Akcja zarybiania – łosoś wraca do Wisły
40 tys. świeżo wyklutych łososi zostało wypuszczonych w tym roku do Wisły, w ramach akcji przywracania tego gatunku ryb. 7 maja nad rzeką Biała Tarnowska w Małopolsce zakończono tegoroczną edycję programu.
„Program Restytucji Łososia w zlewni górnej Wisły” realizowany jest od sześciu lat przez międzynarodową organizację ekologiczna WWF, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie, Polski Związek Wędkarski oraz Uniwersytet Rolniczy w Krakowie.
Jak poinformował dziennikarzy kierownik projektu WWF „Rzeki dla życia” Przemysław Nawrocki, celem akcji jest odrodzenie zdrowej populacji tego gatunku w naturalnych warunkach środowiskowych. Dzięki inicjatywie do górskich strumieni przez ostatnie lata trafiło łącznie 1,4 mln sztuk narybku łososia. Nawrocki podkreślił też, że kiedy do Wisły powrócą łososie, będzie można powiedzieć, iż jest ona znów zdrową rzeką, bo obecność tych ryb wędrownych jest znakiem dobrej jakości wody.
Zlewnia górnej Wisły stanowi najważniejsze historyczne miejsce rozrodu łososi w Polsce. Jej zarybianie jest potrzebne, bo dzikie łososie w zlewni górnej Wisły wyginęły pod koniec lat 60. Przyczynił się do tego człowiek, zanieczyszczając i regulując rzeki. Jednak do unicestwienia populacji łososia w Wiśle doprowadziła przede wszystkim tama we Włocławku. Do dziś stanowi ona największą przeszkodę na szlaku wędrówek tych ryb.
Ekologia.pl
Bibliografia
- WWF Polska;
Zobacz najnowsze artykuły
Ciekawostki przyrodnicze
Ekologiczny dom
Łososie w Wiśle są, ale nieliczne. Wrócą jak się zacznie przestrzegać prawa – wygoni rybaków zastawiających cały czas ujście Wisły i ujście Drwęcy do Wisły i wysadzi zaporę we Włocławku. Wpuszczanie ich w warunki w których nie są w stanie dotrzeć z morza do tarlisk nie ma najmniejszego sensu!