Glinka wulkaniczna – właściwości, działanie i zastosowanie
Ekologia.pl Kobieta Uroda Glinka wulkaniczna – właściwości, działanie i zastosowanie

Glinka wulkaniczna – właściwości, działanie i zastosowanie

Pielęgnacja twarzy ma różne oblicza. By nasza cera była piękna, jedwabiście gładka i zdrowa, trzeba o nią zadbać w szczególny sposób. Każdego dnia ją nawilżamy i oczyszczamy, ale od czasu do czasu możemy wykonywać niecodzienne zabiegi, np. peeling czy masaż albo aplikować inne produkty pielęgnacyjne. Jednym z nich jest glinka wulkaniczna, z której można wykonywać nie tylko maseczki upiększające na twarz, ale także dodawać ją do  kąpieli pielęgnacyjnych. Co warto wiedzieć o glince wulkanicznej? Jakie korzyści przynosi jej stosowanie?

Glinka wulkaniczna to wysokiej jakości naturalny produkt o silnych właściwościach pielęgnacyjnych skórę i włosy, fot. shutterstock

Glinka wulkaniczna to wysokiej jakości naturalny produkt o silnych właściwościach pielęgnacyjnych skórę i włosy, fot. shutterstock
Spis treści

Glinka wulkaniczna – co to takiego?

Glinka wulkaniczna (znana także jako glinka sodowa bentonitu) to wysokiej jakości naturalny produkt o silnych właściwościach pielęgnacyjnych. Glinka wulkaniczna wytwarzana jest, gdy popiół wulkaniczny łączy się z wodą, tworząc w ten sposób pastę o bogatym składzie mineralnym. Taka kombinacja substancji mineralnych przynosi wiele korzyści dla zdrowia i urody. Glinka wulkaniczna naturalnie występuje we wszystkich wulkanicznych miejscach i regionach górskich na całym świecie. W jej pozyskiwaniu nie ma żadnych sztucznych substancji, wydobywana jest w sposób etyczny, a tym samym jest całkowicie bezpieczna zarówno dla ludzi pracujących przy jej eksploatowaniu, jak i naturalnych siedlisk i regionów, w których występuje.

Glinka wulkaniczna w postaci proszku o ciemnym kolorze ma neutralny zapach. Dopiero w połączeniu z wodą powstaje pasta, którą aplikujemy na twarz albo włosy. Lecznicze własności glinek zostały oficjalnie dostrzeżone dopiero w XIX wieku, jednak już w czasach starożytnych nasi przodkowie poznali się na dobroczynnym wpływie produktów pochodzenia geologicznego (peloidów), które po rozdrobnieniu i zmieszaniu z wodą wykorzystywali w celach leczniczych i kosmetycznych. Wulkaniczna glinka popiołowa jest bardzo chłonna – może zaabsorbować nawet dziesięć razy więcej wody niż wynosi jej objętość. Istnieje teoria, która głosi, że glinka wulkaniczna absorbuje zanieczyszczenia, przyklejając się do ich cząsteczek lub jonów. Kiedy glinka opuszcza ciało, zabiera ze sobą toksyny i inne szkodliwe cząsteczki.

Glinka wulkaniczna wykazuje silne właściwości pielęgnujące skórę twarzy, a jej regularne stosowanie sprawia, że nasza cera jest jaśniejsza, bardziej miękka i elastyczna. Jednak jej najważniejszą zaletą są właściwości zwalczające trądzik. Co więcej, pomaga wizualnie poprawić stan skóry, redukuje cellulit, maskuje uszkodzenia słoneczne, rozstępy, plamy starcze i wygładza zmarszczki. Popiół wulkaniczny znany jest z tego, że jest bardzo delikatnym pyłem, dlatego też jest idealnym produktem kosmetycznym przeznaczonym dla większości typów skóry – zarówno dla tłustej, jak i suchej. Dlatego jest bezpiecznym kosmetykiem, który może być przez wszystkich stosowany.

Co ciekawe, kiedyś glinka wulkaniczna była najpilniej strzeżoną tajemnicą większości elitarnych spa na całym świecie. Dzisiaj jest produktem powszechnie dostępnym, do tego tanim i można ją znaleźć w wielu kosmetykach pielęgnacyjnych, takich jak maseczki na twarz, maski na oczy i usta albo w postaci czarnego proszku do rozcieńczenia z wodą.

 

Na podstawie: https://www.nailsmag.com/388884/secret-ingredient-volcanic-clay

Właściwości glinki wulkanicznej

Glinka wulkaniczna wykazuje wiele właściwości pielęgnacyjnych. Jej działanie opiera się głównie na absorpcji zanieczyszczeń z powierzchni skóry oraz nasycaniu skóry cennymi mikro i makroelementami. Najczęściej występującymi minerałami w glince wulkanicznej są krzem, wapń, potas, magnez, fosfor, żelazo, miedź, cynk czy selen. To właśnie bogata kompozycja minerałów sprawia, że glinka wulkaniczna wykazuje wiele pozytywnie działających na skórę właściwości.

Odblokowuje pory – glinka wulkaniczna jest bardzo skutecznym preparatem w przypadku skóry tłustej i skłonnej do trądziku. Popiół wulkaniczny i glina okazują się idealnym narzędziem do walki z niechcianymi pryszczami. Naturalnie występujący magnez, krzemionka i woda pomagają w odblokowaniu porów, a tym samym zapobiegają powstawaniu zaskórników.

Zmniejsza widoczność blizn – blizny potrądzikowe są częstą konsekwencją wyprysków. Pielęgnacja skóry glinką wulkaniczną wspomaga zmniejszanie widoczności tego rodzaju defektów. Dzięki regularnemu stosowaniu maseczek z glinki wulkanicznej, takie blizny stają się mniej widoczne.

Oczyszcza – glinka wulkaniczna wykazuje silne właściwości oczyszczające. W związku z tym, że zawiera wiele cennych składników mineralnych działa jak naturalny środek myjący i nie powoduje żadnych skutków ubocznych. Glinkę wulkaniczną w postaci maseczki stosuje się nie częściej niż 2-3 razy w tygodniu.

Działa jak naturalny peeling – glinka zawiera dużą ilość naturalnej krzemionki i pumeksu, które z powodzeniem mogą zastąpić zwyczajny peeling. Stosowanie takiej glinki pomaga złuszczyć twardą,  szorstką i zrogowaciałą skórę, usuwa martwe komórki naskórka oraz niweluje zaskórniki, a przy tym nie wysusza i nie podrażnia skóry. Dodatkowo pomaga innym preparatom kosmetycznym skuteczniej działać, znacznie lepiej i łatwiej wnikając w głąb skóry. Dzięki temu nasza cera jest odżywiona i promienna.

Przywraca elastyczność – w związku z wysoką zawartością krzemu, glinka wulkaniczna przywraca jędrność, pobudza produkcję kolagenu i zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry.

Wygładza zmarszczki – dzięki unikatowej kombinacji aktywnych enzymów, pielęgnacja skóry glinką wulkaniczną łagodzi oznaki starzenia oraz redukuje pojawiające się zmarszczki. Poza tym enzymy znajdujące się w glince przywracają elastyczność, poprawiają krążenie w skórze oraz sprawiają, że cera jest znacznie bardziej wygładzona.

Odtruwa – naturalne minerały występujące w glince wulkanicznej skutecznie usuwają zanieczyszczenia wytwarzające się pod wpływem ciepła, potu i czynników zewnętrznych, które są znakomitą pożywką dla rozwijających się bakterii. Dzięki swoim właściwościom odtruwającym, glinka wulkaniczna może poprawić kolor i teksturę skóry, jednocześnie usuwając z niej wszelkie toksyny.

Na włosy – spowalnia przetłuszczanie się włosów i skutecznie zmniejsza ich wypadanie.

Kuracja glinką wulkaniczną nawilża, tonizuje oraz wygładza skórę, fot. shutterstock

Zastosowanie glinki wulkanicznej

Maseczka kosmetyczna

Odpowiednią ilość glinki zalewamy ciepłą wodą w proporcjach 1:1 (do uzyskania konsystencji gęstej śmietany) i dokładnie mieszamy. Pastę z glinki nanosimy na skórę i zostawiamy na około 15-20 minut, następnie porządnie zmywamy ciepłą wodą.

Kąpiel w glince

Ok. 100g glinki rozprowadzamy w ciepłej wodzie w proporcjach 1:1 i wlewamy do wanny. Kąpiel powinna trwać około 20-30 minut. Dzięki niej zrelaksujemy się i pozbędziemy stresu po ciężkim dniu.

Maska na włosy

Około 100g glinki rozprowadzamy w wodzie w proporcjach 1:1. Przygotowaną pastę nanosimy na umyte, wilgotne włosy i rozprowadzamy po całej ich długości. Dla lepszego efektu możemy założyć czepek kosmetyczny, a po upływie 20-30 minut preparat spłukujemy ciepłą wodą.

Kompres z glinki

Grubą warstwę pasty z glinki nakładamy na problematyczne miejsce, owijamy folią i zostawiamy na 20 minut, po upływie tego czasu zmywamy ciepłą wodą.

Czy warto używać glinki wulkanicznej?

Kuracja glinką wulkaniczną nawilża, tonizuje oraz wygładza skórę. Po zastosowaniu glinki nasza cera będzie wyglądać na świeżą, zadbaną, zdrową i wygładzoną. Przy tym glinka wulkaniczna jest produktem naturalnym i całkowicie bezpiecznym. Dlatego też raz na jakiś czas warto zafundować sobie maseczkę z dodatkiem glinki wulkanicznej albo relaksacyjną kąpiel z glinką w naszym domowym spa.

 

Bibliografia
  1. https://www.nailsmag.com/388884/secret-ingredient-volcanic-clay; 2020-07-23;
  2. https://www.rawnaturecompany.com/blogs/raw-nature/6-benefits-of-volcanic-clay-for-hair-and-skin; 2020-07-23;
  3. https://food.ndtv.com/beauty/6-incredible-benefits-of-bentonite-clay-the-volcanic-ash-1662662; 2020-07-23;
  4. https://thekubuexperience.com/blogs/mindful-skincare-journal/7-amazing-volcanic-clay-skin-benefits; 2020-07-23;
  5. https://www.medicalnewstoday.com/articles/325241; 2020-07-23;
4.7/5 - (13 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments

Brak tu ważnej informacji: glinki nie wolno mieszać metalem!