ścinać, nim naturalnie nie uschnie. Ponadto odgrywa dużą rolę we wzroście kwiatu. To bardzo ważna wiadomość dla wszystkich sadzących krokusy w trawniku – z koszeniem trawy należy się wstrzymać. W takim przypadku dobrą alternatywą jest uprawa tych roślin w doniczce, którą łatwo przenosić z miejsca na miejsce. Ponadto warto pamiętać, że każda cebulka wytwarza tylko jeden kwiat.

Krokus to nie tylko kwiat do ogrodu


Uzyskane tą drogą bulwy można również zasadzić w doniczkach, w ziemi wzbogaconej kompostem. Jeśli uda nam się uniknąć nadmiaru podlewania, taka uprawa może być wdzięczną ozdobą parapetów czy balkonu. Kwiaty tej rośliny są zachwycające. Mają 6 płatków w różnych odcieniach fioletu lub żółci (mogą być również białe). Ponadto charakteryzują się ciemnopomarańczowym słupkiem i 3 żółtymi pylnikami. Natomiast gardziel pokryta jest specyficznymi włoskami. Krokusy doniczkowe można również pędzić w okresie od grudnia do marca, pamiętając, aby bulwy wystawały nieco ponad powierzchnię ziemi. Dzięki temu kwiaty będą mogły prawidłowo rosnąć.

Krokusy w domu i ogrodzie - kwiat idealny


Krokusy mogą pełnić wiele funkcji w ogrodzie, ale najlepiej wyglądają w postaci imitującej naturalne skupiska. Fantastycznie wygląda zwłaszcza wiosenny trawnik przetkany kolorowymi kwiatami, choć niewygodą tego rozwiązania są ograniczenia w koszeniu trawy. Dlatego w takim przypadku uprawa tej rośliny w doniczce jest dobrą alternatywą. Jednak należy pamiętać, że dość szybko przekwita i pod koniec maja trudno je już dostrzec.

Przede wszystkim jednak rośliny te sadzi się w skupiskach pod drzewami i na okraju rabat, gdzie są wspaniałym kolorowym akcentem w dobie, gdy ogród jest jeszcze dość szary i ponury. Bardzo popularne jest również sadzenie krokusów w ogrodzie skalnym oraz na zboczach porośniętych przez rozchodniki czy pnącza. Nie przeszkadza im w ogóle towarzystwo innych roślin, więc można wykorzystywać je do wiosennych kompozycji z przebiśniegami, szafirkami czy żonkilami. Przezorni ogrodnicy chętnie skrywają bulwy krokusów w niższych partiach zagonów, pomiędzy roślinami, które później budzą się do życia i mogą zakryć stopniowo żółknące liście.
Krokusy Golden Yellow, fot. shutterstock

Jak zabezpieczyć krokusy?


Krokusy doskonale znoszą niskie temperatury. Kwiaty te odporne są na mrozy, które zredukowane do postaci bulwy mogą przetrwać na rabacie bez żadnego uszczerbku przez całą zimę. Nieco bardziej wrażliwe są odmiany jesienne, które warto późną jesienią przykryć warstwą kory. Mulczowanie to usuwamy na wiosnę.

Największym niebezpieczeństwem dla krokusów są większe szkodnikimyszy, wiewiórki i karczowniki z wielkim apetytem wgryzają się w bulwy, prowadząc do ich zniszczenia. Przeciwdziałać temu można bądź umieszczając każdą pojedynczą bulwę w drucianym koszyczku – co może ograniczać ich rozmnażanie – bądź też fizycznie odstraszając zwierzęta.

Jeśli chodzi o choroby, to najczęściej atakują one bulwy przetrzymywane w złych warunkach – czy to przed posadzeniem, czy po wykopaniu – należy więc zwracać szczególną uwagę na suchość i ciemność pomieszczenia. Natomiast kwiaty nie są atakowane przez szkodniki.

Różnorodne odmiany kolorystyczne krokusów


Klasyczne krokusy wiosenne najpiękniej prezentują się w wersji wielkokwiatowej i mogą przyjmować nie tylko żółtą i fioletową barwę, ale także białą („Jeanne d’Arc”), jasno-fioletową („Flower Record”) czy niebieską. Bardzo ciekawie prezentują się również odmiany o płatkach pokrytych delikatnymi paskami ( „King of Stripes” oraz „Pickwic”), jak również kwiaty dwubarwne, takie jak białe „Bowles White” z żółtymi nasadami czy nawet trójkolorowe („Tricolor Crocus”). Ciekawostką ogrodniczą jest również holenderski gatunek Crocus flavus o niezwykle dużych, soczyście żółtych kielichach.

Biorąc pod uwagę fakt, jak łatwa i samo rozprzestrzeniająca się jest uprawa krokusów, można śmiało te wiosenno-jesienne kwiaty polecić do każdego przydomowego ogródka lub do balkonowej doniczki. To również idealna propozycja krótkotrwałej dekoracji pokojowej.

Krokusy – pytania i odpowiedzi


Jak często podlewać krokusy?

Uprawa tych kwiatów jest stosunkowo prosta. Wystarczy raz w tygodniu je podlewać, mając na uwadze, że nadmiar wody może spowodować, że ich cebulki będą gnić.

Jak wygląda krokus?

To niewielkich rozmiarów roślina o małej (ok. 2 cm) bulwie. W okresie kwitnienia z każdej cebulki wypuszczany jest kwiat – fioletowy lub żółty. Następnie po przekwitnięciu pojawiają się zielone liście.

W jaki sposób zasadzić krokusy?

Są to kwiaty, które lubią rosnąć w skupiskach. Dlatego warto sadzić od 3 do 9 cebulek w jednym miejscu. Dzięki temu ich uprawa może cieszyć oko oraz odpowiednio zdobić ogród.
Ekologia.pl (Agata Pavlinec)

Bibliografia

1. “https://www.britannica.com/plant/Crocus”; data dostępu: 2019-03-19
2. “https://www.cs.mcgill.ca/~rwest/wikispeedia/wpcd/wp/h/History_of_saffron.htm”; data dostępu: 2019-03-19
3. “https://www.longfield-gardens.com/article/All-About-Crocus”; data dostępu: 2019-03-19
4. “https://www.thespruce.com/planting-and-caring-for-crocus-1402246”; data dostępu: 2019-03-19
5. “https://www.almanac.com/plant/crocuses”; data dostępu: 2019-03-19

Ocena (3.9) Oceń: